Život

Kako smanjiti vlagu u prostorijama?

Kako smanjiti vlagu u prostorijama, može biti jedno od glavnih pitanja tokom zimskog perioda, a rešenja za ovaj problem veliki izazovi. Tokom hladnijeg perioda godine, prozori su uglavnom zatvoreni, a grejanje pojačano. Prekomerna vlaga ne samo da može stvoriti osećaj nelagodnosti već može dovesti i do pojave buđi, oštećenja zidova i lošeg kvaliteta vazduha.

Provetravanje, ali i još nekoliko praktičnih poteza može vas rešiti viška vlage i prevenirati neke od posledica. Evo nekoliko saveta da vlagu smanjite.

Redovno provetravajte prostorije

Zimi često izbegavamo otvaranje prozora kako bismo zadržali toplinu, ali je redovno provetravanje ključno za smanjenje vlage. Otvaranjem prozora na desetak minuta dnevno omogućavate da vlaga izađe napolje, a svež vazduh cirkuliše kroz prostor. Najefikasnije je provetravati kratko, ali intenzivno – otvaranjem svih prozora istovremeno, čime se brzo menja vazduh u prostorijama.

Prilagodite sobnu temperaturu

Previše zagrejane prostorije mogu pojačati kondenzaciju. Držite temperaturu na umerenim nivoima (oko 20-22°C) kako bi vazduh bio topao, ali ne i previše vlažan. Podesite termostate u skladu sa prostorom – na primer, spavaće sobe mogu biti hladnije, dok je dnevni boravak topliji.

Koristite odvlaživače vazduha

Odvlaživači vazduha su pouzdano rešenje za prekomernu vlagu. Postoje električni odvlaživači koji efikasno uklanjaju vlagu i sprečavaju pojavu buđi, a možete koristiti i prirodne odvlaživače, poput soli ili aktivnog uglja, koji apsorbuju vlagu iz manjih prostorija.

Pazite na sušenje veša u zatvorenom

Sušenje veša u zatvorenim prostorijama povećava nivo vlage. Kada je to moguće, veš sušite na terasi ili u prostoriji koja ima dobru ventilaciju. Ako ipak morate sušiti veš unutra, koristite odvlaživač vazduha u toj prostoriji ili otvarajte prozor.

kako smanjiti vlagu u prostorijama

Izbegavajte pretrpavanje nameštaja uz spoljne zidove

Kako smanjiti vlagu u prostorijama uz pomoć manje nameštaja? Nameštaj koji je smešten uz spoljne zidove može ograničiti cirkulaciju vazduha i podstaći skupljanje vlage. Ostavite najmanje 5-10 cm između nameštaja i zidova kako bi vazduh mogao slobodno da cirkuliše. Na taj način smanjujete mogućnost pojave buđi na mestima gde je cirkulacija ograničena. Takođe, pobrinite se da višak nameštaja izbacite, jer pretrpavanjem prostorije povećavamo mogućnost za pojavu buđi.

Koristite ventilatore u kuhinji i kupatilu

Tokom kuvanja i tuširanja, stvara se dosta vlage u kuhinji i kupatilu. Uključite ventilatore u ovim prostorijama kako bi vlaga bila što pre uklonjena. Ako nemate ventilator, nakon korišćenja prostora obavezno otvorite prozor na nekoliko minuta.

Pratite nivo vlage u prostorijama

Pomoću higrometra možete pratiti nivo vlage u prostoru. Idealna vlažnost vazduha u zatvorenom prostoru zimi je između 40% i 50%. Ako primetite da je vlaga viša, pokušajte s primenom ovih saveta ili upotrebom dodatnih odvlaživača.

Redukcija vlage u zimskom periodu nije samo stvar udobnosti – smanjenje vlage može pomoći u sprečavanju nastanka buđi, smanjenju alergija i održavanju zdravog ambijenta u domu.

Pratite nas i na Instagram i Facebook profilu.

Uticaj doma na zdravlje može biti priličan, potrudite se da vam u njemu bude prijatno.

Povezani članci

Back to top button