Životni prostor

Popravka kuće – kada znate da više nema spasa?

Popravka kuće često zadaje glavobolju, ali uz dobru procenu situacije, možete sprečiti veće katastrofe i održati dom u savršenom stanju…

Vlasništvo nad kućom dolazi s mnogo prednosti, ali i odgovornosti. Održavanje doma je neprekidan proces koji zahteva pažnju, vreme i novac. Mnoge sitne popravke mogu se obaviti uz malo truda, dok neki veći problemi zahtevaju profesionalnu pomoć. Ali, šta se dešava kada popravka kuće prelazi granice izvodljivog? Da li postoje znakovi koji ukazuju na to da vaša kuća možda nije vredna popravke? U nastavku su navedeni ključni indikatori da bi vaša kuća mogla biti u opasnosti, uz savete šta dalje možete preduzeti.

1. Podovi koji sve više tonu i naginju se

Blago nagnuti podovi su često znak da je vaša kuća s godinama pretrpela „prirodno sleganje“. Međutim, ukoliko primetite da podovi sve više tonu i postaju izraženije krivi u kratkom vremenskom periodu, to može biti znak da je situacija mnogo ozbiljnija. Sleganje temelja, oštećenja uzrokovana vlagom ili strukturni problemi mogu biti u pitanju.

Šta možete da uradite?
Prvi korak je konsultacija s građevinskim inženjerom ili stručnjakom za temelje kako bi se obavila procena. Dokle god se radi o postepenom sleganju, često se to može rešiti podizanjem temelja ili ojačavanjem strukture, ali u težim slučajevima, popravka kuće može biti toliko skupa da nije isplativa.

popravka kuće

2. Prozori i vrata koji ne funkcionišu pravilno

Ako prozori i vrata postanu „tvrdoglavi“ i odbijaju da se otvore ili zatvore, to je možda znak da se kuća pomera ili krivi. Normalno je da, s godinama, prozori postanu teži za otvaranje zbog skupljanja ili širenja drvenih okvira. Međutim, ako ramovi izgledaju vidno iskrivljeno, to može biti alarm za ozbiljnije strukturne probleme, pre svega s temeljima.

Šta možete da uradite?
Zamenom prozora i vrata možete rešiti problem na kratke staze, ali to ne znači da ste rešili pravi uzrok. Ako primetite pukotine na zidovima oko prozora ili vrata, angažujte stručnjaka za temelje kako bi se procenila ozbiljnost problema.

3. Kuća koja se primetno naginje

Ako vam se čini da je kuća počela da „posustaje“ i da se primetno naginje na jednu stranu, vreme je za akciju. Naginjanje kuće ne samo da je ozbiljan estetski problem, već može ukazivati i na opasnost od rušenja. Ovo posebno važi za kuće izgrađene na nestabilnim terenima ili u područjima s čestim klizištima.

Šta možete da uradite?
Brza reakcija je neophodna. Naginjanje kuće može biti znak da temelji više ne pružaju dovoljnu podršku, te da je zemljište ispod kuće nestabilno. U najgorem slučaju, popravka kuće može biti neisplativa, a sledeći korak može biti rušenje i izgradnja nove strukture.

4. Pukotine u temeljima koje rastu

Svaka kuća će pre ili kasnije dobiti poneku pukotinu u temeljima, ali razlika je u veličini i vrsti pukotina. Male, vertikalne pukotine obično nisu veliki problem, ali ako su pukotine horizontalne, široke ili dovoljno duboke da stavite prst u njih, to može ukazivati na ozbiljne probleme s temeljem. Pukotine koje se šire i produbljuju vremenom su siguran znak da popravka kuće može postati vrlo skupa ili čak neisplativa.

Šta možete da uradite?
Profesionalni pregled temelja je obavezan. U nekim slučajevima, temelji se mogu ojačati injektiranjem betona ili drugih materijala, ali ako su oštećenja prevelika, možda je vreme da razmislite o većim investicijama – ili čak o preseljenju.

5. Dimnjak koji se odvaja od kuće

Ako se dimnjak odvaja od kuće, to je jedan od najočiglednijih znakova problema s temeljima. Dimnjak je težak i direktno opterećuje deo temelja na kojem se nalazi. Ako počne da se odvaja, to može značiti da su temelji oslabili ili čak počeli da tonu. Ovakvi problemi mogu dovesti do ozbiljnih oštećenja ne samo dimnjaka, već i cele kuće.

Šta možete da uradite?
Stručnjaci za dimnjake i temelje mogu vam pomoći da procenite da li je popravka kuće izvodljiva. Ako se dimnjak ozbiljno odvaja, postoji rizik od njegovog potpunog urušavanja, što može izazvati dodatnu štetu na kući. U takvim slučajevima, kompletna sanacija može biti izuzetno skupa.

6. Zidovi koji se krive i ispupčuju

Zidovi vašeg doma trebalo bi da budu ravni i čvrsti. Ako primetite da su zidovi počeli da se krive ili ispupčuju, to je često znak ozbiljnih strukturnih problema. Ovakvi simptomi najčešće se javljaju u podrumima ili prizemlju, gde su zidovi izloženi pritiscima iz temelja i zemlje. Krivljenje zidova može biti uvod u ozbiljna oštećenja strukture kuće.

Šta možete da uradite?
Ovo je jedan od najozbiljnijih znakova da popravka kuće možda više nije opcija. U mnogim slučajevima, krivi zidovi ukazuju na to da je kuća blizu kolapsa. U ovakvim situacijama, važno je odmah angažovati građevinskog inženjera da oceni stanje i predloži mere.

Untitled design 14

7. Bounci podovi

Podovi koji „odskaču“ dok hodate po njima nisu normalna pojava. Osećaj da hodate po trambolini može biti znak da su podne grede oštećene zbog vlage, truljenja ili štete koju su napravili termiti. Ovaj problem ne samo da je neugodan, već može biti i opasan, jer oštećene grede mogu dovesti do potpunog urušavanja poda.

Šta možete da uradite?
Prvo proverite ima li vlage ili znakova termita. Ako postoji problem sa štetočinama ili vlagom, moraćete prvo da rešite uzrok, a zatim razmislite o zameni podnih greda. Ovakve popravke mogu biti skupe, ali su neophodne za sigurnost vašeg doma.

Kada je popravka kuće pravi izbor?

Popravka kuće može biti dugotrajan i skup proces, ali ponekad je to najpametnija opcija za produženje životnog veka vašeg doma. Ključ je u ranom prepoznavanju problema i brzom delovanju. Ukoliko primetite bilo koji od ovih znakova, neophodno je angažovati stručnjake koji će proceniti stanje i pomoći vam da donesete pravu odluku.

Alternativa popravci: Kada je vreme za novi početak?

Ako su oštećenja prevelika ili su troškovi popravke previsoki, možda je vreme da razmotrite alternativu – prodaju imovine, preseljenje ili izgradnju nove kuće na istoj parceli. U nekim slučajevima, troškovi popravke jednostavno premašuju vrednost kuće, pa može biti mudrije investirati u novi dom.


Iako popravka kuće može rešiti mnoge probleme, važno je prepoznati kada su oštećenja toliko ozbiljna da nema smisla ulagati u sanaciju. Pravovremena reakcija, stručna procena i realna procena troškova mogu vam pomoći da donesete najbolju odluku za vašu budućnost i vaš dom.

Pročitajte još i: Kuća i stan – pre nego što se pokvari, bolje da se popravi.

Pratite nas i na Instagram i Facebook profilu.

Povezani članci

Back to top button