Vesti Zrenjanin

Međunarodni dan maternjeg jezika se obeležava danas

Međunarodni dan maternjeg jezika se obeležava 21. februara. To je datum koji nas podseća na važnost očuvanja jezičke raznolikosti i promocije različitih jezika kao temelja kulturnog identiteta. Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog naglašava da je podrška i zaštita maternjeg jezika ključna za očuvanje identiteta pojedinca i zajednice, te da država ima obavezu da osigura sve neophodne uslove za ostvarivanje ovog cilja.

Generalna skupština UNESCO-a je 1999. godine proglasila 21. februar za Međunarodni dan maternjeg jezika u znak sećanja na studente koji su 1952. godine ubijeni u Pakistanu zbog protesta zbog nedostatka priznavanja njihovog maternjeg jezika. UNESCO ističe da je jezička raznolikost sve ugroženija. Više od 40% svetskog stanovništva nema pristup obrazovanju na jeziku koji govori ili razume.

Srbija je 2006. godine ratifikovala Evropsku povelju o regionalnim ili manjinskim jezicima Saveta Evrope, čime je pokazala svoju posvećenost očuvanju multikulturalizma i višejezičnosti. Ovim činom, obavezala se na zaštitu i promociju jezika koje koriste pripadnici nacionalnih manjina u svim aspektima društvenog života, uključujući obrazovanje, medije, administraciju i sudstvo.

Obrazovni sistem u Srbiji pruža nastavu na osam jezika. Nastava se odvija na albanskom, bosanskom, bugarskom, mađarskom, rusinskom, rumunskom, slovačkom i hrvatskom. Takođe, još osam jezika se uči kao deo nastavnog programa „Maternji jezik s elementima nacionalne kulture“. Veliki broj đaka pohađa nastavu na manjinskim jezicima na svim nivoima obrazovanja.

Pravo na informisanje na jeziku nacionalnih manjina ostvaruje se putem štampanih i elektronskih medija. Postoje novine, časopisi, publikacije na manjinskim jezicima, a elektronski mediji emituju programe na tim jezicima. Takođe, manjinski jezici se koriste i u javnoj komunikaciji na internet portalima i društvenim mrežama.

Pored srpskog jezika, u Srbiji je u službenoj upotrebi još 12 jezika nacionalnih manjina. Vlaški i romski jezik koriste se u službenoj upotrebi u određenim naseljenim mestima.

Povezani članci

Možda će vas zanimati:
Close
Back to top button