Hrana i piće

Palačinke, po starim receptima

Palačinke, jedne od najjednostavnijih poslastica, pekli su još stari Grci i Rimljani. Barem toliko imamo zapisano, ali verovatno ima naroda koji su ovo pekli i mnogo ranije, čim su uspeli da pomešaju brašno, jaje i mleko.

U jezičkim zavrzlamama, ako bacite pogled na kuvare i tv/net emisije sa engleskog govornog područja, ono što mi ovde nazivamo palačinkama, oni zovu crepes, a pancake su ono što mi ovde poznajemo kao „američke palačinke“, mada, u daljem tekstu ćete pronaći još jednu zanimljivost oko ovih stranih, koje su se nekada davno kod nas nazivale drugačije. Da krenemo prvo redom.

Palačinke, klasične (i zapečene)

Palacinke 2

Tajna dobre pripreme palačinki je u tome da sastojci ne smeju biti dodavani direkt iz frižidera. Jaja i mleko moraju biti na sobnoj temperaturi, kako bi se ulje ili mast koje ćete kasnije dodati brže i bolje rastopili i sjedinili sa ostalim sastojcima.

U duboku veću činiju umutite dva-tri cela jajeta, dodate kašičicu soli i šećera, (možete staviti i jedan vanil šećer ili esencije) i prelijete sa pola litre mleka. Ovoj smesi zatim dodajete brašna onoliko koliko je potrebo da se dobije gusta tečnost, kojoj zatim dodate jednu malu šolju ulja, ili veliku kašiku masti, i nastavite da mešate sve dok se sve ne sjedini i rastopi u homogenu smesu.

Na plitak tiganj stavite malo ulja ili masti, dobro zagrejte, i kutlačom sipajte smesu u tiganj. Pecite sa obe strane.

Bonus – kada ih ispečete, nadevajte ih pekmezom, sirom ili mlevenim orasima, i zatim ih ređajte u vatrostalnu činiju, pa prelijte mešavinom jaja i pavlake, a zatim sve to stavite u rernu na 180 stepeni, 15-ak minuta da se sve zapeče. Sve navedeno kombinujte po želji i ukusu.

Francuske palačinke

Palačinke se ispeku, a zatim iseku na trake. Izlupa se čvrsta pena od 4 belanceta, doda se 3 kašike šećera, pomešanog sa vanilom, i u ovo uspu isečene palačinke. Sve se lagano promeša i uspe u mašću namazanu činiju, stavi u rernu da se malo propeče. Kada se odozgo počne stvarati tanka kora, izvadi se iz pečnice i prelije kuvanom čokoladom.

Magnatske!

americke palacinke 2

Šta je sad ovo? Magnatske palačinke? Da – vreme je za malo zanimljivosti iz kulinarske kulture. U kuvarima koji su pisani nedugo posle Drugog svetskog rata, magnatske palačinke stoje imenom, ali receptom mi ćemo ih prepoznati kao „američke palačinke“. Znate ono kad ih u filmovima i serijama peku debelo, naslažu na toranj, pa stave gore neko voće, krišku putera i prelivaju sirupom od javora – e to.

Ali, zašto magnatske? Pa, nakon Drugog svetkog rata, iz Amerike, ali i drugih zemalja su u prestižne restorane Beograda i Novog Sada počeli da stižu bogataši, magnati, vlasnici železnica, naftnih bušotina itd. u potrazi za još većom zaradom. Ono što su oni naručivali kao „palačinke“ nije bila poznanica našim kuvarima, pa su u govoru dobile ime „magnatske“ da bi se razlikovale od onoga što se do sada pripremalo u našim krajevima.

Recept:

4dl ulja

5 jaja

2 vršne kašike šećera

300g brašna

U duboku činiju sipate 4dl ulja, i zatim dodajete jedno po jedno žumance i mutite svako dok se ne sjedini. Dodate 2 kašike šećera. Nakon 10-ak minuta mućenja, dodate brašno, polako i sve izmutiti. Zatim izlupati penu od belanca i tako izlupanu penu usuti u pređašnju smesu. Od ovako spremljenog testa peku se u tiganju deblje palačinke, i to samo sa jedne strane. Slažu jedna na drugu kao torta, a svaka posipa vanil šećerom.

Pročitajte još i Monte Kristo sendviči!

Povezani članci

Back to top button