
Magnezijum je jedan od osnovnih minerala bez kojih organizam ne bi mogao da funkcioniše. Balansirana ishrana je ključ za odgovarajuć unos ovog materijala, jer uneti ga moramo. Organizam ga ne proizvodi. Ipak, balansirana ishrana je dovedene u pitanje, zbog tempa života, kvaliteta namirnica koje konzumiramo, ali dovoljno magnezijuma moramo obezbediti. Zašto je toliko važan i kako ga uneti, proverite u ovom tekstu.
Tabela sadržaja
Zašto je magnezijum važan za naše zdravlje?
Pre svega magnezijum je jedan vrlo bitan mineral za sveukupno zdravstveno stanje našeg organizma. On je od izuzetnog značaja pre svega za adekvatno funkcinisanje centralnog nervnog, kardiovaskularnog sistema i svih mišića našeg organizma, uključujući i onaj najbitniji mišić koji radi svakodnevno bez odmora 24h/7, a to je srčani mišić.
Kako utiče na nervni sistem, mišiće i srce?
Smatra se esencijalnim mineralom, jer naš organizam nije u stanju da ga proizvodi. Bitan je za adekvatnu funkciju nervnog sistema, utiče na smanjenje anksioznosti, deluje na povećanje lučenja melatonina, i bolji i kvalitetniji san.
Takođe, ima relaksirajuće dejstvo i na glatke i poprečno prugaste mišiće, te mu je i te kako značajna primena u terapiji kardiovaskularnih bolesnika, regulaciji povišenog pritiska, ali i prevenciji razvoja dijabetesa.
U značajnoj kolilčini nalazi i u kostima, pa je njegov nedostatak jedan od glavnih faktora za razvoj osteporoze. Iz našeg organizma se izlučuje putem znoja i urina.
Koji su simptomi nedostatka i kako možemo prepoznati da ga nemamo dovoljno u organizmu?
Jedan od glavnih simptoma nedostatka magnezijuma su pre svega slabost u mišićima i grčevi, ukoliko je deficit dugotrajniji ili pak veći, može da bude praćen letargičmnim, anksioznim poremećajima, glavoboljom, odsustvom koncentracije.
Kao jedan od relaksirajućih mišićnih faktora, njegov nedostatak može biti opasan kod ljudi koji boluju od hroničnih respiratornih bolesti, kao što su astma ili hronična opstruktovna bolest pluća jer je spazam u ovakvim situacijama teži i duži vremenski period je potreban za efekat adekvatne terapije. Kako magnezijum deluje na sve mišiće uključujući i srce, njegov nedostatak može u značajnoj meri da izazove ili pogorša aritmije.
Koje su najbolje prirodne namirnice bogate magnezijumom?
Magnezijum se najbolje unosi putem raznpvrsne ishrane. Prisutan je u zelenom lisnatom povrću, mahunarkama, orašastom voću, ribi. Ipak, često, unos ovih namirnica nije adekvatan i dovoljan izvor magnezijuma.
Da li postoji razlika u apsorpciji iz hrane u odnosu na suplemente?
Na tržištu je dostupan u raznim oblicima i po različitim cenama, ali je činjenica da se najbolje aposrbuje citratni i helatni oblik. Drugi oblici, iako jeftiniji, nemaju neku značajniju ulogu za naš organizam, tj. apsorpcija iz istih je minimalna.
Takođe neretko je dostupan u kombinaciji sa vitaminima B grupe, što je apsolutno odlično jer na taj način imamo dvostruki efekat na nervni sistem. Kombinacije sa cinkom su takođe prisutne, ali nisu baš najsrećnije, jer višak cinka može da smanji apsorpciju magnezijuma.

Koliko magnezijuma dnevno treba unositi i da li se ta količina razlikuje u zavisnosti od pola, starosti ili fizičke aktivnosti?
Potrebe za ovim mineralom nisu iste za sve populacijske grupe. Oni koji svakako imaju veće potrebe za magnezijumom su sportisti, trudnice, osobe sa hipertenzijom, dijabetesom, osobe izložene većim psihičkim ali i fizičkim naporima.
Količina koju treba uneti dnevno zavisi od specifičnosti situacije u kojoj se neko nalazi. Takođe, ovaj mineral može da ima odličan rezultat kod osoba koje se muče sa konstipacijom, tj zatvorom, što mu se u nekim slučajevima pripisuje kao negativan efekat.
Može li se uneti previše ovog minerala?
Može. Prvi znak prekomernog unosa magnezijuma je njegov laksativni efekat. U tom slučaju, trebalo bi odmah prestati da konzumiranjem magnezijuma u formi suplemenata, upravo zbog njegovog relaksirajućeg efekta na mišiće krvnih sudova, srca i respiratorne muskulature.
Da li i kako kofein, alkohol i određeni lekovi mogu uticati na njegov nivo u organizmu?
Ono što je sigurno da kofein u većoj količini, kao i alkohol smanjuju količinu magnezijuma u organizmu. Lekovi koji pospešuju njegovo izbacivanje su diuretici, oni koji su namenjeni izbacivanju tečnosti iz organizma.
Koje su preporuke za balansiran unos kroz ishranu i eventualne dodatke ishrani?
Njabolji način unošenja magnezijuma je putem raznovrsne, balansirane ishrane, ali kako se zbog načina života, stresa, često ne hranimo tako, ukoliko primetimo grčeve u mišićima, odsustvo koncentracije, glavobolje, letargiju, trebalo bi da dodamo suplement magnezijuma, u helatnom ili citratnom obliku.
Najbolje je uzimati ga u večernjim satima jer je tad njegov efekat na sveukupno stanje organizma najbolji.
Nedostatak magnezijuma je danas vrlo česta pojava, baš kao i intolerancija na gluten. Slušajte svoj organizam.
Svoj omiljeni radio i portal pratite i na Instagram i Facebook profilu.