Oktobar: Međunarodni mesec borbe protiv raka dojke
Oktobar je međunarodni mesec borbe protiv raka dojke i širom sveta se pokreću različite inicijative kako bi se podigla svest o ovoj bolesti.
Međunarodni mesec borbe protiv raka dojke
Neprijatelj za žene
Rak dojke je jedan od najznačajnijih zdravstvenih problema u Srbiji, i predstavlja vodeći maligni tumor koji pogađa žene. Ova bolest nije samo medicinski izazov, već i društveni problem, jer rak dojke može dovesti do prevremene smrti i velikih gubitaka u kvalitetu života. U 2020. godini, rak dojke bio je odgovoran za više od 685.000 smrtnih slučajeva među ženama širom sveta. U Srbiji, posebno alarmantne su brojke koje pokazuju da karcinom dojke spada među tri najčešća uzroka smrtnosti kod žena između 45. i 64. godine života.
Oktobar – mesec svesnosti i prevencije
Oktobar je mesec koji se širom sveta posvećuje borbi protiv raka dojke. Tokom ovog meseca, različite organizacije i institucije se angažuju kako bi podigle svest o važnosti prevencije, ranog otkrivanja i lečenja. Ključna poruka je da, ukoliko se rak dojke otkrije na vreme, u više od 90% slučajeva može biti izlečen. To dovodi do značajnog poboljšanja kvaliteta života obolelih žena.
Statistika i rizični faktori
Prema procenama Međunarodne agencije za istraživanje raka (IARC), 2020. godine je u svetu zabeleženo više od 2.260.000 novih slučajeva raka dojke. U Evropi je taj broj iznosio više od pola miliona, dok je skoro 142.000 žena umrlo zbog ove bolesti. Nažalost, 7 od 10 smrtnih slučajeva moglo je biti sprečeno pravilnim mjerama prevencije.
Najvažniji faktori rizika za razvoj karcinoma dojke uključuju:
- Ženski pol
- Starije godine
- Genetska predispozicija
- Gojaznost
- Pušenje
- Konzumacija alkohola
- Izloženost zračenju
Neki od ovih faktora su van naše kontrole, ali na druge možemo uticati. Nažalost, u Srbiji rak dojke se često otkriva u uznapredovaloj fazi. Manje od trećine žena ima dijagnostikovan tumor manji od 2 cm, dok kod skoro 50% žena tumor prelazi tu veličinu, često uz prisustvo metastaza.
Značaj ranog otkrivanja
Edukacija o važnosti ranog otkrivanja raka dojke je ključna. Rano otkrivanje može značajno povećati uspešnost lečenja i smanjiti smrtnost. U Srbiji se organizovani skrining raka dojke sprovodi u 35 opština, sa pozivima za žene starosti od 50 do 69 godina. Mamografsko snimanje se obavlja i mobilnim mamografima u dodatnih 21 opštini. Cilj ovih inicijativa je da se što veći broj žena motiviše na preventivne preglede.
Projekat „Prva mamografija“
Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo AP Vojvodine pokrenuo je Projekat „Prva mamografija“ 2019. godine, sa ciljem da se poveća dostupnost mamografskih pregleda, posebno u seoskim sredinama. U periodu od jula 2019. do 2023. godine, realizovano je 19.898 mamografija, a maligni tumor dojke dijagnostikovan je kod 159 žena, što predstavlja 0,8%.
Projekat obezbeđuje da žene sa dijagnozom budu direktno upućene na dalju terapiju, čime se smanjuje vreme čekanja na započinjanje lečenja. Smanjenje ovog perioda na manje od 35 dana može značajno uticati na uspešnost lečenja.
Možda će vas zanimati: Šta jesti kada žudimo za slatkim: Razumevanje telesnih signala i izbor hrane
Zapratite i našu Facebook i Instagram stranicu.
Međunarodni mesec borbe protiv raka dojke Međunarodni mesec borbe protiv raka dojke Međunarodni mesec borbe protiv raka dojke i mesec borbe protiv raka dojke Međunarodni mesec borbe protiv raka dojke Međunarodni mesec borbe protiv raka dojke Međunarodni mesec borbe protiv raka dojke Međunarodni mesec borbe protiv raka dojke