Porodica i decaZabava

Zašto svi treba da gledaju seriju „Adolescence“?

„Adolescence“ je postala četvrta najpopularnija engleska serija na Netflixu svih vremena sa 114 miliona pregleda i broji se i dalje. Ovaj britanski krimi dramski serijal na sasvim jedinstven način istražuje uticaj društvenih mreža i toksične muškosti na mladiće, otvarajući vrata za brojne socijalne i psihološke diskusije.

Radnja serije

Serija „Adolescence“ prati trinaestogodišnjeg Džejmija Milera koji je optužen za ubistvo svoje školske drugarice. Radnja se fokusira na istraživanje ovog jezivog slučaja, kroz perspektivu Džejmija, njegove porodice i škole. Kako serija napreduje, gledaoci postepeno otkrivaju sve složenije odnose između likova i misteriozne okolnosti koje okružuju ubistvo. Osim teme, serija je specifična po nekoliko zanimljivih detalja, nastavite da čitate.

Glumačka ekipa

Ovde imamo niz talentovanih glumaca. Ovin Kuper tumači ulogu Džejmija Milera, tinejdžera optuženog za ubistvo, dok Stiven Grejhem, jedan od kreatora serije, igra njegovog oca, Edija Milera. Tu je i Ešli Voters, poznat po ulozi u seriji Top Boy, koji se pojavljuje kao detektiv-inspektor Luk Baskomb. Erin Doherti, koju pamtimo iz The Crown, igra Brajoni Ariston, kliničkog psihologa koji se bavi Džejmijevim slučajem. Pored njih, u seriji se pojavljuju i Fej Marsi (poznata iz Igra prestola), Kristina Tremarko iz The Responder, Mark Stenli iz Happy Valley, kao i Džo Hartli, koja je stekla popularnost u seriji After Life. Novo lice, Ameli Piz, takođe donosi svežinu u seriju.

Zašto se ova serija izdvaja?

Zašto se toliko priča o Adolescence? Gledala sam je u jednom dahu, bez predrasuda i bez velikih očekivanja. Serija oslikava savremene vrednosti. Fokusira se na mušku bes, ranjivost, ali i na pritisak koji savremeno digitalno društvo nosi sa sobom. Deca koja provode puno vremena na internetu brzo sazrevaju, što nije nužno dobro, jer su stalno bombardovana informacijama koje mogu negativno uticati na njihov emocionalni razvoj.

Serija takođe istražuje mržnju prema ženama kod dečaka, koja se razvija kroz uticaj društvenih normi i stereotipa o rodnim ulogama. Dečaci odrastaju u sredinama gde se vrednuje agresija i dominacija, što često dovodi do negativnih stavova prema ženama, smatrajući ih slabijima ili inferiornima. Mediji, kultura nasilja i porodični obrasci dodatno oblikuju ove stavove, dok društvene mreže, filmovi i muzika propagiraju ideje koje smanjuju žene na objekat i idealizuju kontrolu kao simbol muškosti. Kako ovi obrasci utiču na razvoj dečaka i oblikuju njihov pogled na žene najbolje ćete videti u ove četiri epizode.

Jedan od najzanimljivijih aspekata ove serije je način na koji je snimana. Uverljivi vizuelni efekti i napetost koju serija nosi nisu slučajnost. Ovaj četvorodelni serijal sniman je u izuzetno kratkom vremenskom periodu, što je zaista impresivno s obzirom na kvalitet same produkcije. Serija je pažljivo osmišljena i snimljena u jednoj kontinuiranoj snimci. Snimanje je trajalo od jula do oktobra 2024. godine, a lokacije su obuhvatale različite delove Engleske, uključujući South Kirkby, South Elmsall i Šefild u Jorkširu. Za školske scene korišćen je Minsthorpe Community College u South Elmsallu.

Takođe, na setovima su često bili snimatelji koji su bili toliko dobro maskirani da ih publika nije primetila. Kamera je postala prirodan deo scene, gotovo kao da gledalac postaje nesvesni deo samog trenutka.

Da li je serija Adolescence bazirana na istinitom događaju?

Serija Adolescence na Netflixu nije zasnovana na stvarnom slučaju, ali njen tvorac, Stiven Grejhem, otkrio je da je inspiraciju pronašao u sve većem problemu nasilja nožem u Ujedinjenom Kraljevstvu.

„Bilo je jedno ubistvo gde je dečak [navodno] izbo devojku“, rekao je Grejhem za Netflixov Tudum. „To me šokiralo. Pomislio sam, „Šta se dešava? Šta se događa u društvu kad dečak ubija devojku?“ I onda se to desilo ponovo, pa ponovo, i opet. Hteo sam da osvetlim ovu situaciju i pitam, „‘Zašto se ovo događa danas? Šta nije u redu? Kako smo došli do ovoga?““

Prema podacima Kancelarije za nacionalnu statistiku, čak 83% ubistava tinejdžera u 2023-24. godini bilo je povezano sa nožem. U istoj godini, u Engleskoj i Velsu zabeleženo je oko 50.500 dela povezanih sa oštrim predmetima, što je povećanje od 4,4% u odnosu na prethodnu godinu, ali pad od 2,8% u poređenju sa 2019-20. Godinom. Malo manje od 20% tih prekršaja počinili su maloletnici.

Džek Torn, jedan od kreatora serije, dodao je da je Adolescence takođe istraživala muški bes. On, Grejhem i režiser Filip Barantini, razmišljali su o svojim ulogama kao muškarci, očevi, partneri i prijatelji, postavljajući sebi pitanja o tome ko su i šta znači biti muškarac. „To je putovanje na koje nikada nisam otišao kao pisac, i bilo me je i strah i uzbuđivalo jer smo osetili da imamo nešto važno da kažemo“, rekao je Torn.

Grejhem je priznao da nije znao ništa o „manosferi“, kontroverznom internetu zajednicama koje se fokusiraju na prava muškaraca, njihove interese i protivljenje feminizmu. „Nisam znao šta je to dok mi Džek [Torn] nije ispričao sve o tome.“, rekao je Grejhem.

Premijera serije usledila je nakon što je Aksel Rudakubana, ubica iz Sautporta, osuđen na najmanje 52 godine zatvora zbog ubistva tri mlade devojke na dečjoj radionici inspirisanoj Tejlor Svift u julu 2024. Iako je serija napisana mesecima pre ovog tragičnog incidenta, njen izlazak u ovom trenutku čini se kao da je savršeno usklađen sa aktuelnim događajima.

Takođe se poklopila sa upozorenjem premijera Ujedinjenog Kraljevstva, Kjira Stamera, koji je u januaru istakao novu vrstu terorističke pretnje – „usamljenike, nespretne mladiće“ koji provode vreme u svojim sobama, pristupajući raznim materijalima na internetu, ponekad pod uticajem tradicionalnih terorističkih organizacija, ali sa posebnim fokusom na nasilje samo zbog sebe.

Priča koja tera na razmišljanje

„Adolescence“ se ne bavi samo temom nasilja među adolescentima, već i sveprisutnim problemima koji dolaze s internetom, društvenim mrežama i uticajem „manosfere“ – subkulture koja glorifikuje toksičnu muškost. Centrirana oko lika Džejmija Milera, 13-godišnjeg dečaka koji se nađe uvučen u ozbiljan zločin, radnja otkriva kako se mladi ljudi, pod uticajem online sadržaja, mogu radikalizovati. Ovaj problem nije samo individualan, već globalan, i serija se bavi pitanjem šta se dešava sa mladima u svetu u kojem je sve moguće i ništa nije zaista privatno.

Iako ima samo trinaest godina, Džejmi je sve samo ne naivan. Gledajući seriju, postaje jasno da iza njegovog nevinog pogleda stoji složena i uznemirujuće proračunata ličnost. On ne deluje kao klasična žrtva. Naprotiv, ume vešto da se prilagodi sagovorniku, da izokrene istinu u svoju korist i da izazove sažaljenje onda kada mu to najviše koristi. Džejmi manipuliše odraslima, a iako ima samo 13 godina, u njemu se prepoznaje bes odraslog muškarca. Kada stvari ne idu po njegovom, njegova smirenost se pretvara u izlive agresije.

Kritike

Serija je veoma brzo postala globalni fenomen. Gledanost je odmah eksplodirala, a „Adolescence“ je postala četvrta najgledanija engleska serija na Netflixu.

Međutim, nisu svi bili potpuno oduševljeni temom serije. Kritičari su ukazivali na to da možda previše pojednostavljuje problem. S obzirom na ozbiljnost tema kojima se bavi, mnogi su se pitali da li serija zapravo pomaže u razumevanju problema ili samo koristi senzacionalizam da bi privukla pažnju. Nije teško složiti se sa ovom tvrdnjom. Kroz razvoj priče serija nas baca u razmišljanje, ali na kraju sam pomislila „Šta, to je sve?!“.

Mogući nastavak?

Zbog izuzetnog uspeha, produžetak je već u fazi pregovora. Bred Pit i njegova produkcijska kuća Plan B Entertainment već razgovaraju o nastavku. Zvanični podaci o drugoj sezoni još uvek nisu potvrđeni, ali nije teško pretpostaviti da će se ova priča nastaviti.

Zašto svi treba da pogledaju „Adolescence“

Negde između napetih scena i tišine u kojoj Džejmi posmatra svet, nameće se ono neprijatno pitanje: da li biste prepoznali da se nešto menja u vašem detetu? Da li biste primetili kada postane povučeno, ili previše uverljivo? I znate li šta gleda, s kim razgovara, kome veruje na internetu?

Priča o Džejmiju nas podsećana to koliko je važno razgovarati sa decom, pratiti šta gledaju, šta čitaju i sa kim komuniciraju. Ostavlja vas sa pitanjima na koja nije lako odgovoriti, ali koja su svakako vredna razmišljanja. Da biste shvatili sve što serija nudi, pogledajte trejler:

Takođe preporučujemo i: Cassandra je na Netflixu, ali ne ona na koju mislite…

Pratite nas i na Instagram i Facebook profilu za više informacija.

Povezani članci

Back to top button