Sveže ceđeni sokovi ili celo voće, šta je korisnije?
Za portal 105.rs piše dr Branislava Knežević, nutricioniskinja i doktorka na specijalizaciji anesteziologije, reanimatologije i intenzivne terapije
Sveže ceđeni sokovi, tokom leta prijaju nam kao osveženje, a u narednom periodu, biće jedan od izbora u borbi protiv virusa. Da li su nam korisniji sveže ceđeni sokovi ili celo voće?
Dilema jeste, a odgovor zavisi od toga kakav efekat želite.
Sveže ceđeni sokovi – prednosti
Čaša sveže ceđenog voća sadrži mnogo više vitamina, minerala i hranljivih sastojaka. Zašto? Jednostavno je, zbog količine voća ili povrća koje su nam potrebne za jednu čašu. Te količine obično su veće od onih koje ćemo pojesti za užinu.
Sok se brže i lakše metaboliše, zapravo, ne treba mu vreme za varenje. Gotovo odmah se apsorbuje.
U napitku koji sadrži ceđenu narandžu, šargarepu, limun i džumbir, dominira vitamin C, karotenoidi, sve blagodeti korena đumbira. Bolju iskoristivost, ali i nutritivnu vrednost karotenoida možemo da dobijemo ako mu dodamo malo biljnog mleka.
Ukoliko nemate problem sa ukusom ovog napitka, biljno mleko, verovatno nećete dodati .
Konkretno ovaj sok, sa već navedenim sastojcima, odličan je u letnjim mesecima zbog zdravlja kože, ali i kao detoks u bilo kom godišnjem dobu, naročito ako je popijen u prvom delu dana.
Ono što bi za neke predstavljalo problem za druge olakšicu je to što sveže ceđeni sokovi mogu da izazovu laksativni efekat.
Na kraju, šta je korisnije, sveže ceđeni sokovi ili celo voće? Najkorisnija je kombinacija ova dva.
Vrlo je korisno konzumirati celo voće ili površe, ali i praviti razne kombinacije i na taj način unositi ono što inače ne bismo uneli svakog dana.
Još korisnih saveta u vezi sa ishranom i zdravljem pronađite i na Insagram stranici zdravo.uz.branu.
Ako vam je potrebna ideja za ručak, probajte musaku sa patlidžanom.