Život

Zimsko računanje vremena počinje u nedelju, 27. oktobra

U noći između subote i nedelje, 27. oktobra, zimsko računanje vremena ponovo stupa na snagu. U tri sata posle ponoći kazaljke na satu pomeramo unazad, na dva sata, čime se vraćamo na tzv. standardno vreme. Ova promena vremena je zakonski regulisana Zakonom o računanju vremena, a saopštenje je izdala Direkcija Ministarstva privrede za mere i dragocene metale.

Šta je zimsko računanje vremena?

Zimsko računanje vremena predstavlja standardno vreme koje se koristi tokom zimskih meseci, kada su dani kraći. Ova praksa ima za cilj bolje prilagođavanje svakodnevnih aktivnosti prirodnim ciklusima svetla i tame, a u Srbiji se primenjuje godinama unazad. Tokom zimskog računanja vremena, sunce izlazi kasnije, a zalazi ranije, zbog čega se ovaj period često povezuje sa dužim noćima i kraćim danima.

Zašto pomeramo sat unazad?

Ideja zimske promene vremena je da se bolje iskoristi jutarnje svetlo u zimskom periodu. Letnje računanje vremena, kada se satovi pomeraju unapred, omogućava duže dnevne sate tokom leta, dok se zimsko računanje vremena vraća na „normalni“ ritam i omogućava više svetla u jutarnjim satima. Kada se u oktobru kazaljke pomere unazad, dobijamo jedan dodatni sat spavanja, što mnogi smatraju dobrodošlom promenom.

Da li je zimsko računanje vremena zaista korisno?

Iako mnogi uživaju u dodatnom satu sna kada se satovi pomeraju unazad, postoje i skeptici koji smatraju da ova praksa više šteti nego koristi. Mnogi tvrde da pomeranje vremena, bilo unapred u proleće, bilo unazad u jesen, remeti biološke ritmove i može negativno uticati na zdravlje. Istraživanja su pokazala da prelazak na zimsko ili letnje vreme može uticati na povećanje nivoa stresa, poremećaj spavanja i smanjenje koncentracije u prvim danima nakon promene.

Osim toga, mnogi stručnjaci se pitaju da li zimsko i letnje računanje vremena danas zaista ima smisla. U prošlim decenijama, primarna svrha bila je ušteda energije, ali moderni život, sa stalnim korišćenjem električne energije, dovodi u pitanje koliko se zaista postiže energetska ušteda.

zimsko računanje vremena

Kako se pripremiti za prelazak na zimsko računanje vremena?

Iako se zimsko računanje vremena dešava svake godine, prelaz može biti izazovan za mnoge ljude, posebno kada je reč o spavanju. Evo nekoliko korisnih saveta kako bi ovaj prelaz prošao što lakše:

  • Postepeno prilagođavanje: Nekoliko dana pre promene vremena, pokušajte da postepeno pomerate vreme za odlazak u krevet ranije. To može pomoći da se organizam lakše prilagodi na novi ritam.
  • Izbegavanje stimulansa: Izbegavajte kofein i teške obroke u večernjim satima, jer oni mogu ometati kvalitet sna.
  • Dnevna svetlost: Provodite više vremena na dnevnom svetlu, jer će vam to pomoći da se telo brže prilagodi promeni vremena.

Fenomen časa „A“ i časa „2B“

Jedan od tehničkih aspekata prelaska na zimsko računanje vremena jeste tzv. dvostruko pojavljivanje jednog časa. Konkretno, u noći između 26. i 27. oktobra, čas između dva i tri sata pojaviće se dva puta. Prvi put, taj čas se označava kao čas „A“, a drugi put kao čas „2B“. Ova terminologija je važna za tehničke sisteme, posebno one koji beleže vreme, poput finansijskih transakcija ili operativnih sistema.

Zimsko računanje vremena u svetu

Zimsko računanje vremena, odnosno standardno vreme, koristi se u većini zemalja širom sveta. Međutim, postoje i zemlje koje ne primenjuju letnje računanje vremena, pa samim tim nemaju ni prelaz na zimsko vreme. Na primer, Japan i većina afričkih zemalja ne koriste ovu praksu. U Sjedinjenim Američkim Državama, većina država prelazi na zimsko vreme, ali Havaji i većina Arizone ne pomeraju satove ni u jednom pravcu.

Budućnost zimskog računanja vremena u Evropi

Prethodnih godina, Evropska unija je razmatrala mogućnost ukidanja pomeranja sata uopšte. Godine 2019. Evropski parlament je glasao za prestanak ove prakse, ali je ostavljena mogućnost da države članice odluče hoće li zadržati letnje ili zimsko računanje vremena tokom cele godine. Iako se rasprava nastavlja, za sada je pomeranje sata još uvek aktuelno u Srbiji i većem delu Evrope.

Zimsko računanje vremena počinje 27. oktobra, kada ćemo satove pomeriti unazad za jedan sat. Bez obzira na to da li ste pristalica ove promene ili ne, važno je biti svestan njenog uticaja na telo i zdravlje, te se pripremiti na odgovarajući način.

Svoj omiljeni radio i portal pratite i na Instagram i Facebook profilu.

Povezani članci

Back to top button