Narodno pozorište ima novu predstavu
„Nekada davno, kad u Petrovgradu nije bilo ni električnih stubova ni gasnih lampi, na ulicama su bili zasađeni drvoredi dunja i iz krošnji su na desetine i stotine dunja osvetljavale grad."

Narodno pozorište „Toša Jovanović“ u Zrenjaninu priprema premijeru predstave pod nazivom „Andraci, jepuri i ostala najvažnija čudovišta Petrovgrada i srednjeg Banata“. Ova lutkarska predstava zasniva se na romanima zrenjaninskog književnika Vojislava Voje Despotova, konkretnije na delima „Petrovgradska prašina“ i „Andraci, jepuri i ostala najvažnija čudovišta Petrovgrada i srednjeg Banata“.
Kreativni tim i izvođači
Za režiju i dramaturgiju predstave zadužen je Nikola Zavišić. Ulogu dramaturga podelili su i sami izvođači: Blagovesta Vasileva, Nataša Milišić, Snežana Popov, Marija Pantin, Kristian Kardoš i Predrag Grujić. U predstavi igraju:
- Nataša Milišić
- Snežana Popov
- Marija Pantin
- Kristian Kardoš
- Predrag Grujić
Produkcija i tehnička realizacija
Dizajn scene, kostima i objekata za igru potpisuje Blagovesta Vasileva, dok su za dizajn svetla zaduženi Nikola Zavišić i Robert Laco. Muziku, studijsko snimanje i dizajn zvuka kreirao je Goran Simoonski. Za video montažu uživo zaduženi su Bojan Kapriš i Jelena Pantelić. Ton majstor je Vladimir Lučić, a dizajn plakata i programa delo je Dragana Mileusnića i Željka Serdarevića.
O predstavi
Predstava „Andraci, jepuri i ostala najvažnija čudovišta Petrovgrada i srednjeg Banata“ zasniva se na romanima Vojislava Voje Despotova, poznatog zrenjaninskog pisca, i oslanja se na specifičan, magičan realizam koji kombinuje folklorne elemente i savremene društvene komentare. Radnja predstave uzima inspiraciju iz lokalne istorije i tradicije, spajajući stvarne likove sa fantastičnim bićima, poznatim u narodnoj mitologiji ovog kraja.
„Andraci“, „jepuri“, kao i ostala čudovišta koja čine naslov, nisu samo imaginativni likovi, već nosioci dubljih poruka o stvarnim društvenim nepravdama, ljudskim strahovima i borbi za opstanak. Kroz alegoriju i humor, predstava istražuje složene odnose među ljudima i njihovim okruženjem, kao i posledice koje neodgovorno ponašanje može imati po zajednicu.
U središtu predstave, likovi se bore sa svojim unutrašnjim demonima i spoljnim preprekama, pri čemu se i sama pozorišna forma koristi kao alat za razumevanje „nevidljivih čudovišta“ koja prožimaju svakodnevni život, od nepravde do unutrašnjih borbi svakog pojedinca. Scenski svet je bogat simbolikom i zadovoljava estetske standarde lutkarskog teatra, uz dinamičnu koreografiju i svetlosne efekte koji stvaraju intenzivnu atmosferu.
Kroz kombinaciju dramskih i lutkarskih tehnika, predstava ne samo da pruža zabavu, već i angažuje publiku da se upusti u dublje razmišljanje o tome kako svakodnevne realnosti mogu biti isprepletene sa fantastičnim elementima, stvarajući tako neponovljivu scensku realnost koja čini Zrenjanin i srednji Banat još magičnijim.
Repertoar i cene karata
Predstava „Andraci, jepuri i ostala najvažnija čudovišta Petrovgrada i srednjeg Banata“ nalazi se na repertoaru Narodnog pozorišta „Toša Jovanović“ za mart. Pretpremijera je zakazana za petak, 21. mart, u 18h, dok je premijera planirana za subotu, 22. mart, takođe u 18h. Cena ulaznice za dramske predstave iznosi 400 dinara, dok je za studente, đake, penzionere i grupne posete 300 dinara. Za lutkarske predstave cena karte je 200 dinara. Karte se mogu kupiti na biletarnici pozorišta ili rezervisati na: +381 23 560 136. Radno vreme biletarnice je radnim danima (osim utorka) i subotom od 10h do 12hi od 18h do 20h, dok je nedeljom otvorena jedan sat pre početka predstave.
Zrenjanin kao prestonica kulture
Grad Zrenjanin je preuzeo titulu Nacionalnog centra srpske kulture. Povodom ove značajne titule, Narodno pozorište „Toša Jovanović“ pripremilo je dva premijerna izvođenja. Pored predstave „Andraci, jepuri i ostala najvažnija čudovišta Petrovgrada i srednjeg Banata“, na Dramskoj sceni u toku su pripreme za praizvedbu komada „Đuka: Drama o Đuki Mandić u 66 slika“ Milice Konstantinović, u režiji Ane Tomović. Premijera ove predstave planirana je za sredinu aprila.
Više o piscu
Vojislav Voja Despotov rođen je u Zrenjaninu i bio je jedan od najistaknutijih srpskih pisaca i intelektualaca. Studirao je opštu književnost i nemački jezik na Filološkom fakultetu u Beogradu, a to obrazovanje ga je usmerilo da se bavi širokim spektrom književnih formi, od poezije i proze do eseja, kritika i radio drama.
Njegovo književno stvaralaštvo obuhvata različite žanrove, a kao prevodilac je donosio dela značajnih autora poput Kerouaka, Barouza, Hesea i Brehta na srpski jezik.
Osim toga, bio je aktivan kao urednik i pokretač nekoliko važnih časopisa- Ulaznice, Neuroart i Pesmos, gde je radio na promovisanju savremene književnosti i umetnosti. Bio je i dramaturg na Radiju Novog Sada, a takođe je osnovao izdavačku kuću Četvrti talas, koja je omogućila izdavanje novih knjiga i podržala mlađe autore.
Nažalost, Vojislav Voja Despotov je preminuo iznenada 2000. godine u Beogradu. Njegovo nasleđe ipak živi kroz njegove knjige, prevode i urednički rad, koji su ostavili značajan trag na srpsku književnu scenu.
Ostale događaje koji su najavljeni u Narodnom pozorištu pronađite ovde:
Svoj omiljeni radio i portal pratite i na Instagram i Facebook profilu.