
Pranje veša može biti zamoran posao, ali uz nekoliko jednostavnih trikova možete ga olakšati i uštedeti vreme. Evo nekoliko korisnih saveta koji će vam pomoći da postignete bolje rezultate, a možda čak i da uživate u ovom rutinskom zadatku.
Pranje veša – odakle početi?
Možda da počnete odavde: Pranje veša – Koliko često i kada?
Pripremite mašinu pre svakog pranja
Ako vam se dešava da veš ne izlazi iz mašine potpuno svež, verovatno je vreme da očistite samu mašinu. Prljava mašina ne može dobro da očisti odeću (logično). Jednostavan trik za čišćenje mašine uključuje kombinaciju sirćeta i sode bikarbone. Stavite malo sode bikarbone u bubanj i sipajte šoljicu sirćeta u odeljak za deterdžent. Pustite mašinu da radi prazna. Ovaj trik uklanja neprijatne mirise i osigurava da vaš veš bude potpuno čist. Za razliku od skupih tableta za čišćenje mašine, ovo je prirodna i ekonomična opcija koja je podjednako efikasna.
Kombinaciju sirćeta i sode bikarbone takođe možete koristiti i u druge svrhe. Ovaj moćni duo je savršen za prirodno čišćenje različitih površina u vašem domu. Na primer, možete ga koristiti za odčepljivanje odvoda, ali i za čišćenje tvrdokornih mrlja na šporetu ili u rerni.
Perite peškire i odeću odvojeno
Iako izgleda praktično da sav veš ubacite u jedan ciklus, mešanje peškira i odeće može biti greška. Peškiri su teški i zadržavaju puno vode, pa im je potrebno više vremena da se osuše. Ako ih perete i sušite zajedno sa odećom, vaša odeća može biti previše izložena toploti dok čekate da se peškiri osuše, što može oštetiti tkaninu. Takođe, peškiri mogu ostaviti sitne dlačice na garderobi, što je poslednje što želite na vašoj omiljenoj crnoj majici.
Upotrebite teniske loptice u sušilici
Ako želite da vam odeća iz sušilice izađe mekša i da se brže osuši, ubacite bele teniske loptice u bubanj sušilice. Ove loptice će pomoći da tkanina ostane razdvojena tokom sušenja, omogućavajući bolju cirkulaciju vazduha. Međutim, pazite da ne koristite obojene loptice jer mogu preneti boju na odeću.
Brzo otklanjanje bora sa odeće
Ako vam odeća često izlazi iz sušilice izgužvana, pokušajte ovaj trik: stavite dve kockice leda u sušilicu i pustite je da radi još 10 minuta. Led će se otopiti, a para će pomoći da se izravnaju bore. Ovaj trik je idealan za one koji mrze peglanje ili kada vam treba brzo rešenje. Takođe, uvek možete koristiti peglu za kosu kao brz način za ispravljanje sitnih bora – odličan trik kada ste u žurbi ili na putovanju! Samo budite oprezni.
Koristite tečni deterdžent za tvrdokorne mrlje
Pre nego što ubacite garderobu u mašinu, proverite da li na odeći ima tvrdokornih mrlja. Umesto kupovine skupih sredstava za uklanjanje mrlja, možete jednostavno naneti malo tečnog deterdženta direktno na mrlju i nežno utrljati prstima. Ostavite da odstoji nekoliko minuta pre pranja – ovaj trik često čini čuda, naročito za masne mrlje i fleke od hrane.
Koristite manje deterdženta nego što mislite
Iako je primamljivo dodati više deterdženta misleći da će odeća biti čistija, zapravo možete postići suprotan efekat. Previše deterdženta može se taložiti na odeći i ostaviti neprijatne ostatke nakon pranja. Ključ je koristiti manje deterdženta nego što piše na pakovanju – naročito ako imate modernu, energetski efikasnu mašinu. Vaša odeća će izaći čistija, bez viška hemikalija koje mogu iritirati kožu.

Pomoću alkoholnog sirćeta uklonite mirise
Ako imate veš koji miriše neprijatno, poput sportske odeće ili odeće koja se dugo nije nosila, dodajte pola šoljice alkoholnog sirćeta tokom pranja. Sirće pomaže neutralizaciji neprijatnih mirisa, a odeća neće zadržati miris sirćeta nakon što se opere. Takođe, sirće omekšava tkanine i deluje kao prirodni omekšivač, tako da nećete morati da koristite veštačke proizvode.
Uklonite dlačice i kosu pomoću sunđera
Ako imate kućne ljubimce, sigurno ste se susreli sa izazovom uklanjanja njihovih dlačica sa garderobe. Trik je da ubacite običan sunđer za pranje sudova u mašinu za pranje veša. Dok se veš okreće, sunđer će pokupiti dlake, kosu i sve druge sitne čestice sa odeće, ostavljajući vašu garderobu čistijom nego ikada.
Dodajte esencijalna ulja za svež miris
Ako volite kada vam veš miriše sveže, ali ne volite jake hemijske mirise omekšivača, možete dodati nekoliko kapi esencijalnog ulja direktno u pregradu za omekšivač. Lavanda, eukaliptus ili limun su odlični izbori za prirodan i dugotrajan miris. Ova ulja takođe mogu pomoći u neutralisanju neprijatnih mirisa.

Obavezno zatvorite rajsferšluse
Pre nego što ubacite pantalone ili jakne sa rajsferšlusom u mašinu, obavezno zatvorite sve rajsferšluse. Otvoreni rajsferšlusi mogu oštetiti druge tkanine u mašini, ali i sam rajsferšlus može izgubiti funkcionalnost. Zatvoreni rajsferšlusi štite odeću i čine pranje sigurnijim za sve osetljivije komade.
Koristite mrežaste kese za osjetljive tkanine
Grudnjaci, svilena odeća, i drugi osetljivi komadi često mogu završiti oštećeni nakon pranja. Iz grud Rešenje je da ih perete u mrežastim kesama za veš, koje štite tkanine od habanja, zadržavajući ih netaknutim. Ove kese su idealne i za male predmete poput čarapa, koje lako mogu nestati u mašini.
Ostavite vrata mašine otvorena nakon pranja
Jedan od najlakših načina da sprečite neprijatan miris iz mašine je da ostavite vrata otvorena nakon što izvadite veš. Na taj način mašina može potpuno da se osuši iznutra, sprečavajući stvaranje plesni i buđi koje mogu izazvati neugodne mirise na vašoj odeći.
Sa ovim dodatnim trikovima, veš će vam biti čistiji, mirisniji, i biće manje verovatno da ćete se susresti sa problemima poput neprijatnih mirisa, dlačica ili oštećenja na tkaninama.
Svoj omiljeni radio i portal pratite i na Instagram i Facebook profilu.
Pranje veša Pranje veša Pranje veša Pranje veša Pranje veša Pranje veša Pranje veša Pranje veša Pranje veša Pranje veša