Nova pravila za pozajmice među građanima: obavezna overa kod notara
Vlada Srbije usvojila je predlog kojim se uvodi obaveza da se sve pozajmice među građanima overavaju kod javnog beležnika. Do sada, ovakvi ugovori nisu morali biti u formi javnobeležničke isprave, što je otežavalo kontrolu novčanih transakcija među građanima.
Pozajmice među građanima
Zašto je potrebna overa kod javnog beležnika?
U dosadašnjoj praksi, ugovori o zajmu između fizičkih lica nisu bili podložni strogim pravilima. Ljudi su najčešće sklapali ugovore usmeno ili pismeno, bez obaveze da ih overavaju kod beležnika. Međutim, predloženi zakon uvodi obavezu notarske overe ovih ugovora kako bi se osigurala veća transparentnost novčanih tokova.
Na ovaj način, javni beležnici će privatne ugovore pretvarati u javne, putem procesa poznatog kao solemnizacija. Takođe, biće uspostavljen registar ugovora o zajmu, što će omogućiti Upravi za sprečavanje pranja novca da u svakom trenutku prati ovakve transakcije u realnom vremenu.
Kontrola nad novčanim tokovima među građanima
Jedan od razloga za ovu promenu je činjenica da trenutni pravni okvir često omogućava da informacije o zajmovima dolaze posredno. To znači da se tokovi novca i kapitala između fizičkih lica često ne mogu adekvatno pratiti. Ugovori su do sada mogli biti usmeni ili pismeni, ali bez stroge forme koja bi omogućila veću kontrolu.
Ovim zakonom se uvodi pravilo da svi ugovori o zajmu moraju biti overeni kod javnog beležnika. Na taj način, sve transakcije koje prelaze prag od 10.000 evra moraće biti vidljive nadležnim organima, a sam novac mora biti transferisan preko poslovne banke, čime se dodatno smanjuje mogućnost pranja novca.
Praćenje zajmova iznad 10.000 evra
Predloženi zakon jasno definiše da će solemnizacijom ugovora beležnici dobijati potpuni uvid u sve zajmove koji iznose 10.000 evra ili više. Ovaj korak omogućava Upravi za sprečavanje pranja novca da bolje prati novčane transakcije između građana, posebno kada se radi o većim iznosima.
Osim toga, javni beležnici će biti u obavezi da unose detaljne podatke o svakom zajmu u novi registar, uključujući informacije o zajmodavcu, zajmoprimcu, iznosu zajma, roku vraćanja i valuti.
Razvoj registra ugovora o zajmovima
Ministarstvo pravde će razviti poseban registar ugovora o zajmovima, koji će biti integrisan u već postojeću aplikaciju za evidenciju ugovora o prometu nepokretnosti. To znači da nije potrebno posebno razvijati novu platformu ili donositi dodatne propise o rokovima, jer će se novi modul jednostavno dodati postojećem sistemu.
Ovo rešenje, kako navode predlagači, ne zahteva dodatna finansijska sredstva, jer je održavanje aplikacije već obezbeđeno kroz postojeće resurse Ministarstva pravde.
Notarska tarifa i troškovi overavanja
Što se tiče troškova overavanja ugovora o zajmu, trenutno nije predviđena posebna tarifa za ovu vrstu poslova. Nagrada za javnog beležnika određuje se na osnovu vrednosti pravnog posla, što je već regulisano postojećim podzakonskim aktima. U narednom periodu, Ministarstvo pravde planira da u saradnji sa Javnobeležničkom komorom razmotri eventualno uvođenje privilegovanog režima za ove ugovore, u smislu prilagođavanja tarife prema vrednosti zajma.
Značaj za građane i pravni sistem
Uvođenje ove obaveze ima za cilj da pruži veću pravnu sigurnost građanima, ali i da unapredi mehanizme kontrole novčanih tokova u zemlji. Iako se zakon odnosi isključivo na fizička lica, ova promena otvara put za dalju regulaciju i bolju transparentnost finansijskih transakcija među građanima.
Pročitajte još i Republički geodetski zavod sprečava prevare sa nepokretnostima.
Svoj omiljeni radio i portal pratite i na Instagram i Facebook profilu.
pozajmice među građanima pozajmice među građanima pozajmice među građanima pozajmice među građanima pozajmice među građanima pozajmice među građanima pozajmice među građanima pozajmice među građanima pozajmice među građanima pozajmice među građanima pozajmice među građanima pozajmice među građanima.