Recept za kiseli kupus – lako i ukusno
Recept za kiseli kupus je nešto što se zaista može razlikovati od kuće do kuće, ali bez obzira na to na koji način kiselite kupus, činjenica je da bez njega zima ne može da prođe. To je omiljen sastojak u tradicionalnim jelima tokom zime i pravi je izvor vitamina C i vlakana. Da biste ga pripremili kod kuće, možete ukiseliti cele glavice kupusa ili ih narendati i ukiseliti kao rezani kupus.
Recept za kiseli kupus na koji smo se mi fokusirali u ovom tekstu, odnosi se na pripremu oko 10 kilograma kupusa.
Recept za kiseli kupus je recept koji, osim potrebnih sastojaka podrazumeva malo više koraka u pripremi koji će dovesti do željenog proizovoda. Takođe, kupus ne možete ukiseliti za jedno popodne, potrebno je da vreme uradi svoje.
Sastojci
- 10 kg svežeg kupusa (po izboru: cele glavice ili pola glavica, pola narendanog kupusa)
- 300 g soli (odnosno oko 3% soli po količini kupusa)
- 2-3 lovorova lista (po želji)
- 5-6 zrna crnog bibera
- 1 koren rena, oljušten i isečen na trake (po želji, za dodatnu aromu)
- 2 l vode (ako bude potrebno za prelivanje)
Priprema
Priprema glavica kupusa
- Uklonite spoljašnje listove sa glavica i izdubite koren svake glavice nožem kako bi so i začini ravnomerno prodrli.
- Ako koristite polovine glavica, jednostavno ih prepolovite nakon uklanjanja korena, dok ih za rendani kupus treba sitno izrendati ili tanko naseći.
Posipanje solju i pakovanje u posudu
- Ukoliko želite cele glavice, posolite svaku glavicu sa oko 20-30 g soli unutar izdubljenog dela i površine.
- Za rezani kupus, pomešajte ga sa solju u velikoj posudi tako da je so ravnomerno raspoređena po listovima.
- U veliku posudu za kiseljenje (kao što je bure ili stakleni balon) prvo stavite nekoliko lovorovih listova i zrna bibera na dno. Potom pakujte glavice ili rendani kupus čvrsto u slojevima, dodajući po potrebi lovorov list, biber i rende rena.
Potapanje i pritiskanje
- Kada ste sve poređali, prelijte kupus hladnom vodom tako da bude potpuno potopljen.
- Stavite tanjir ili drvenu dasku na vrh kupusa, a zatim stavite neki težak predmet (poput kamena ili tegle s vodom) kako bi kupus ostao potopljen i ravnomerno se kiselo.
Proces fermentacije
- Ostavite posudu na hladnom i tamnom mestu, jer će se kupus prirodno fermentisati u narednih 2-3 nedelje.
- Na svakih 2-3 dana, promešajte slanu vodu i pritisnite kupus ponovo kako bi oslobodio vazduh i ubrzao fermentaciju.
Kontrola i provera kiseloće
- Nakon dve nedelje probajte kupus. Kiseli kupus biće gotov za 2-3 nedelje, ali možete ga ostaviti i duže ukoliko želite jaču kiseloću.
- Ako koristite veće bure ili posudu, pazite da kupus ostane potpuno potopljen kako ne bi došlo do kvarenja.
Napomena
- Ovaj postupak se može koristiti i za manju ili veću količinu kupusa – samo prilagodite količinu soli (oko 3% u odnosu na težinu kupusa).
- Ukoliko se desi da temperature budu više od očekivanih, u periodu kada kiselite kupus, proveravajte ga redovno kako bi ste postigli željeni stepen fermentacije.
Ovo je jednostavan recept za kiseli kupus, koji će biti spreman za sarme, posne sarme, salate i druga tradicionalna jela!
Zašto je dobro jesti kiseli kupus?
Kiseli kupus je posebno zdrav jer je bogat probiotikima, koji nastaju fermentacijom kupusa. Ovi „dobri“ mikroorganizmi pomažu u održavanju zdrave crevne flore, što je ključno za pravilnu probavu i jačanje imunološkog sistema.
Osim toga, kiseli kupus je izvor vitamina C, koji je bitan za jačanje imuniteta, kao i za zdravlje kože i krvnih sudova. Fermentacija povećava i raspoloživost određenih nutrijenata, čineći ih lakšim za apsorpciju u organizmu.
Kiseli kupus takođe može doprineti smanjenju zapaljenja u telu i pružiti zaštitu od određenih probavnih smetnji, poput sindroma iritabilnog creva. Zbog svog sadržaja vlakana, može pomoći u regulisanju nivoa holesterola i održavanju zdrave telesne mase.
Dodatno, kiseli kupus je niskokaloričan, što ga čini odličnim izborom za osobe koje paze na unos kalorija, a ujedno pruža bogatstvo ukusa i hranljivih materija.