Život

Održavanje travnjaka na visokim temperaturama

Održavanje travnjaka tokom letnjih meseci može biti izazov, jer visoke temperature i suvo vreme mogu dovesti do isušivanja trave i pojave oštećenja. Avgust će ove godine biti natprosečno topao mesec sa čak 25 vrelih dana.

Međutim, uz pravilnu negu i nekoliko korisnih saveta, možete osigurati da vaš travnjak ostane zdrav i bujan čak i u kada su dani tako topli. Evo kako da postignete najbolje rezultate:

Održavanje travnjaka podrazumeva pravilno zalivanje

Duboko i retko zalivanje: Umesto čestog i plitkog zalivanja, praktikuje se dublje i ređe zalivanje. To pomaže korenima trave da rastu dublje, što ih čini otpornijima na sušu. Zalivanje jednom ili dva puta nedeljno ujutro, pre nego što sunce postane prejako, optimalno je za postizanje dubokog natapanja tla.

Izbegavanje zalivanja u najtoplijem delu dana: Zalivanje tokom vrućeg dana može dovesti do brzog isparavanja vode, što smanjuje njenu efikasnost. Najbolje je zalivati rano ujutru ili kasno uveče kada je temperatura niža i isparavanje manje.

Pravilno košenje

Tokom vrućina, važno je povećati visinu sečenja trave. Duža trava stvara hladovinu za tlo, smanjujući isparavanje vode i pomažući u očuvanju vlage. Visina sečenja od 7 do 10 cm je idealna za većinu vrsta travnjaka.

Održavanje travnjaka ne id e bez oštrih noževa, jer takvi omogućavaju čist rez, smanjujući stres na travu. Tupi noževi mogu pocepati travu, ostavljajući je ranjivom na bolesti i sušenje.

Smanjite učestalost košenja tokom vrućina kako biste omogućili travi da zadrži više vlage i energije. Nikada nemojte skraćivati više od jedne trećine visine trave u jednom košenju.

Prihranjivanje i đubrenje

Tokom vrućina, izbegavajte prekomerno đubrenje jer može izazvati stres za travu. Upotrebljavajte đubriva s kontrolisanim otpuštanjem koja postepeno oslobađaju hranljive materije, pomažući travi da ostane zdrava i otporna.

Organska đubriva su dobra opcija jer poboljšavaju strukturu tla i pomažu zadržavanju vlage. Oni su takođe manje skloni izazivanju „sagorevanja“ trave u poređenju sa sintetičkim đubrivima.

Kontrola korova i štetočina

Redovno uklanjanje korova i kontrola štetočina pomažu u očuvanju zdravlja travnjaka. Korovi i štetočine mogu oslabiti travu i smanjiti njenu otpornost na sušu.

Kad god je moguće, koristite prirodne metode za kontrolu korova i štetočina, poput malča, ručnog čupanja korova i bioloških sredstava za zaštitu bilja, kako biste izbegli oštećenje trave i tla.

Malčiranje i pokrivanje

Ostavite pokošenu travu na travnjaku kao prirodni malč. Ona pomaže u zadržavanju vlage, smanjenju temperature tla i obogaćivanju tla hranljivim materijama dok se razgrađuje.

Malčiranje oko cvetnih leja i drveća pomaže u očuvanju vlage i sprečavanju rasta korova. Malč također pomaže u održavanju ujednačene temperature tla.

Pročitajte zašto je malč toliko koristan.

Aeracija tla

Kompaktno tlo može smanjiti prodor vode i hranljivih materija do korena, što vam ne pomaže kada je održavanje travnjaka u pitanju. Aeracija tla, proces probijanja malih rupa u tlu, pomaže u poboljšanju drenaže, omogućava bolji protok vazduha i vode, i pomaže korenima da se razviju.

Dodatne mere zaštite

Ako je moguće, stvorite zasenu za travnjak tokom najtoplijih delova dana. Ova zaštita može smanjiti stres na travi i pomoći u očuvanju vlage.

Smanjite teški saobraćaj i pritisak na travnjak tokom vrućina, jer može oštetiti travu i tlo.

Pravilno održavanje travnjaka tokom vrućina zahteva pažnju i doslednost, ali se trud isplati kada vaš travnjak ostane zeleni i bujan čak i u najtoplijim danima. Održavanje zdravog travnjaka ne samo da poboljšava estetski izgled vašeg prostora, već doprinosi i ekološkom balansu, pružajući prijatno okruženje za vas i vašu porodicu.

Svoj omiljeni radio i portal pratite i na Instagram i Facebook profilu.

Povezani članci

Možda će vas zanimati:
Close
Back to top button