Od Srbije do Bocvane putuje se oko 170 sati automobilom, odnosno dotle ima nešto više od 13.000 kilometara. Ipak, i tamo nas ima. Srpsko stanovništvo se u Bocvanu naseljavalo u nekoliko navrata.
Naseljivanje je počelo negde krajem 19. veka, zatim nedugo nakon Drugog svetskog rata, kada su protivnici režima bežali kud koji mili moji, a kada su afričke zemlje stekle nezavisnost i priključile se Pokretu nesvrstanih, mnoge fabrike slale su svoje radnike u inostranstvo, a četvrti talas početkom devedesetih kada se bežalo od ratova i inflacije.
Tu negde 60-ih godina prošlog veka, u Bocvanu su počeli da dolaze lekari, arhitekte, tehnolozi, inžinjeri, građevinci itd, tako da danas, zvanično, tamo od 2.5 miliona stanovništva ima oko 1000 Srba, verovatno i više.
Srpski arhitekta Konstantin Mandić, koji je prvo radio u Zimbabveu 1979. godine je kao arhitekta Energoprojekta došao u Bocvanu, je jedan od istaknutih Srba, koji je tamo ostao upamćen po projektima stambenog kompleksa blizu univerziteta, nacionalnom fudbalskom stadionu i zgradi pošte u glavnom gradu Gaboroneu.
Srbi u Bocvani su se okupili u Srpsku zajednicu 2010. a sledeće godine otvorili su i prvu Srpsku školu u glavnom gradu, gde živi i radi oko 350 Srba, odnosno oko 30-ak porodica.
Crkva Svetog Save, jedina pravoslavna crkva u ovoj državi i druga po redu na celom afričkom kontinentu, gradi se od 2015., a osveštena je 2018. od strane patrijarha Irineja.
Svi građevinski radovi su završeni, a ostali su još samo završni procesi oko oslikavanja.
Vernici se okupljaju svake nedelje na jutarnjem služenju, kao i praznicima.
Inače, u Bocvani su hrišćani najbrojniji, ali su više u pitanju verske sekte koje su nastale iz hrišćanstva, ukombinovane sa lokalnim verskim običajima.
Ukoliko sanjate o odlasku u inostranstvo, a volite toplije krajeve, razmislite i o Bocvani, jer je sam jug Afrike dosta stabilniji i mnogo mirniji od ostatka kontinenta, dok Bocvana spada u politički najstabilnije države, gde se poštuju ljudska prava, nivo korupcije je (relativno) nizak, a prosečna plata, ako je verovati statistikama je oko 890 eura. Ipak, i cene su nešto veće od naših. Takođe, treba biti i upoznat sa činjenicom da je Bocvana pre nekoliko godina bila država sa najviše ljudi zaraženih HIV-om na svetu, kada je oko 25% stanovništva od 15-29 godina bilo zaraženo ovim virusom.
Fotografije preuzete iz Facebook grupe “Serbian Society in Botswana“, fotograf Lynette Stellenberg Nikolić.
Pročitajte još i najlepše crkve Vojvodine!