Porodica i deca

Štrajk u školama 1. novembra – Od 11. skraćeni časovi

Četiri sindikata prosvetnih radnika u Srbiji najavila su obustavu rada i štrajk u školama. Njihovo nezadovoljstvo proizlazi iz nedovoljne ponude za povećanje plata, koja ne osigurava bolje uslove rada i ne podiže standard zaposlenih u prosveti. Prvi veliki protest zakazan je za 1. novembar, kada će se održati potpuna obustava nastave u svim školama, praćena masovnim okupljanjem zaposlenih u Beogradu.

Protest i potpuna obustava 1. novembra

Peti dan novembra predstavlja početak tzv. zakonskog štrajka, tokom kojeg će časovi biti skraćeni na 30 minuta, čime će se smanjiti obim redovne nastave u školama. Štrajk će biti organizovan po fazama, prvo u školama pod nadležnošću Školske uprave Požarevac, zatim će se pridružiti škole u Vojvodini, koje će početi sa skraćenim časovima od 11. novembra, kao i škole u Valjevu. Na ovaj način, sindikati žele da obuhvate obrazovne ustanove širom Srbije kako bi istakli važnost svojih zahteva i skrenuli pažnju javnosti na dugogodišnje probleme u prosveti.

Zahtevi sindikata: veće plate i novi kolektivni ugovor

Glavni zahtev sindikata odnosi se na početnu platu nastavnika, za koju insistiraju da od januara 2025. bude jednaka prosečnoj plati u Srbiji. Trenutna ponuda Vlade podrazumeva povišicu od 12% za nastavnike i 8% za ostale zaposlene u obrazovanju. Sindikati tvrde da je ovakav predlog nedovoljan, budući da su troškovi života u porastu i da prosvetni radnici, kao jedan od ključnih stubova društva, zaslužuju adekvatniju valorizaciju svog rada.

Takođe, sindikati traže da se odmah otvore pregovori o ceni rada za narednu godinu, kao i o novom Posebnom kolektivnom ugovoru, koji će regulisati prava i obaveze zaposlenih u osnovnim, srednjim školama i domovima učenika. S obzirom na to da trenutni ugovor ističe na proleće, predstavnici sindikata žele da obezbede kontinuitet prava zaposlenih u prosveti.

Plan za dalje akcije

Tokom novembra, plan štrajka predviđa periodične obustave rada i okupljanja zaposlenih iz različitih školskih uprava širom Srbije. Pored Beograda, gde će se održavati najveći protesti, škole u drugim delovima zemlje će se priključivati štrajku kako bi dodatno pojačale pritisak na Vladu. Sindikati naglašavaju da se nadaju konstruktivnim pregovorima sa nadležnim organima, ali su spremni da nastave sa radikalnijim merama ukoliko njihovi zahtevi ne budu uslišeni.

Pritisak na Vladu i pregovori

Predstavnici sindikata smatraju da je obrazovni sektor godinama zanemarivan, što se odražava na svakodnevni rad nastavnika, školskog osoblja i učenika. Početna reakcija Vlade bila je predlog povećanja plata, ali sindikati smatraju da je ovaj korak nedovoljan, zahtevajući ozbiljniji pristup i hitno unapređenje celokupnog sistema obrazovanja. Predstojeći dani donose intenzivne pregovore, a sindikati se nadaju da će njihovi zahtevi biti ozbiljno razmotreni kako bi prosvetni radnici dobili dostojanstvene uslove rada, što će doprineti i boljem kvalitetu obrazovanja u Srbiji.

Pitanje budućnosti obrazovanja

Dok se Srbija suočava sa još jednim štrajkom u obrazovnom sektoru, pažnja javnosti sve više se usmerava ka ključnim pitanjima koja se odnose na uslove rada prosvetnih radnika i standard obrazovanja u zemlji. Rezultat ovog štrajka i pregovora između sindikata i Vlade mogao bi imati dalekosežne posledice ne samo za prosvetne radnike već i za celokupni obrazovni sistem u Srbiji.

Ostanite u toku, pročitajte još i: Zrenjanin vesti | 28. oktobar.

Svoj omiljeni radio i portal pratite i na: Instagram i Facebook profilu.

Štrajk u školama Štrajk u školama Štrajk u školama Štrajk u školama Štrajk u školama Štrajk u školama Štrajk u školama Štrajk u školama

Povezani članci

Back to top button