Svet tehnike

Došao je kraj za Skype!

Microsoft je zvanično objavio da će od 5. maja zatvoriti Skype, aplikaciju koja je decenijama bila najpopularniji alat za internet komunikaciju. Skype je postao sinonim za video pozive i međunarodne razgovore putem interneta, ali u poslednje vreme su konkurentske platforme poput Zoom-a, WhatsApp-a, Messenger-a i FaceTime-a preuzele dominaciju na tržištu. Kako bi se prilagodio novim trendovima, Microsoft je odlučio da se fokusira na svoj poslovni alat Microsoft Teams, koji će preuzeti mnoge funkcije koje su korisnici nekada voleli na uskoro bivšoj aplikaciji.

Šta će se desiti sa korisnicima Skype-a?

Korisnici Skype-a neće biti ostavljeni na cedilu. Microsoft je osigurao da će svi trenutni korisnici moći da se prijave na Microsoft Teams koristeći svoje postojeće naloge. Na taj način, svi kontakti, istorija razgovora i postavke će biti preneti u novu aplikaciju. Ovaj proces migracije biće postepen, čime će korisnicima biti omogućeno dovoljno vremena da se prilagode i pređu na novo okruženje bez problema.

Međutim, ukidanje Skype-a ne znači potpuno gašenje mogućnosti za komunikaciju. Microsoft Teams nudi mnoge slične funkcije, ali i puno više. Teams je alat koji je prvenstveno razvijen za poslovnu upotrebu, ali Microsoft ga sve više prilagođava i za lične korisnike, omogućavajući video pozive, grupne chatove, deljenje dokumenata i organizovanje sastanaka. Takođe, Teams omogućava bolju integraciju sa Microsoft 365 paketom, što ga čini idealnim za ljude koji već koriste druge Microsoftove proizvode.

8 Aplikacija za planiranje koje će poboljšati vašu organizaciju

Izvoz podataka

Microsoft je takođe omogućio svim korisnicima da izvezu svoje podatke sa Skype-a, uključujući fotografije i istoriju razgovora. Ovo je korisna opcija ako ne želite da pređete na Teams, ali želite da sačuvate svoje važne podatke. Microsoft je razvio poseban alat koji pomaže korisnicima da vide svoju trenutnu istoriju razgovora na Skype-u, a takođe će omogućiti preuzimanje tih podataka pre nego što platforma bude trajno ugašena. Iskoristite ovu mogućnost pre nego što aplikacija postane prošlost.

Ukidanje plaćenih usluga

Od 5. maja, Microsoft će ukinuti sve Skype-ove plaćene funkcije, uključujući mogućnost upućivanja i primanja međunarodnih i domaćih poziva. Korisnici koji već imaju Skype kredite moći će da ih iskoriste do isteka trenutnog perioda, ali neće biti u mogućnosti da kupe nove kredite nakon zatvaranja platforme.

Skype je bio revolucionaran alat kada je prvi put pokrenut 2003. godine, jer je omogućio besplatne pozive i video razgovore, što je bilo pravo otkrovenje u to vreme. Njegova popularnost je brzo rasla, a Microsoft ga je kupio 2011. godine za ogromnih 8,5 milijardi dolara. Tako je postao glavna aplikacija za privatnu i poslovnu komunikaciju, ali s vremenom je počeo da gubi tlo pod nogama zbog konkurencije.

Razlozi za gašenje

U poslednjih nekoliko godina, gubio je tržišni udeo na račun drugih aplikacija koje su se pokazale bržima, jednostavnijima za upotrebu i pogodnijima za mobilne uređaje. WhatsApp, FaceTime i Messenger su preuzeli glavne uloge u svakodnevnoj komunikaciji, a Zoom je postao vodeća platforma za video konferencije. S obzirom na to da je Microsoft već razvijao Teams, alat koji integriše mnoge funkcije za ličnu i poslovnu komunikaciju, logično je bilo da Skype bude zamenjen njime.

Microsoft Teams kao alternativa

Microsoft Teams nudi slične funkcije kao Skype, ali sa dodatnim alatima za timsku saradnju i poslovnu komunikaciju. Korisnici koji pređu na Teams moći će da koriste chat, video pozive, deljenje fajlova i organizaciju sastanaka, a sve to u jednom integrisanom alatu. Teams je takođe bolja opcija za korisnike koji koriste Microsoft 365, jer omogućava lakšu integraciju sa aplikacijama poput Word-a, Excel-a i PowerPoint-a. Takođe, Teams je više fokusiran na grupnu komunikaciju i saradnju, što ga čini pogodnim i za profesionalne korisnike, ali i za privatnu upotrebu, posebno u organizovanim grupama i porodicama.

Poreklo

Skype je prvi put bio dostupan korisnicima 2003. godine, a brzo je postao popularan zbog svoje jednostavnosti i besplatnih funkcionalnosti. Do 2011. godine, Skype je imao više od 600 miliona korisnika, što ga je učinilo najvažnijim alatom za internet komunikaciju u to vreme. Nakon što ga je Microsoft kupio, Skype je postao deo njegovog ekosistema, a mnogi korisnici su nastavili da ga koriste za svakodnevne video pozive i međunarodne razgovore. Međutim, s pojavom novih aplikacija koje su nudile bolje korisničko iskustvo, Skype je polako gubio tržišni udeo.

Šta očekivati u budućnosti?

Iako Skype više neće biti dostupan, korisnici će imati dovoljno vremena da pređu na Microsoft Teams i prilagode se novoj platformi. Microsoft se nada da će Teams postati dominantni alat za komunikaciju, kako u profesionalnim, tako i u ličnim krugovima. Za korisnike koji su navikli na Skype, ovo će biti veliki prelazak, ali Microsoft se trudi da prelazak bude što jednostavnijii bezbolniji.

Dakle, ako ste još uvek korisnik Skype-a, sada je vreme da razmislite o prelasku na Microsoft Teams, koji pruža mnoge nove mogućnosti i bolje funkcionalnosti za modernu digitalnu komunikaciju.

Možda će vas zanimati i: Kako isključiti kolačiće na Guglu i da li je to uopšte potrebno?

Pratite nas i na Instagram i Facebook profilu.

Povezani članci

Back to top button