Polovni automobil – na šta treba obratiti pažnju pri kupovini?
Kada se odlučite da kupite polovni automobil, znajte da može izgledati jednostavno, ali ćete se naći u situacijama gde su vam potrebne sve veštine. Prvo, treba da odaberete pravi automobil, a zatim da se upustite u detektivski rad kako biste se uverili da ne kupujete “limun”.
U ovom tekstu, proći ćemo kroz sve važne korake koje treba imati na umu kako biste osigurali da vaša kupovina bude pametna, a ne promašena!
Polovni automobili – šta tražiti?
Razumevanje vaših potreba
Pre nego što krenete u istraživanje, zastanite na trenutak i razmislite o svojim potrebama. Da li tražite gradski automobil koji će vam pomoći da se probijete kroz gradsku gužvu? Ili vam je možda potreban prostrani automobil za vikend izlete i porodična putovanja? Na primer, ako imate dvoje dece i velikog psa, možda je vreme da prestanete da razmišljate o malom sportskom automobilu i razmislite o nečemu što može da primi sve te ljude i stvari.
Pitajte se i kakve vozačke navike imate. Ako često putujete, možda želite vozilo koje neće trošiti mnogo goriva, Ako se samo povremeno vozite do prodavnice, možete razmisliti o nečemu malo starijem ili jeftinijem.
Vozačke sposobnosti su takođe važne. Veliki auto nećete tako lako parkirati, a kamoli isparkirati…
Gde tražiti?
Postoji mnogo mesta gde možete pronaći polovnjake — od lokalnih oglasa do specijalizovanih web sajtova. Uvek proverite više izvora kako biste dobili bolju predstavu o cenama i opcijama. Ako planirate da kupite automobil preko interneta, pobrinite se da je prodavac pouzdan.
Ako kupujete polovni automobil na preporuku prijatelja koji ima prijatelja, koji ima prijatelja koji prodaje automobil batalite tu priču. Velike su šanse da ćete ostati praznog novčanika i sa glavoboljom. Opet kažem, kupujte od pouzdanih prodavaca.
Postavite prava pitanja
Kada pronađete potencijalni automobil, morate obratiti pažnju na nekoliko stvari. Možda zvuče očigledno, ali nekad je lako zaboraviti na osnovne stvari u uzbuđenju.
- Koliko je prešao? Pređeni kilometri su jedna od najvažnijih stvari koje treba proveriti. Ako automobil ima preko 200.000 kilometara, dobro razmislite. S druge strane, automobil sa manje od 50.000 pređenih kilometara može izgledati kao odlična prilika, ali pitajte se zašto je tako malo korišćen. Možda nije bio u voznom stanju!
- Da li ima neku istoriju nezgoda? Proverite da li je automobil bio u nesreći. Ako jeste, pitajte kakva su oštećenja bila i kako su popravljena. Ponekad se dogode stvari koje nisu vidljive golim okom, pa je najbolje da znate šta se desilo pre nego što donesete konačnu odluku.
- Koje su karakteristike? Proverite opremu i funkcije automobila. Da li ima klima uređaj? Da li su sedišta udobna? Koliko mesta ima za prtljag? Gde se u automobilu nalaze skrivene pregrade? Ovo su sve važne stavke, pogotovo ako planirate putovanje na duže relacije.
Pogledajte oznaku na prozoru
Kada posetite trgovinu polovnih automobila, obavezno proverite oznaku na prozoru automobila. Ova oznaka sadrži informacije o vozilu, uključujući cenu, broj pređenih kilometara, kao i da li se automobil prodaje „kao što jeste“. Ako je tako, znajte da nema garancije na to kako će se vozilo ponašati nakon kupovine. To može biti malo kao lutrija — ponekad dobijete savršen dobitak, a ponekad vas oblije hladan znoj nakon što sednete za volan.
Pažljivo pregledajte automobil
Pre nego što donesete konačnu odluku, veoma je važno da pažljivo pregledate vozilo. Ovde je vaš unutrašnji detektiv na delu!
- Spoljašnjost: Proverite da li ima ogrebotina, udubljenja ili znakova rđe. Iako je auto možda star, to ne znači da treba da izgleda kao da je preživeo rat. Ako primetite da se boja ne podudara na različitim delovima automobila, to može ukazivati na to da je bio popravljen.
- Unutrašnjost: Uđite unutra i proverite da li sve funkcioniše. Da li svetla rade? Da li klima uređaj hladi? Uverite se da nema neprijatnih mirisa — to može biti znak loše ventilacije.
Provozajte se
Test vožnja je ključni deo procesa kupovine polovnog automobila. Ovo je vaša prilika da doživite automobil u akciji. Obratite pažnju na:
- Upravljanje: Kako se automobil ponaša na putu? Da li je upravljanje lako i prijatno, ili se oseća kao da upravljate vojnim tenkom?
- Buku: Da li čujete čudne zvuke? Ako je nešto sumnjivo, to može biti znak problema. Ako auto „zvecka“, bruji ili slično to sigurno nije dobra stvar!
- Kočenje: Testirajte kočnice — trebalo bi da reaguju brzo i efikasno. Ako je potrebno da jače pritisnete papučicu, odmah odustanite.
Odvezite ga kod mehaničara
Pre nego što se odlučite, najbolja ideja je da angažujete mehaničara koji će pregledati automobil. Ova dodatna provera može vam uštedeti mnogo novca na budućim popravkama. Najbolje bi bilo da to proverite kod mehaničara koji vam je ranije popravljao auto,
Svi smo čuli priče o ljudima koji su kupili “savršeni” automobil, samo da bi otkrili da su mu potrebne velike popravke. Da ne biste kupili mačku u džaku ovaj korak je obavezan.
Dodatni saveti
- Budite spremni na pregovaranje: Kada dođe vreme za cenkanje, nemojte se bojati da pitate za bolju cenu. Ako ste pronašli slične automobile po nižoj ceni, navedite ih kao razlog za pregovaranje.
- Ne žurite: Ne donosite brze odluke. Ako vam se čini da je nešto previše dobro da bi bilo istinito verovatno i jeste. Dobro razmislite, a zatim vadite novac.
Zaključak
Kupovina polovnog automobila može biti zastrašujuća, ali ukoliko obratite pažnju na gore navedene savete sigurno ćete proći bolje.
Pročitajte i: Putovanje automobilom sa decom: Kako da ih zabavite, ali i pružite sve što im treba?
Svoj omiljeni radio i portal pratite i na Instagram i Facebook profilu.
polovni automobil polovni automobil polovni automobil polovni automobil polovni automobil polovni automobil polovni automobil polovni automobil polovni automobil polovni automobil polovni automobil