Svetska nedelja dojenja je u toku: Zašto je dojenje važno?
Svetska nedelja dojenja je globalna inicijativa koja ima za cilj da istakne važnost dojenja za zdravlje kako majke tako i bebe. Kroz ovu kampanju se širi svest o prednostima dojenja, te podstiče podrška majkama tokom ovog važnog perioda.
Savetovanje o dojenju ne samo što pomaže majkama da steknu samopouzdanje, već im takođe pruža podršku u prevazilaženju različitih izazova koji mogu ometati ovaj proces. Studije pokazuju da povećanje stopa dojenja može spasiti veliki broj dece svake godine.
Dojenje pruža brojne zdravstvene, nutritivne i emocionalne benefite i deci i majkama. Iako je prirodan proces, dojenje može biti izazovno za mnoge majke.
Tabela sadržaja
Zašto je dojenje važno?
Ovde su najvažniji pokazatelji o značaju dojenja:
Benefiti za bebu:
- Jači imuni sistem: Mleko majke sadrži antitela koja pomažu u zaštiti bebe od infekcija i bolesti.
- Manje je poznato da se stomačni virusi, bolesti respiratornog sistema, infekcije uveta i meningitis javljaju mnogo ređe kod beba koje se doje.
- Bolji kognitivni razvoj: Dojenje je povezano sa boljim kognitivnim razvojem i većim IQ koeficijentom kod dece.
- Manje je poznato da bebe koje se ne doje brže dobijaju na kilaži u prvim nedeljama života.
- Dojenje smanjuje rizik od alergija.
Benefiti za majku:
- Manji rizik od postporođajne depresije.
- Manji stres: Dojenje može pomoći u smanjenju stresa i anksioznosti.
- Brži gubitak viška kilograma: Dojenje može pomoći u bržem gubitku viška kilograma nakon porođaja, pogotovo u prvih šest meseci.
- Dojenje je pokazalo da smanjuje rizik od kancera dojke i materice.
- Manji rizik od osteoporoze: Dojenje može pomoći u smanjenju rizika od osteoporoze kasnije u životu.
Benefiti za vezu majke i bebe:
Dojenje stvara jaču emocionalnu vezu i povećava intimitet između majke i bebe. Stvara jedinstvenu vezu koja se osniva na bliskosti i privrženosti između majke i bebe.
Svetska nedelja dojenja – statistika
Uprkos svim benefitima dojenja, globalne statistike ukazuju na zabrinjavajući trend opadanja. Sve manji broj beba se hrani isključivo majčinim mlekom, a podaci UNICEF-a za našu zemlju pokazuju da samo svaka 13% majki doji svoje novorođenče. Razlozi za to su raznovrsni, od nedovoljne laktacije do estetskih predrasuda.
Kroz kontinuirano obrazovanje, podršku i podizanje svesti, možemo raditi zajedno kako bismo promovisali i podržali dojenje kao optimalan način ishrane i vezivanja između majke i deteta. Svaka žena zaslužuje podršku i resurse kako bi uspešno ostvarila svoje dojenje i pružila najbolje početke za svoje dete.
Možda će vas zanimati i Zašto je važno da bebe slušaju muziku?
Svoj omiljeni radio i portal pratite i na Instagram i Facebook profilu.