Život

Novi EES sistem za ulazak u EU počinje od 10. novembra

Od 10. novembra novi EES sistem za ulazak i izlazak stupa na snagu u 30 zemalja Evropske unije. Ovaj sistem, koji je usvojen još 2017. godine, ali je odloženo njegovo sprovođenje, sada počinje da se primenjuje i odnosi se na putnike koji planiraju kraći boravak, najduže 90 dana u periodu od šest meseci.

3 Nova pravila za putovanja u Evropsku uniju

Šta je EES sistem?

Sistem EES je novi mehanizam digitalne provere putnika koji omogućava preciznije praćenje ulaska i izlaska iz EU. Ovaj sistem obuhvata prikupljanje detaljnih informacija o putnicima, uključujući ime, tip pasoša, biometrijske podatke kao što su otisci prstiju i fotografije lica, kao i datume i mesta ulaska i izlaska iz zemlje.

Svi putnici koji ne zahtevaju vizu moraju proći kroz ovu digitalnu kontrolu pri svakom prelasku granice. Umesto klasičnog pečatiranja pasoša, podaci će biti registrovani u sistemu na osnovu ličnih dokumenata. Sistem je dizajniran da unapredi bezbednost u EU, ali putnicima donosi i određene promene u procedurama.

Proces registracije i kontrola

Putnici će moći da se registruju putem aplikacije koja će biti dostupna od 6. oktobra. Formular koji se jednom popuni biće važeći tri godine. Svaki putnik će se proveravati pri svakom prelasku granice, a nova procedura uključuje samo digitalnu proveru podataka, čime se olakšava prelazak granice.

Uvođenje ETIAS sistemske kontrole

Sistem EES je prvi korak ka implementaciji Evropskog sistema putnih informacija i autorizacije (ETIAS), koji će stupiti na snagu sredinom sledeće godine. ETIAS će zahtevati od putnika iz zemalja koje trenutno imaju bezvizni režim sa EU da preko interneta apliciraju za dozvolu za ulazak, što će ih koštati sedam evra. “Vizu” neće plaćati mlađi od 18 godina i stariji od 70.

U dostavljenim formularima biće potrebno uneti dodatne informacije, uključujući podatke o zaposlenju, detalje o boravku u EU, kao i podatke o mogućim kaznama ili proterivanjima iz drugih zemalja.

Ova procedura će obuhvatiti državljane više od 60 zemalja, uključujući Srbiju.

Šta obuhvata ETIAS?

Pri prvom popunjavanju prijave za ETIAS, putnici će unositi lične podatke, email adresu i broj telefona, kao i detalje iz ličnog dokumenta. Takođe, biće potrebne informacije o zaposlenju, planiranom boravku u EU, i eventualnim pravnim pitanjima poput prethodnih kazni ili deportacija.

ETIAS će biti važeći tri godine, omogućavajući neograničen broj poseta tokom tog perioda. Međutim, sa istekom pasoša, putnici će morati da apliciraju za novu dozvolu. U prvih šest meseci nakon uvođenja ETIAS-a, neće biti obavezno, ali se preporučuje da putnici na vreme podnesu zahtev kako bi izbegli moguće komplikacije.

Koje zemlje pokriva ETIAS?

ETIAS će se primenjivati za putovanja u sve države članice EU, kao i za Norvešku, Island, Lihtenštajn i Švajcarsku. Ove zemlje će biti uključene u ETIAS sistem, a putnici će morati da prate nove procedure kako bi obezbedili nesmetan ulazak i boravak u Evropskoj uniji.

Sa novim pravilima, putnici će morati da se prilagode novom načinu provere, ali ove promene imaju za cilj poboljšanje bezbednosti i efikasnosti na granicama EU.

Svoj omiljeni radio i portal pratite i na Instagram i Facebook profilu.

Povezani članci

Možda će vas zanimati:
Close
Back to top button