Zdravlje

Prekomerno znojenje – zbog čega nastaje i kako ga smanjiti

Prekomerno znojenje ili hiperhidroza može biti veoma neprijatno iskustvo, međutim, postoje različiti načini kako se ono može kontrolisati ili smanjiti.

Održavajte higijenu

Prvo i osnovno što možete učiniti jeste održavanje dobre higijene. Redovno tuširanje, posebno posle fizičkih aktivnosti ili kada primetite pojačano znojenje, može pomoći u kontrolisanju mirisa koji nastaje zbog bakterija na koži. Takođe, koristite antibakterijske sapune i dezodoranse kako biste sprečili neprijatan miris koji može biti prisutan usled prekomernog znojenja.

Obratite pažnju na garderobu

Naravno da je odeća veoma bitan faktor kada je u pitanju prekomerno znojenje. Kao što ne biste nosili zimsku jaknu u sred leta, tako morate obratiti pažnju i na druge materijale, koji vam mogu naneti više štete nego koristi. Nosite pamučnu odeću koja omogućava koži da diše i apsorbuje višak vlage. Izbegavajte sintetičke materijale koji mogu zadržavati vlagu i doprinositi pojačanom znojenju. Takođe, birajte odeću sa svetlijim bojama jer će ona manje privlačiti sunčevu energiju i time smanjiti temperaturu tela.

Namirnice koje utiču na prekomerno znojenje

Određena hrana može izazvati prekomerno znojenje zbog različitih faktora. Na primer, slana hrana sa visokim sadržajem natrijuma tera telo da se oslobodi viška soli kroz znoj, dok prerađena hrana koja nedostaje vlaknima i enzimima otežava varenje, što može povećati znojenje.

Pića koja sadrže kofein stimulišu nervni sistem i povećavaju telesnu temperaturu, što takođe može doprineti pojačanom znojenju. Slično tome, alkoholna pića mogu povećati broj otkucaja srca i telesnu temperaturu, uzrokujući dodatno znojenje.

Uz to, začinjena hrana dovodi do povećanog znojenja zbog efekata pečenja koji stimulišu telo da pokrene mehanizme hlađenja. Namirnice bogate šećerom i ugljenim hidratima stvaraju termički efekat jer ih je organizmu teže svariti, dok namirnice sa visokim sadržajem proteina mogu izazvati znojenje zbog proizvodnje uree kao nusprodukta varenja.

Koja hrana vam može pomoći u sprečavanju ove pojave?

Ono o čemu se uvek govori je voda. Ona vam je uvek neophodna jer vaše telo mora ostati hidrirano. Ukratko, ako ste hidrirani, manje ćete se znojiti. Ukoliko ne pijete dovoljno vode, bar pokušajte sa voćem. Dodajte u ishranu jabuke, grožđe. kruške, breskve i južno voće. Od povrća će vam pomoći zeleniš. Konzumirajte više zelene salate, brokolija, spanaća, kupusa, a i paprike, karfiol i paradajz su odličan izbor.

Ne zaboravite na krastavce i lubenice jer su tokom letnjih perioda oni vaši najbolji saveznici kada je hidratacija u pitanju. Pročitajte i: Lubenica i dijabates (ne) mogu zajedno

Hrana bogata vlaknima, mleko i mlečni proizvodi, kao i jaja, govedina i riba su takođe neizostavni u ishrani.

Na kom ulju pripremate hranu?

Većina ljudi za pripremu hrane koristi suncokretovo ulje, ali maslinovo ulje je mnogo bolja opcija za vas, iako je daleko skuplja. Ovo ulje se mnogo lakše vari zato probajte da ga uvrstite u ishranu.

Vitamini i minerali koji su vam neophodni

Pojačano znojenje može dovesti do gubitka važnih vitamina i minerala u telu, pa je važno nadoknaditi ih. 

  • Kalcijum pomaže u regulaciji telesne temperature i može smanjiti znojenje. Hrana bogata kalcijumom, poput mleka, mlečnih proizvoda i jaja, trebala bi biti deo ishrane. Ako te namirnice ne konzumirate često, razmislite o suplementima, ali imajte na umu da je važno da kalcijum bude u odgovarajućem odnosu sa magnezijumom.
  • Magnezijum je takođe važan, jer podržava pravilno varenje, što može uticati na smanjenje znojenja. Nalazi se u zelenom lisnatom povrću, a može se unositi i putem suplemenata kao što su mineralna voda bogata magnezijumom, praškovi i tablete.
  • Vitamin B reguliše hormone, što može pomoći u kontroli znojenja, naročito kada je povezano sa stresom ili hormonskim promenama, poput menopauze. Stres može izazvati pojačano znojenje, ali vitamin B pomaže u regulaciji hormona i smanjenju stresa.
  • Cink je važan za pravilnu apsorpciju vitamina B, pa se preporučuje unos dovoljne količine ovog minerala putem ishrane bogate ribom, mesom, jajima, mlekom i mlečnim proizvodima. Ukoliko postoji ozbiljan nedostatak, mogu se koristiti suplementi.
  • Vitamin D može pomoći u smanjenju prekomernog znojenja, posebno na glavi. Nedostatak vitamina D može otežati prenos signala do mozga, što može izazvati probleme sa znojenjem. Najbolji način za unos vitamina D je boravak na suncu, ali se može dobiti i iz hrane ili suplemenata, uz konsultaciju sa lekarom.

Ne zaboravite na antiperspirante

Još jedan koristan način za kontrolu znojenja su antiperspiranti. Ovi proizvodi sadrže sastojke poput aluminijuma koji pomažu u začepljivanju znojnih žlezda i smanjenju izlučivanja znoja. Postoje i prirodni antiperspiranti koji ne sadrže štetne hemikalije, pa ih možete isprobati ako želite izbeći sintetičke sastojke.

Hiperhidroza – kada posetiti lekara?

Ukoliko se suočavate sa ozbiljnim oblicima hiperhidroze, možete potražiti pomoć lekara. Dermatolog ili endokrinolog mogu vam preporučiti odgovarajuću terapiju, kao što su oralni lekovi, botoks tretmani ili čak operacija ukoliko je potrebno.

Botoks protiv hiperhidroze?

Botoks je tretman koji se uspešno bori protiv hiperhidroze, a evo i kako. Ubrizgavanjem botoksa blokiraju se nervi koji aktiviraju znojne žlezde i samim tim se sprečava prekomerno znojenje. Uglavnom se preporučuje jedan tretman, a konsultacije sa lekarom su obavezne.

Svoj omiljeni radio i portal pratite i na Instagram i Facebook profilu.

Povezani članci

Možda će vas zanimati:
Close
Back to top button