Vesti Zrenjanin

Festival nematerijalnog kulturnog nasleđa „Banatski dani teku“

Festival nematerijalnog kulturnog nasleđa „Banatski dani teku“ predstavlja značajnu manifestaciju koja se organizuje u Atrijumu Narodnog muzeja Zrenjanin. Ova kulturna manifestacija, koja se održava od 14. do 16. septembra ima za cilj da predstavi bogato kulturno nasleđe srednjeg Banata. Festival je podržan od strane Ministarstva kulture Republike Srbije.

Cilj festivala

Festival „Banatski dani teku“ teži da poveća svest o značaju nematerijalnog kulturnog nasleđa, inspiriše lokalne zajednice na očuvanje i unapređenje kulturnih praksi, promoviše raznolikost i multikulturalnost u Banatu, te ističe kulturne i ekonomske vrednosti koje nematerijalno nasleđe može doneti zajednici.

Program Festivala

Program sva tri dana počinje u 18h.

Prvo veče – subota, 14. septembar

Na prvom danu festivala, posetioci će imati priliku da uživaju u izvođenju izvorne narodne muzike. Ove pesme, koje se prenose usmenim predanjem, predstavljaju veoma važan deo kulturnog identiteta različitih zajednica u Banatu. Izvođači, među kojima će biti i pevačke grupe, predstaviće tradicionalnu muziku koja je karakteristična za njihovu kulturu i region. Program će biti obogaćen edukativnim sadržajem kroz priče o nastanku i razvoju izvorne narodne muzike.

Drugo veče – nedelja, 15. septembar

Drugo veče će biti posvećeno predstavljanju tradicionalnih sitnih kolača koji su neizostavni deo banatske trpeze. Posetioci će moći da degustiraju i upoznaju se sa kolačima karakterističnim za različite narode u Banatu, uključujući gurabije, lenje pite, vanilice, mađarice i druge. Pored degustacije, biće predstavljeni i starinski recepti, uz priče o njihovom kulturnom i religijskom značaju. Ovaj deo programa će osvetliti uticaje različitih kultura koje su oblikovale banatsku gastronomiju.

Treće veče – ponedeljak, 16. septembar

Poslednjeg dana festivala „Banatski dani teku“, biće prikazani tradicionalni zanati, sa posebnim fokusom na sapundžijski zanat. Majstori sapundžije će demonstrirati tradicionalne metode izrade sapuna, koristeći masnoće životinjskog porekla, vodu i kaustičnu sodu, kao i savremenije tehnike koje uključuju biljna ulja i aromatična bilja. Učenici Srednje hemijsko-prehrambene i tekstilne škole „Uroš Predić“ iz Zrenjanina takođe će učestvovati u ovom delu programa. Posetioci će imati priliku da se praktično uključe u proces izrade sapuna i nauče o značaju i metodama sapundžijskog zanata. Program će biti obogaćen edukativnim sadržajem kroz predavanja o istoriji i tehnici pravljenja sapuna.

Svoj omiljeni radio i portal pratite i na Instagram i Facebook profilu.

Pročitajte i: Zrenjanin vesti | 6. septembar.

Povezani članci

Možda će vas zanimati:
Close
Back to top button