Srećan nam Dan planete Zemlje
Svake godine nestane između hiljadu i milion puta više prirodnih vrsta, nego što je to bilo pre 60 miliona godina.
Danas se obeležava Dan planete Zemlje, još jedan u nizu takvih dana kada se posebno skreće pažnja na očuvanje životne sredine – jer ovo je naš jedini dom koji imamo.
Pa tako i na zvaničnom sajtu Earth day piše lepo – Dan Zemlje – svaki dan.
Konkretno, 22. aprila se obeležava od 1970. godine. u Sjedinjenim Američkim državama, a onda nakon 1992. širom čitavog sveta. Tada je na Konferenciji Ujedninjenih nacija o životnoj sredini u Rio de Žaneiru ustanovljen dugoročni Program za promociju održivog razvoja.
Ipak, brzina kojom populacija nastanjena na ovoj planeti dovodi do zagađenja i uništavanja životne sredine negde dovodi do zaključka da se čak ni tokom tog jednog dana u godini ne vodi računa o okolini, čitavom ekosistemu, i svemu što nam zapravo omogućava da dišemo i živimo. Malo li je.
Nemojte bacati najlonske kese, maske po ulici. Ako vam i ispadne slučajno, nemojte da vam bude teško da se sagnete, pokupite je i ponesete do sledeće kante za smeće.
Nemojte da mislite onako „A to je samo jedna kesa“. Kada to isto pomisli milion ljudi na planeti – to više nikako nije „samo jedna kesa“.
Evo i nekoliko zanimljivosti o Zemlji povodom njenog dana:
- Zlatna žaba se smatra prvom vrstom koja je nestalo tokok savremenog doba. Ipak, da bi to bilo i zvanično – mora da prođe 50 godina. A posednji primerak ovog vodozemca viđen je 1989. godine;
- Klimatske promene ne utiču samo na nestanak raznih životinjskih vrsta – na godišnjem nivou od poslednica upravo klimatskih promena umre više od 600 hiljada ljudi;
- Godina na planeti Zemlji traje 365 dana – ali i 6 sati i 16 minuta;
- To je ujedno i vreme za koje nestane između hiljadu i 10 hiljada puta više prirodnih vrsta nego što je to bio slučaj pre 60 miliona godina;
- Udaljenos Zemlja – Sunce iznosi 150 miliona kilometara. Da bi bilo malo jasnije koliko je to – mlaznom avionu bi trebala 21 godina da pređe ovu razdaljinu ukoliko bi se kretao brzinom od 800 km/h.