5 načina kako ubrzati mobilni telefon
Što se duže koristi, Android telefon radi sporije, i treba ga ubrzati. Isto važi i za Apple proizvode, doduše razlozi za to izlaze iz okvira tehničkih problema, ali o tome neki drugi put.
Svaka aplikacija koja se instalira, pa posle obriše, za sobom ostavlja tzv. junk fajlove, koji su samo neka od stvari koje zagušuju vaš telefon.
Istina, nakon ovih saveta vaš telefon neće biti kao nov, niti će moći da pokrene neke aplikacije ili igre koje do sada nije mogao, ali će generalno poboljšati performanse i smanjiti kidanje živaca dok ga korstite svakog dana.
Fabrički reset
Ekstreman korak za početak, ali ako je vaš telefon stvarno otišao u aut, fabrički reset će biti od najveće koristi.
Šta radi fabrički reset? Briše sve podatke sa vašeg telefona (ali ne i sa SIM i SD kartica), tako da teoretski posle ovoga dobijate čist telefon bez aplikacija, slika, snimaka, muzike, filmova, PDF i ostalih tekstualnih fajova. Ukoliko vaš telefon nije baš previše star, ovo će pomoći, ali starim telefonima od 6-7 godina više nema pomoći, i jedino što možete da uradite je da kupite nov, ili nastavite da se mučite sa starim.
Nadogradnja na najskoriju verziju sistema
Uvek biste trebali da se uverite da vaš telefon koristi najnoviju verziju softvera ili bezbednosnu zakrpu koja je dostupna za njega. Google stalno optimizuje Android sa svakim novim izdanjem kako bi pružio bolje performanse. Nadogradnja na noviju verziju Androida može osloboditi sistemske resurse na vašem uređaju, što bi moglo pomoći u bržem učitavanju aplikacija i poboljšanom radu sistema. Ukoliok vaš telefon stalno traži da se update-uje uradite to – bez brige, neće vam se ništa obrisati sa istog.
Svi veliki proizvođači Androidaa sada često uvode ažuriranja softvera za svoje telefone čime pokušavaju da dodatno poboljšaju performanse sistema i operativnost na osnovu povratnih informacija korisnika sa skoro svakim ažuriranjem. Samsung, posebno, radi odličan posao u blagovremenom uvođenju mesečnih bezbednosnih zakrpa i novih ažuriranja OS-a na svim svojim uređajima.
Koristite Lite verzije aplikacija
Google i nekoliko drugih programera nude Lite ili Go izdanje svojih aplikacija namenjeno starijim i jeftinim Android uređajima sa malo RAM memorije. Lite izdanja ne jedu toliko memorije i procesor kao pune varijante a pružaju u principu skoro sve funkcije. Google nudi nekoliko Lite aplikacija, uključujući Google Go, Camera Go, Assistant Go i Maps Go.
Takođe ćete pronaći Lite izdanja drugih popularnih aplikacija u Play prodavnici, uključujući Twitter, Spotify, Skype i Facebook. Ove usluge propuštaju neke funkcije koje se nalaze u njihovim punim verzijama, ali bi i dalje trebalo da budu dovoljno dobre za svakodnevnu upotrebu. Još jedna prednost aplikacija Lite/Go izdanja je ta što zauzimaju manje prostora, što takođe može biti problem na vašem starom telefonu sa malo interne memorije.
Resetujte češće telefon
U vreeeemeeee onooooooo, odnosno pre desetak godina, kada su Android telefoni imali loše upravljanje memorijom stručnjaci su preporučivali svakodnevno resetovanje. Iako ovo više nema potrebe raditi, i dalje se preporučuje da telefon upalite i ugasite makar jednom na svakih nekoliko dana. Ovaj savet oslobađa resurse koje zauzimaju neželjene aplikacije koje rade u pozadini, čime se poboljšava operativnost sistema, posebno na jeftinim uređajima. Poboljšanje performansi neće biti očigledno na novijim Android telefonima osim ako u pozadini ne rade mnoge aplikacije i usluge.
Oslobodite prostor na telefonu
Kao što i pretovarena kola slabije kreću, tako i pretovareni telefon sporije radi. Prebacite ili obrišite slike i snimke koji vam nisu potrebni na telefonu. To neće drastično ubrzati rad telefona, ali hoće otvaranje ili instaliranje aplikacija, puštanje snimaka itd. Idite na Podešavanja > Skladište na svom Android uređaju i proverite količinu slobodnog prostora za skladištenje. Vlasnici Samsung uređaja mogu da dođu do Podešavanja > Nega uređaja > Skladište da bi dobili pregled upotrebe interne memorije. Alternativno, možete da potražite „skladištenje“ u meniju “podešavanja” svog telefona da biste pronašli odgovarajuću opciju.
Poenta je da izbegavate da koristite više od 80% skladišnog kapaciteta, jer je vašem telefonu i samom operativnom sistemu potrebno oko 5-8 GB slobodnog za pravilno funkcionisanje.
Postoji još jedna stvar koja može ubrzati vaš telefon, ali nju je bolje prepustiti stručnjacima.
Postoji nekoliko naziva za ovo – rutovanje, jailbraking, otključavanje bootloadera, ali se sve svodi na otključavanje operativnog sistema kako biste vi mogli da ga kontrolišete u sitna crevca ili da instalirate neki drugi sistem, odnosno prilagođeni ROM.
Pročitajte još i Auto klime – 4 najčešće greške