Hrana i piće

Avokado i sve što vas je zanimalo o njemu

Avokado nije slučajno postao neizostavan element modernih zdravih jelovnika širom sveta. Osim što je ukusan i kremast, avokado obiluje hranljivim sastojcima koji pružaju brojne zdravstvene benefite...

Njegova istorija seže unazad više od 10.000 godina, a prvi uzgoj se vezuje za drevne civilizacije poput Maja i Inka u Meksiku i Peruu. Široko je poznat i kao superhrana jer je voće koje ima brojne benefite, a u pitanju je avokado. U ovom tekstu pročitajte koje su njegove prednosti, ali i mane.

Zašto je avokado dobar za vas?

Avokado je jedinstven po svojoj nutritivnoj vrednosti. Bogat je zdravim mononezasićenim mastima, koje su neophodne za zdravlje srca. Te masti mogu pomoći u smanjenju rizika od srčanih bolesti smanjenjem nivoa lošeg holesterola. Takođe je izvrstan izvor vlakana, što podržava varenje i pomaže u održavanju osećaja sitosti.

Avokado je izuzetno bogat hranljivim sastojcima, uključujući folnu kiselinu, magnezijum, kalijum, riboflavin (vitamin B2), niacin (vitamin B3), pantotensku kiselinu (vitamin B5), piridoksin (vitamin B6), vitamin C, vitamin E i vitamin K.

Takođe ima sposobnost da poboljša apsorpciju hranljivih sastojaka rastvorljivih u mastima, kao što su vitamini A, D, E i K. Ako konzumirate namirnice koje sadrže ove vitamine dodajte im avokado jer će on pomoći vašem telu da ih zadrži.

Kako jesti avokado?

Pa najbolje svež. Možete ga prepoloviti, očistiti i začiniti po želji ili ga namazati na tost. Kada je reč o tome kako ga uključiti u ishranu, mogućnosti su gotovo beskonačne. Gvakamole je sos od avokada za koji su čuli svi koji su se bar malo interesovali za zdravu ishranu. Avokado možete dodati u sendviče, čorbe, piree, sosove, slane tortilje, pa čak i u slatke dezerte poput čokoladnih mafina ili pudinga. Takođe možete isprobati i pečeni, avokado punjen jajima ili grilovani. Avokado u smutiju? Može. Kao zamena za majonez? Of course.

Da li je koštica avokada jestiva?

Ne biste verovali, ali koštica avokada je zdravija čak i od samog ploda. Korisne su za zaštitu kože od sunčevih zraka, poboljšanje zdravlja kose i noktiju te smanjenje lošeg holesterola. Takođe, podržavaju zdravlje creva smanjujući upalu i štetne bakterije. Možete ih dodati u jutarnje smutije ako imate snažan blender, ali budite oprezni s kombinacijom sastojaka jer je koštica veoma gorka.

Trudnicama se ne preporučuje

Trudnice i dojilje bi trebale da izbegavaju konzumaciju avokada jer smanjuje proizvodnju mleka, a čak oštećuje i mlečnu žlezdu.

Da li deca smeju da ga jedu?

Da, deca mogu jesti avokado i on može biti deo zdrave ishrane za njih. Za bebe koje počinju da uvode čvrstu hranu, avokado može biti jedna od prvih namirnica koja se uvodi, jer je bogat hranljivim sastojcima i ima kremastu teksturu koja je lako probavljiva.

Koliko avokada je previše avokada?

U zavisnosti od veličine jedan avokado sadrži između 200 i 300 kalorija. Ne postoji ograničenje koliko ga smete jesti dnevno, ali sama pomisao na kalorije, ali i njegovu cenu će vas sigurno usporiti.

Da li avokado goji? Odgovor je da. Veoma je kaloričan. Iako sadrži zdrave masti, to su ipak masti. Ako ga jedete previše moguće je da ćete se ugojiti. Ukoliko želite da se malo bucnete ovo će vam doći odlično.

Avokado nadima. Može da izazove osećaje nadutosti u stomaku pa zato pazite kada ga jedete.

Avokado kao oružje

Iako smo ga u prvom delu teksta nahvalili zbog brojnih benefita, on može biti i opasan po vaše zdravlje. Naime, sadrži estragol i anetol, komponente koji potencijalno uništavaju vašu jetru.

Takođe kod nekih ljudi može izazvati alergijske reakcije.

Povezani članci

Možda će vas zanimati:
Close
Back to top button