Herbarijum – Lepote prirode sačuvane na jednom mestu

Možda vas herbarijum podseća na časove biologije u osnovnoj školi, kada ste sa velikim uzbuđenjem brali listove i cvetove, pa ih pažljivo stavljali između listova sveske. Divan je način da sačuvate uspomene iz prirode, istražite botaniku i stvorite jedinstvenu zbirku biljaka. Ako ste ljubitelj prirode ili tražite kreativan i edukativan hobi, možda je ovo dobar predlog za vas.
Šta je herbarijum i zašto ga praviti?
Herbarijum je zbirka biljaka koje su osušene i pažljivo sačuvane na papiru. Ova metoda čuvanja biljaka koristi se vekovima u naučne i edukativne svrhe. Naučnici ga koriste da proučavaju biljke, učenici za učenje, a mnogi ga prave iz hobija i ljubavi prema prirodi. Osim što vam omogućava da upoznate biljke iz svog okruženja, herbarijum može biti i prava umetnička kolekcija.
Kako sakupiti biljke?
Prikupljanje biljaka je logični korak u pravljenju herbarijuma. Kada krenete u šetnju prirodom, obratite pažnju na zanimljive biljke koje biste voleli da sačuvate. Birajte zdrave primerke, jer će se oni bolje osušiti i zadržati boju. Izbegavajte biljke koje su uvenule ili ih je već napala neka bolest. Najbolje je sakupljati ih tokom suvog vremena kako ne bi sadržale previše vlage,jer će to otežati sušenje.
Takođe, važno je znati kako ih pravilno sakupiti. Nemojte ih čupati iz korena, osim ako je koren ključni deo biljke koji želite da sačuvate. Umesto toga, koristite male makaze ili nož kako biste odsekli deo biljke. Kada sakupite biljke, odmah ih stavite u torbu ili kutiju kako bi ostale u što boljem stanju dok ih ne osušite.
Kako pravilno osušiti biljke?
Nakon što sakupite biljke, sledeći korak je njihovo sušenje. Ovo je presudan deo procesa, jer će od njega zavisiti kako će biljke izgledati u vašem herbarijumu. Postoji nekoliko metoda koje možete koristiti, u zavisnosti od vremena i materijala koje imate na raspolaganju.
1. Presovanje između knjiga
Ovo je klasična metoda koju smo svi koristili kao deca. Biljku stavite između dva lista papira, a zatim između stranica debele knjige. Kako bi se ravnomerno osušila, stavite još nekoliko knjiga preko nje kako bi pritisak bio dovoljno jak. Ovaj metod zahteva strpljenje – biljke obično ostavite da se suše najmanje dve nedelje, uz povremeno menjanje papira koji upija vlagu.
2. Korišćenje herbarske prese
Ako želite profesionalniji pristup, možete koristiti herbarsku presu. Ona se sastoji od dve drvene daske koje se stežu šrafovima. Između njih se stavlja papir i biljke koje se suše pod pritiskom. Ovaj metod omogućava ravnomerno sušenje i daje odlične rezultate, posebno ako želite da biljke zadrže što prirodniji oblik.
3. Sušenje pomoću pegle
Ako nemate strpljenja da čekate nekoliko nedelja, možete koristiti i peglu. Stavite biljku između dva lista papira i peglajte je na niskoj temperaturi, bez pare. Ovaj metod je brz, ali morate paziti da ne pregorite biljku ili da se listovi ne osuše previše i postanu lomljivi.
Kako napraviti stranice?
Kada su biljke osušene, vreme je da ih postavite u svoj herbarijum. Odaberite deblji papir, jer bolje upija vlagu i pruža bolju podlogu za biljke.
Biljke možete pričvrstiti na nekoliko načina. Neki koriste lepak u tankom sloju, dok drugi preferiraju lepljivu traku. Alternativno, možete koristiti papirne trakice i pričvrstiti biljke na nekoliko mesta kako biste ih stabilizovali. Svaka biljka treba da bude lepo raspoređena na stranici, a pored nje bi trebalo zapisati važne informacije: latinsko i narodno ime biljke, datum i mesto branja, i eventualne zanimljivosti, poput njenih lekovitih svojstava ili mitoloških priča vezanih za nju.
Kako organizovati herbarijum?
Herbarijum možete organizovati na različite načine, u zavisnosti od toga kako želite da ga koristite. Ako želite pregledan naučni pristup, možete ga slagati prema vrstama biljaka – cvetnice, lišćari, paprati i sl. Ako više volite da pratite vremenski tok, možete ih slagati hronološki, prema datumu branja. Takođe, možete organizovati biljke prema geografskom poreklu, razdvajajući one koje ste sakupili u planinskim predelima od onih koje ste pronašli u šumi ili pored reke.

Još nekoliko zanimljivih ideja
Ako želite da svoju kolekciju biljčica učinite još posebnijom, možete je pretvoriti u neku od sledećih ideja.
1. Herbarijum u staklenom ramu
Ovaj pristup je verovatno najpopularniji način da biljke postanu umetnički deo vašeg prostora. Osušene biljke se pažljivo postavljaju u stakleni ram, što omogućava da uživate u njihovoj lepoti kao u pravoj umetnosti. Ovaj tip herbarijuma može da bude jednostavan, sa pojedinačnim biljkama, ili čak tematski, sa više biljaka koje se lepo slažu i čine harmoničan komad dekoracije. Ram može biti običan ili dekorativan, ali bitno je da staklo bude dovoljno jasno kako bi biljke bile vidljive i očuvane. Herbarijum u staklu je odličan za ukrašavanje zidova u dnevnim sobama, spavaćim sobama ili čak kancelarijama, dodajući prirodan element u unutrašnji prostor.
2. Herbarijum u digitalnom obliku
Za sve ljubitelje tehnologije, digitalni herbarijum je sjajan način da sačuvate svoje biljke bez potrebe za fizičkim prostorom. U ovoj verziji, fotografišete svaku biljku koju pronađete i napravite svoju digitalnu arhivu. Ovaj pristup ima brojne prednosti – možete sačuvati slike biljaka u visokom kvalitetu, organizovati ih po vrstama ili sezonama i lako ih deliti sa prijateljima ili na društvenim mrežama. Takođe, digitalni herbarijum je praktičan jer možete lako dodavati nove biljke bez fizičkog prostora i stresa oko njihove dugoročne čuvanja. Idealno je i za ljubitelje botanike koji žele da dokumentuju svoje bilje i koriste ih kao referencu.
3. Herbarijum sa pričama
Ovaj tip herbarijuma je mnogo više od obične kolekcije biljaka. Ovdje svaka biljka dolazi sa svojom pričom – kako ste je pronašli, koje je zanimljive karakteristike imala, ili zašto vam je ta biljka posebno draga. Možete napraviti mini-dnevnik uz svaku biljku, zabeležiti gde ste je sakupili, u kojoj sezoni, i eventualno neku ličnu anegdotu koja je vezana za to iskustvo. Ovaj personalizovani herbarijum može postati dragoceno porodično nasledstvo ili inspiracija za buduće generacije. Uz to, može biti sjajan način da se povežete sa prirodom i svakom biljkom pridate dublje značenje.
4. Tematski herbarijum
Za one koji žele da stvaraju herbarijum sa određenom temom, ovo je sjajan način da ujedinite svoje biljke u jedinstveni zbir. Tematski herbarijum može biti usmeren na lekovite biljke, aromatične biljke, ili čak na cvetove određene boje. Na primer, možete sakupljati samo biljke koje imaju lekovita svojstva i stvoriti zbirku sa edukativnim informacijama o njihovim koristima za zdravlje. Slično, možete napraviti kolekciju aromatičnih biljaka koje koristite u kuvarstvu, ili, pak, odlučiti da sakupljate samo cvetove u nijansama ljubičaste. Tematski herbarijum daje kolekciji duboko lično značenje i može postati odličan način za organizaciju i vizualizaciju vaših omiljenih biljaka.
Pravljenje herbarijuma je divan način da se povežete sa prirodom i sačuvate njenu lepotu. Osim što vam omogućava da bolje upoznate biljke u svom okruženju, ovaj hobi može biti i umetnički izraz, edukativni projekat ili jednostavno zabavan način da provedete vreme napolju. Bez obzira na to da li ga pravite iz naučne radoznalosti, ljubavi prema prirodi ili kreativnog izraza, herbarijum će sigurno postati vaša dragocena kolekcija uspomena iz prirode. Ukoliko volite da se kreativno izražavate, takođe možete napraviti i Dnevnik uspomena.
Svoj omiljeni radio i portal pratite i na Instagram i Facebook profilu.