Svet tehnike

Prečišćivači vazduha – na šta obratiti pažnju

Prečišćivači vazduha brzo su iz luksuza koji smo možda viđali samo u američkim serijama prešli u potrepštinu i kod nas, pogotovo kako smo postali svesni zagađenog vazduha (i vode, i zemlje) koji nas okružuje.

Ako kupujete prečišćivače vazduha, postoji nekoliko faktora koje treba razmotriti pri odabiru i postavljanju prečišćivača vazduha u prostoriji, bilo da je cilj smanjenje zagađenja dimom, smanjenje rizika od prenosa virusa ili poboljšanje sezonskih alergija. Bitno je uzeti u obzir tip filtera, cenu, korisničko iskustvo, veličinu prostorije ili prostora gde će prečišćivač biti postavljen, cenu uređaja i lakoću održavanja – kao i troškove zamenskih filtera. Odabir pravih karakteristika je ključan za uređaj koji će procesuirati vazduh koji ćete udisati, pa ćemo ih rangirati po važnosti.

Tip filtera

Mnogi prečišćivači vazduha se hvale naprednim sistemima filtracije za uklanjanje najviše čestica iz vazduha. Mogu da se hvale koliko žele, ali pri kupovini potrebno je da prvo obratite pažnju na ovo – TRUE HEPA filter, što znači filter visoke efikasnosti za čestice vazduha, jer ovakav tip filtera hvata 99,97% čestica prečnika 0,3 mikrona. Sve ostalo je dodatak. prečišćivači vazduha

UV ili jonizujući prečišćivači nisu loš izbor, ali proizvode ozon, koji iritira pluća, a može i da smanji funkciju pluća i izaziva upalu plućnog tkiva.

Faze su takođe popularne u sistemima za prečišćavanje vazduha. To su slojevi filtracije kroz koje vazduh prolazi u prečišćivaču tokom čišćenja. Ovi uređaji obično imaju barem perivi tkaninski filter, zatim zamenljivi filter, koji uvek treba da bude HEPA filter. To bi bio dvofazni sistem. Neki sistemi imaju tri faze, gde je treći sloj filter sa aktivnim ugljem koji uklanja mirise i neke gasove iz vazduha.

Preciscivaci vazduha1

Veličina sobe

Da biste pronašli pravi prečišćivač vazduha za vaš dom, izmerite veličinu prostorije u kojoj će biti instaliran.

Prečišćivači vazduha su optimizovani da čiste prostorije određenih veličina, jer se njihova snaga meri prema tome koliko često mogu zameniti sav vazduh u prostoriji, što se zove promene vazduha po satu (ACH). Što je veći ACH, to je prečišćivač snažniji.

ACH od 4 znači da može zameniti sav vazduh u prostoriji četiri puta u jednom satu, tako da može očistiti vazduh u prostoriji za samo 15 minuta. Po nekim smernicama preporučuje se pet promena vazduha po satu za smanjenje prenosa virusa u vazduhu. prečišćivači vazduha

Cena, uključujući i održavanje

Cena je još jedan od ključnih faktora pri odabiru prečišćivača vazduha. Mogu se pronaći modeli koji rade posao za sobu od 20-ak kvadrata i za 100e, a mogu i modeli koji jednako lako čiste i za 800e, pa je važno mudro birati.

Nakon što uzmete u obzir veličinu prostorije za vaš prečišćivač vazduha i početni budžet, morate razmotriti i troškove održavanja. Prečišćivačima vazduha su potrebne zamene filtera na svakih nekoliko meseci – bilo na tri, šest ili dvanaest meseci, zavisi od filtera i upotrebe.

Neki prečišćivači vazduha imaju niže početne troškove, ali zahtevaju česte i time skuplje zamene filtera, pa proverite koliko često filteri treba da se menjaju i koliko koštaju pre nego što se odlučite za model. Takođe možete proveriti recenzije proizvoda da vidite da li često ima problema sa kašnjenjima i zalihama.

Preciscivaci vazduha 3

Buka

Lično, ne smeta mi zvuk prečišćivača vazduha pored kreveta – služi kao izvor bele buke koja uspavljuje sa čistim, svežim vazduhom. Ali, možda neko ne želi uvek da čuje ventilator dok spava, radi ili se opušta, tako da treba naći i (relativno) tih uređaj. prečišćivači vazduha

Na tržištu postoji mnogo prečišćivača vazduha koji su izuzetno tihi, u rasponu od 24-30 decibela. Za poređenje, zvuk frižidera je oko 40 dB, a usisivač se kreće između 60-70 dB.

Nivo buke je obično naveden na tabeli specifikacija prečišćivača vazduha, pa obratite pažnju na to ako ste osetljivi na buku ili tražite tihi uređaj.

Pametne funkcije

Uživam u pametnim funkcijama u gotovo svakom kućnom uređaju. Pa jel 21. vek? Šta su nam obećavali svi oni SF filmovi, serije i emisije u poslednjih 30-ak godina prošlog veka. Skoro svaki (da, i jeftiniji) prečišćivači vazduha imaju integracije sa mobilnim telefonom, tako da možete tražiti od neke Alexe, Siri ili čega god da ih uključe ili isključe glasovnom komandom, ili da ih lako ih kontrolišete putem mobilnih aplikacija.

Druge dodatne funkcije prečišćivača vazduha uključuju indikatore kvaliteta vazduha, rasporede, tajmere i indikatore za promenu filtera. Ove funkcije dodaju pogodnosti za potrošača, ali mogu povećati početne troškove uređaja, pa razmotrite koje su vredne troška za vas.

Pročitajte još i mali rečnik veštačke inteligencije!

Povezani članci

Back to top button