Svet tehnikeŽivot

Mobilni telefoni: SIM-free preporuke u gornjoj srednjoj klasi

Dobre i loše strane, poređenje cena kod nas i u Nemačkoj

Kupiti dobar, a relativno povoljan mobilni telefon nije laka stvar, pogotovo kod nas, jer zbog razloga u koje u ovom tekstu nećemo ulaziti, cene uređaja kod nas i u najbližem inostranstvu mogu da variraju i u rasponu od 200 evra. Ako ipak želite da kupite aktuelan telefon, a da nije previše skup, pokušaćemo da vam pomognemo u odluci šta je najviše isplativo sa tehničke, ali i finansijske strane bez neke posebne gradacije, pritom upoređujući cene kod nas i preko grane. Takođe, cene koje smo pronašli važe samo za telefone bez (ne)pogodnosti koje nude provajderi, dakle, sim free, i proverene su na dan pisanja teksta što znači da se mogu promeniti ukoliko je akcija istekla ili je nešto drugo uticalo na promenu. Pa da krenemo…

Samsung Galaxy S20 FE Dual Sim

Samsung je uspeo da ugura mnoge funkcije jačih prošlogodišnjih modela u Galaxy S20 FE, bez da žrtvuje previše. Ono za šta vredi dati pare za ovaj telefon je difinitivno OLED ekran od 120Hz sa jakom crnom i jasnim bojama, 6GB RAM memorije i 128GB slobodnog prostora. Trostruka glavna kamera sa 12+12+8MPx daće jasnu, oštru i detaljnu sliku kako fotografijama tako i video snimcima, dok prednja kamera, od samo 32MPx, ne može da parira kvalitetu glavne, što je uobičajno. Kao posebne dodatke, Samsung je ubacio i neke stvari koje imaju uglavnom skuplji modeli, kao što je Qi punjenje baterije, IP68 standard za otpornost na vodu i mogućnost ubacivanja dodatne prostorne memorije. Ipak, možda najbolja stvar je jak čipset – Snapdragon 865… koji najverovatnije nećete pronaći kod nas u prodaji, jer je kod nas (barem koliko smo mi uspeli da saznamo) dostupna samo jeftinija varijanta sa malo slabijim 4G Exynos 990 čipsetom, stoga je i cena ovakva. Ali, nemojte se odmah mrštiti na ovo, jer, interesantno, u Nemačkoj cena ovog “jeftinijeg” modela košta više nego kod nas, a isto važi i za skuplju varijantu.

Samsung Galaxy S20 FE DS Saturn
Samsung Galaxy S20 FE DS Tehnomanija

Šta valja:
Snapdragon 865 (ako ga pronađete)
120Hz displej
Široka lepeza boja
Bolja baterija od mnogih drugih modela u klasi

Šta ne valja:
Brži/jači punjač se kupuje posebno
Selfi kamera nije toliko detaljna

Google Pixel 5

Google Pixel 5

Iako je ovo Google-ov vodeći telefon, cenovno ostaje u klasi srednjih telefona, ali samo u inostranstvu, gde se njegova cena kreće oko 550e, dok kod nas teško da ćete ga naći ispod 700e. Domaće cene na stranu, u realnom cenovnog rangu ovaj telefon nudi možda i najkvalitetnije kamere na ovoj listi – glavna od 12MPx koja pravi 4K UHD3840x2160px snimke u 60fps, široka od 16MPx i selfi od 8MPx stvarno vrede tih para, kao i 8GB RAM memorije i 128GB prostora, koji na žalost ne može da se nadogradi. Proizvođač obećava jaku bateriju, nudi ekran od 90Hz što je sasvim dovoljno za svačije oči, mada ne nudi neki posebno privlačan dizajn, ali Google mobilni proizvodi svejedno nisu poznati po tome. Ipak, ono što mu možda diže nabavnu cenu toliko kod nas je već ranije pomenuti Qualcomm Snapdragon 765G čipset, mada to ne bi trebalo uzimati kao neko opravdanje za domaće trgovce.

Google Pixel 5 cena nemacka
Google Pixel 5 cena srbija 1

Šta valja:
Fantastična Pixel kamera
Bolji video snimci naspram konkurencije
Mnogo bolja baterija od za samo korak slabijeg rođaka Pixel 4
Manja veličina – više praktičnosti
Dobra cena

Šta ne valja:
Pomalo generičan dizajn
Kamere nemaju toliko softverskih opcija kao konkurencija
Nema face unlock

Motorola Edge

Motorola Edge

Iako je Plus varijanta Motorolinog Edge telefona jača, ipak, ova obična varijanta zaslužuje više pažnje, najviše zbog cene, ali o tome malo kasnije. Edge je stvarno lep na oko, pogotvo zbog zaobljenih stranica, koje će možda nekome smetati ako ima klizave prste, ali sam kvalitet OLED panela sa FHD rezolucijom i HDR10 podrškom čini ovaj telefon malim zmajem za gledanje serija i filmova, pogotovo ako se dodatno iskeširate za HDR opciju na Netflixu. Unutar telefona imamo Snapdragon 765 čipset, 6GB RAM i 128GB prostorne memorije, ali bez bežičnog punjača. Nekome će možda biti i zanimljiv zbog 5G podrške, ali dok se u našoj državi ista ne uvede, ovo se može smatrati, za sada, viškom. Baterija od 4500mAh, koja je malo veća od baterija kakve inače imaju telefoni u ovom cenovnom rangu, traje dovoljno dugo da pogledate nekoliko filmova MC/DC univerzuma ili 4-5 sezona vaše omiljene serije od jednom.

Tri glavne kamere koje daju ukupan zbir od 64+8+16MPx, kao i selfi kamera od 25MPx daju jasne i oštre slike i snimke, a sam softver je za ovu cenu odličan, po čemu je Motorola između ostalog i poznata. Što se cena tiče, na nemačkom tržištu ovaj telefon će vas koštati (ukoliko naletite na akciju) oko 350e, kod nas akcijska cena nije mnogo veća, ali se redovne cene kreću u rasponu od 490e do 550e.

Motorola Edge Nemacka
Motorola Edge Srbija 1
Motorola Edge Srbija 2 1024x285 1

Šta valja:
5G za blisku budućnost bez doplate
Odličan softver
Lep ekran
Puno svega za relativno nižu cenu

Šta ne valja:
Nema IP ocenu (koliko je zaštićen od prašine, vode, šoka…)
Zakrivljenost ekrana zahteva navikavanje
Sitne greške u softveru

LG Velvet

LG Velvet

LG Velvet je poslednji pokušaj ovog brenda da napravi uređaj gornje srednje klase i jedan je od najprivlačnijih korejskih teškaša u poslednjih nekoliko godina, zahvaljujući poboljšanom dizajnu i dodatku 5G, za koji ako nismo nešto zagrejani, možemo da uzmemo i povoljniji model sa 4G podrškom. Velvet pokreće vrlo sposobni Snapdragon 765G čipset, i dok ovaj uređaj istini za volju nije najbrži na spisku, zna znanje i radi radnju. Pored toga, nudi 5G modem, koji se opet čini beskorisnim u našoj državi, ali i to će se promeniti. Veliki, svetao i živopisan ekran (sa doduše “samo” 60Hz osveženja) zajedno sa zasebnim ulazom od 3.5mm za slušalice (umesto istog ulaza za punjač), kao i opcija za dodavanje Dual Screen-a da biste proširili pogled na dva ekrana, u cenovnom rangu od nemačkih 270-330 i domaćih 400-550 čini ovaj telefon prilično primamljivim.

LG Velvet Nemacka
LG Velvet Srbija 1
LG Velvet Srbija 2

Šta valja:
Unapređen dizajn naspram prethodnika
Velik, svetao i bojama bogat ekran
Ulaz za slušalice
5G

Šta ne valja:
Ekran od samo 60Hz
Neka sitna štucanja u radu

iPhone SE2

iphone se2

Za ljubitelje Apple proizvoda, pronašli smo ovog mališana. Jednostavan u izgledu i korišćenju, ipak zna da iznenadi – veoma podseća na iPhone 7 ili 8, ali poseduje hardver novijih telefona upakovanih u 138.4 x 67.3 x 7.3mm dimenzije. Odličan za sve vremenske uslove, otporan na prašinu i upadanje u Egej, Crno more ili neki od okeana (do dubine od 1 metra), poseduje bežični punjač, snima 4k video snimke, ima LCD MultiTouch ekran sa IPS tehnologijom od 4,7 inča, ali kao i ostatak novijih članova iPhone porodice, nema džek za slušalice. Glavna kamera od 12MPx i prednja od 7Mpx gusto su napakovane softverskim rešenjima za sliku i stereo zvuk, prave snimke od maks 2160p@24/30/60fps, a Apple obećava do 13 sati neprestanog gledanja snimaka ili 40 sati slušanja muzike i podkasta. Čini se da će od toliko stvari koje su uspeli da uguraju u ovog malca on eksplodirati, ali ipak je nešto moralo da bude izbačeno – radio antena :(
Što se cena tiče – ovo je okvirna ponuda kod nas i u inostranstvu:

iPhone SE2 Saturn
iPhone SE2 Srbija 1
iPhone SE2 Srbija 2

Šta valja:
Odličan rad (kao i kod svakog iPhone-a)
Odlična kamera za većinu ljudi
Lak softver za korišćenje

Šta ne valja:
Generičan izgled
Nedostatak radio podrške


Povezani članci

Ostavite odgovor

Back to top button