ZabavaŽivot

Društvene igre – Ovih 5 klasika će vam držati pažnju satima

Društvene igre oduvek predstavljaju sjajan način da se opustimo, povežemo sa prijateljima i porodicom, kao i da razvijamo svoje strateške sposobnosti, kreativnost i timski duh. Bilo da uživate u izazovima ili samo želite da se zabavite, društvene igre su tu da obogate vaše večeri. Ako ste ljubitelj dobrih igara koje angažuju um, tu su neki od najboljih izbora koje možete igrati.

Naseljenici ostrva Katan

Do 4 igrača

„Naseljenici ostrva Katan“ čiji je tvorac Klaus Teuber, prvi put je objavljena u Nemačkoj 1995. godine pod nazivom „Die Siedler von Catan“.

Igra je savršen spoj taktike, strategije i pregovaranja. Igrači preuzimaju ulogu naseljenika na izmišljenom ostrvu i takmiče se u izgradnji naselja, gradova i puteva. Ono što ovu igru čini posebnijom od drugih je element trgovine – morate da razmenjujete resurse (žito, drvo, ovce, kamen i glinu) kako biste napredovali. Možda ćete pomisliti da je sve u jednostavnom skupljanju resursa, ali igra je dosta komplikovanija nego što se čini. Ima niz pravila koji treba da sledite i sigurno će vam biti potrebno sat vremena da ispratite sva pravila i shvatite kako se igra. Trud će vam se sigurno isplatiti jer je igra veoma interesantna, a igra se dok jedan od igrača ne sakupi 10 bodova, što će ga učiniti pobednikom.

Osnovna igra „Naseljenici ostrva Katan“ postala je vrlo popularna, što je dovelo do izlaska brojnih ekspanzija i tematskih igara. Prva ekspanzija, „Catan: Seafarers“ (1997), dodala je istraživanje novih ostrva i izgradnju brodova. Sledeće su bile „Catan: Cities and Knights“ (2000), „Catan: Traders & Barbarians“ (2008) i „Catan: Explorers & Pirates“ (2013). Iako su mnoge ekspanzije popularne, nijedna nije prevedena na srpski jezik.

Pored ekspanzija, postoje i tematske igre koje se bave istorijom, poput onih o Trojanskom ratu, Aleksandru Makedonskom i izgradnji Kineskog zida. Serijal „Catan Geographies“ premešta igru u različite zemlje, kao što su SAD i Nemačka. Tu su i manje ekspanzije, poput „The Fishermen of Catan“ i „Catan: Oil Springs“. U 2012. godini, napravljena je verzija igre sa tematikom „Zvezdanih staza“ (Star Trek Catan), gde se umesto naselja i puteva grade svemirski brodovi.

Sve u svemu, igra će vam sigurno doneti dobru zabavu, ali se dobro naoštrite strpljenjem.

Monopol

Monopol je postao sinonim za društvene igre i igra se širom sveta. Njegova istorija počinje početkom 20. veka. 1904. godine, Elizabet Dž. Megi Filips stvorila je igru s ciljem da objasni teoriju poreza Henrija Džordža. Igra, koja je prvobitno nosila naziv „Zemljoposednik“ (engleski: The Landlord Game), objavljena je nekoliko godina kasnije, a 1924. godine Elizabet je patentirala svoju verziju. U tom periodu pojavile su se i slične igre.

U 1930-im godinama, Monopol je postao popularan u obliku u kojem ga danas znamo, zahvaljujući izdavaču Braća Parker.

Tokom 1970-ih, poreklo igre nije bilo poznato, pa je teorija da je Čarls Derou izumeo Monopol postala široko prihvaćena. To je i zvanična verzija koju danas prihvataju izdavači – Braća Parker i Hazbro. Međutim, profesor Ralf Anspah tvrdio je da je ta priča izmišljena kako bi se stekla autorska zaštita, ali je njegov tužbeni zahtev bio odbijen, pa je Monopol ostao u vlasništvu ove kompanije.

U Monopolu možete postati investitor u nekretninama, ali sve to u okviru zabave. Cilj igre je da postanete najbogatiji igrač kupovinom i prodajom nekretnina, plaćanjem kirije, i izgradnjom kuća i hotela, dok izbegavate da završite u zatvoru.

Iako mnogi misle da je sve u vezi sa novcem, prava strategija u Monopolu uključuje pametno upravljanje resursima i pregovaranje sa drugim igračima. Možete ulagati u velike nekretnine koje donose brzi profit, ili birati manje, ali sigurne opcije koje će vas dugoročno održati. Na svakom koraku postoji rizik, jer dok jedan igrač može da se obogati, drugi upada u dugove.

Ticket to Ride

Ticket to Ride je zabavna društvena igra koja može da se igra u paru ili sa do pet igrača. Postavljena je u rane godine 20. veka, a cilj je da prvi spojite dva grada železnicom.

Igrači prikupljaju kartice koje predstavljaju različite vrste vagona, a zatim ih koriste za zauzimanje ruta između gradova. Svaka ruta zahteva određeni broj karata, koje je potrebno sakupiti kako bi se mogla zauzeti. Ako jedan igrač već osvoji neku rutu, drugi više neće moći da je koristi, zato pažljivo planirajte svoje poteze!

Poeni se osvajaju za svaku uspešno povezanu rutu, a još više ako ispunite tajne ciljeve koje ste dobili na početku igre. Takođe, igrač sa najdužom neprekinutom rutom poznatom kao European Express dobija dodatne poene na kraju.

Dixit

Za one koji vole apstraktne igre, „Dixit“ je pravo remek-delo. To je zabavna društvena igra koja podstiče kreativnost i maštovitost, a igraju je od 3 do 6 igrača. Cilj igre je da igrači na temelju svojih karata pričaju priče ili prave asocijacije koje ostali moraju da pogode.

Na početku igre, svaki igrač dobije šest ilustrovanih karata. Kada dođe red na igrača, on bira jednu kartu i opisuje je, koristeći priču, frazu ili neku asocijaciju – sve zavisi od njegove mašte. Ostatak igrača zatim bira kartu iz svoje ruke koja se najbolje uklapa u taj opis i stavlja je u gomilu, tako da niko ne vidi koju kartu su odabrali.

Nakon toga, sve karte se mešaju i okrenu, a igrači pokušavaju da pogode koja je karta bila originalna, tj. koju je igrač na potezu opisao. Ako niko ne pogodi, ili svi pogode tačno, igrač koji je davao opis ne dobija bodove, a ostali dobijaju po 2 boda. U suprotnom, igrač koji je davao opis, kao i oni koji su tačno pogodili, dobijaju po 3 boda. Igrači koji su uspešno prevarili ostale, nateravši ih da pomisle da je njihova karta originalna, dobijaju po 1 poen.

Igra se završava kada svi izvuku svoje karte ili kada neki igrač dostigne 30 poena. Na kraju naravno pobeđuje igrač koji je ostvario najviše bodova.

Codenames

Za ljubitelje igara koje se baziraju na verbalnoj komunikaciji, „Codenames“ je pravi izbor. Ovo je kartaška igra za 4 do 8 igrača, koja je predstavljena 2015. godine od strane Czech Games Edition.

Igrači se dele u dva tima, crveni i plavi, a svaki tim bira svog kapitena. Cilj kapitenima je da koriste jednu reč kako bi svojim saigračima objasnili što više pojmova na kartama koje se nalaze ispred njih. Tabla se postavlja u mrežu 5×5, a na kartama su obeleženi agenti crvenog i plavog tima.

Kapiteni moraju pažljivo da biraju asocijaciju i broj koji se odnose na njihove agente. Na svakom potezu kapiten mora da smisli jednu reč koja povezuje što više pojmova, a saigrači moraju da pogode koji su to pojmovi. Međutim, moraće da paze, jer na tabli postoji i ubica – kartica koja može završiti celu igru za tim koji je pogodi. Ako tim pogodi ubicu, odmah gubi.

Prvi tim koji uspe da pronađe sve svoje agente na tabli pobeđuje. Uz to, tu su i mini mape koje pomažu kapitenima da prepoznaju koji su pojmovi njihovi, a koji su protivnički.

Društvene igre nisu samo način da ubijete vreme, već su pravi test za vaše veštine, sposobnosti pregovaranja i kreativnosti. Nadam se da ćete se odlično zabaviti uz ove igre, a ukoliko ste i ljubitelji dobrih filmova i serija, predlažem vam: Šta gledati na Netflixu ove nedelje?

Svoj omiljeni radio i portal pratite i na Instagram i Facebook profilu.

Povezani članci

Back to top button