KorisnoŽivot

Džemperi: Kako ih očuvati i uživati u njima tokom cele zime

Džemperi su jedan od najvažnijih komada garderobe tokom hladnih meseci. Bilo da su od vune, kašmira ili pamuka, oni nas štite od zime i dodaju dašak stila u svakodnevne kombinacije. Međutim, kako bi nam džemperi trajali dugi niz godina, potrebno je posvetiti im posebnu pažnju. Održavanje, pravilno pranje i čuvanje mogu značajno uticati na dugotrajnost vaših omiljenih komada, pa čak i pomoći da izbegnete česte greške koje se prilikom neadekvatnog tretiranja javljaju. U ovom tekstu, podelićemo s vama savete za pravilno održavanje džempera, koji će vam pomoći da ih očuvate u najboljem mogućem stanju.

1. Pravilno pranje džempera: Zaboravite na greške u pranju!

Jedna od najvećih grešaka koju mnogi prave jeste nepravilno pranje džempera, posebno kada je reč o vunenim i kašmirnim komadima. Džemperi od prirodnih vlakana zahtevaju posebnu pažnju. Dok su mnogi moderni veš mašine opremljeni sa programima za pranje vune, stručnjaci i dalje preporučuju pranje ruku za optimalne rezultate.

Kako prati džempere:

  • Prvo, uvek proverite etiketu na džemperu. Ako je moguće, operite džemper ručno koristeći hladnu vodu i specijalizovane deterdžente za vunu ili kašmir. Ovi deterdženti su nežniji prema vlaknima i pomažu u očuvanju mekoće.
  • Ako se odlučite za pranje u veš mašini, obavezno stavite džemper u zaštitnu vreću i odaberite program za pranje delikatnog veša. Nikada nemojte koristiti obične cikluse za pranje, jer visoka temperatura i agresivno okretanje mogu uzrokovati skupljanje materijala i uništavanje forme.
  • Zapamtite da je najvažniji korak u pranju pritisak koji veš mašina vrši na tkaninu. Previše centrifuge može uzrokovati drastično smanjenje veličine džempera.

Pročitajte i Pranje veša – Olakšajte ga uz ovih 12 trikova.

2. Kako sprečiti skupljanje materijala?

Džemperi, posebno oni od vune, su skloniji skupljanju nakon pranja, što je često rezultat previše toplote ili nepravilnog sušenja. Da biste izbegli ovo, obavezno se pridržavajte sledećih saveta:

  • Sušenje: Nikada ne sušite džemper na direktnoj sunčevoj svetlosti, niti ga stavljajte na radijator. Toplota može izazvati skupljanje. Uvek ga sušite na ravnoj površini, na peškiru, kako biste očuvali njegov oblik.
  • Oblikovanje: Dok je džemper još uvek vlažan, pažljivo ga oblikujte, vraćajući mu njegov prvobitni oblik. To će mu pomoći da zadrži svoju veličinu i formu.

3. Obnavljanje džempera

Jedan od najvećih problema sa starijim džemperima su „bobice“ – one male, neugledne kuglice koje se formiraju na površini tkanine. Srećom, postoje uređaji, poznati kao „debobleri“, koji mogu efikasno ukloniti ove neprijatne naborane tačkice.

Džemperi napravljeni od vune i kašmira su posebno podložni stvaranju ovih „bobica“, ali uz pravilan alat, možete ih brzo ukloniti. Danas na tržištu postoje moderne verzije deboblera koje su mnogo blaže prema tkaninama i neće oštetiti materijal.

Saveti:

  • Pre nego što počnete sa korišćenjem deboblera, proverite da li je džemper potpuno suv.
  • Uvek radite polako i pažljivo, u suprotnom možete oštetiti vlakna.

4. Džemperi i moljci: Kako se nositi sa rupicama?

Nikada ne biste želeli da vaš omiljeni džemper bude napadnut moljcima, jer ovi insekti mogu ostaviti trajne posledice u vidu rupica na tkanini. Iako je teško potpuno sprečiti prisustvo moljaca, postoje načini da ih držite pod kontrolom.

  • Čuvanje: Čuvanje džempera na suvom, hladnom mestu sa izbegavanjem vlažnih područja može značajno smanjiti šanse da dođe do napada moljaca. Uvek koristite kutije ili kese za čuvanje, i nikada ne stavljajte džempere u prostorije koje nisu adekvatno ventilisane.
  • Prirodna zaštita: Postavite lavandu, ruzmarin ili cedarove kuglice u fioke ili ormare gde držite džempere. Ove biljke imaju prirodna svojstva koja odbijaju moljce, a uz to će vaši džemperi mirisati sveže.

5. Održavanje džempera tokom vremena: Koliko često ih treba prati?

Iako je lako pomisliti da džemperi moraju biti oprani nakon svakog nošenja, to nije slučaj. U stvari, prirodna vlakna kao što su vuna i kašmir su prilično otporni na prljavštinu i mirise, pa ih ne treba prati često. S obzirom na to, za svakodnevnu upotrebu, najbolje je pratiti sledeće preporuke:

  • Učestalost pranja: Džemperi se ne moraju prati nakon svakog nošenja, osim ako nisu vidljivo prljavi. Obično je dovoljno da ih isperete sa hladnom vodom ili da ih očistite parom između pranja.
  • Periodično održavanje: Ako ne nosite džemper nekoliko meseci, obavezno ga operite i spremite na suvo i hladno mesto. To će mu omogućiti da se očisti i da bude spreman za narednu sezonu.

6. Kako produžiti životni vek vaših omiljenih džempera?

Kao što je već spomenuto, džemperi ne moraju biti često oprani, ali im ipak možete posvetiti dodatnu pažnju kako bi im produžili životni vek. Ako primetite sitne oštećenja ili bobice, odmah ih sanirajte. Brza popravka može u mnogim slučajevima sprečiti dalja oštećenja i pomoći vašem džemperu da traje još godinama.

7. Šta ako je džemper nepovratno oštećen?

Nažalost, ponekad se desi da džemperi postanu nepopravljivi, bilo zbog oštećenja, skupljanja ili moljaca. Međutim, to nije razlog za bacanje! Mnogi kreativci i dizajneri nude usluge popravljanja džempera ili čak preoblikovanja u nešto novo. Ove usluge mogu uključivati šivanje, dodavanje ukrasa ili čak preradu u različite komade odeće. Ako vaši džemperi nisu za popravku, razmislite o reciklaži – mnoge organizacije i brendovi prihvataju stari vunu i kašmir kako bi ih iskoristili za izradu novih proizvoda.

Svoj omiljeni radio i portal pratite i na Instagram i Facebook profilu.

Povezani članci

Back to top button