Zobena kupka umiruje i neguje kožu
Od svraba do upale i suvoće kože, zob krije tajnu izlečenja na način kom mnoge skupe kreme ne mogu da pariraju.
Zob ima umirujuća, hidratantna i protivupalna svojstva, što je čini sigurnim i efikasnim rešenjem za razne probleme sa kožom, poput ekcema i psorijaze. Zobena kupka predstavlja samo jedan od načina da iskoristite njene blagotvorne efekte.
Zobena kupka
Kako je sve počelo: Zob kroz istoriju
Kada bismo se vratili hiljadama godina unazad, pronašli bismo prve zapise o upotrebi zobi u nezi kože. Stari Egipćani i Rimljani koristili su zob ne samo kao hranu, već i kao sastojak u raznim tretmanima za negu tela. Njihovi rituali lepote uključivali su mlevenu zob koja se nanosila na kožu kao maska, a ponekad bi se dodavala i u kupke za umirenje iritacija.
Ipak, pravo priznanje zob je dobila 1945. godine, kada je uvedena takozvana koloidna zob – to je zob fino mlevena do te mere da se može lako rastvoriti u vodi. Ovaj oblik zobi postao je osnovni sastojak medicinskih i kozmetičkih preparata namenjenih za negu osetljive kože. Zahvaljujući svojim izuzetnim svojstvima, zob je postala neizostavan saveznik u borbi protiv ekcema, psorijaze, suve kože i mnogih drugih stanja.
Šta čini zob toliko posebnom?
Na prvi pogled, zob možda deluje kao sasvim obična namirnica – jednostavno zrno koje često povezujemo sa zdravim doručkom. Međutim, ima čudesan efekat na našu kožu.
Jedan od „skrivenih heroja“ su avenantramidi – moćni antioksidansi koji umiruju crvenilo i svrab, dok istovremeno smanjuju upalne procese na koži.
Tu su i beta-glukani, prirodni šećeri koji održavaju kožu vlažnom. Takođe sadrži saponine, prirodne čistače koji nežno uklanjaju nečistoće i višak masnoće sa kože, ali bez onog osećaja zatezanja i isušivanja. Na kraju, ali ne i manje važno, polisaharidi i skrobovi iz zobi dolaze kao završni dodir – oni formiraju zaštitni sloj na površini kože, čuvajući je od štetnih spoljašnjih uticaja i dodatnog isušivanja.
Kome je namenjena zobena kupka?
Zobene kupke nisu samo za osobe sa specifičnim kožnim problemima – svako ko želi da opusti telo i pruži svojoj koži dodatnu negu može da uživa u njihovim blagodatima. Ipak, one zaista pokazuju svoju pravu moć kod određenih stanja, koja zahtevaju posebnu pažnju.
Za ljude koji pate od ekcema ili dermatitisa, zobene kupke mogu biti pravo olakšanje. Ako vas koža stalno svrbi ili osećate peckanje, prirodna svojstva zobi umiruju i hidriraju kožu, pružajući brzo olakšanje.
Kod psorijaze, gde je crvenilo i upala česta pojava, avenantramidi u zobi deluju smirujuće, smanjujući iritacije i umanjujući ljuskave delove kože, dok koža ostaje hidrirana.
Sećate li se neprekidnog svraba koji prati ovčije boginje ili ujede insekata? Zobene kupke ublažavaju taj neprijatni osećaj gotovo odmah, pružajući koži nežnu, ali efikasnu zaštitu.
Za suvu i ispucalu kožu, bez obzira na godišnje doba, zob može da bude pravi spas. Zobene kupke dubinski hidriraju, pomažući koži da zadrži vlagu i ostane meka i glatka.
Zobene kupke su posebno blage i sigurne, pa čak i za osetljivu dečju kožu. Bebe koje pate od pelenskog osipa mogu se opustiti u ovim kupkama, jer su nežne prema njihovoj koži i pomažu u ublažavanju iritacija.
Kako napraviti zobenu kupku?
Zobena kupka se jednostavno priprema, a veoma je korisna za vašu kožu. Sve što vam je potrebno su nekoliko osnovnih sastojaka i par koraka, a vi ćete se ubrzo opustiti u ovoj prirodnoj i umirujućoj kupki.
Prvi korak je da uzmete obične ovsene pahuljice, bez bilo kakvih dodataka. Potrebno je oko 1 do 1,5 šolje pahuljica, a zatim ih treba usitniti. Ovaj deo možete obaviti u blenderu ili procesoru hrane. Usitnjena zob treba da postane fina i praškasta. Da biste bili sigurni da ste postigli pravu teksturu, uzmite malo praha i stavite ga u čašu sa toplom vodom. Ako se lako rastvori i voda postane mlečna, znači da je zob spremna za kupku.
Kada je zob pripremljena, vreme je da napunite kadu toplom vodom. Bitno je da voda bude prijatna, ali ne prevruća, kako ne biste iritirali kožu. Nakon što napunite kadu, sipajte usitnjenu zob u vodu i dobro promešajte rukama, kako bi se prah ravnomerno rastvorio. U trenutku kada uronite u kupku, koža će početi da upija sve blagodati zobi – umirujuće, hidratantne i protivupalne.
Dok uživate u kupki, možete lagano masirati kožu, što dodatno pojačava efekte zobi. Ostanite u vodi 15 do 20 minuta, dovoljno da vaša koža upije sve korisne supstance. Kada završite, isperite telo mlakom vodom i pažljivo obrišite kožu peškirom. Ne trljajte previše grubo – bolje je da kožu nežno osušite.
Ako želite da vam čišćenje kade bude lakše, možete staviti zobenu smesu u pamučnu kesicu ili čak u čistu čarapu. Na taj način, zob neće ostaviti tragove u kadi, ali će efikasnost kupke biti ista. I eto, savršen ritual za vašu kožu, koji možete ponoviti kad god poželite da se opustite i osvežite.
Kada koristiti zobene kupke?
Najbolje vreme za zobenu kupku je onda kada osećate da je vaša koža posebno suva ili iritirana. Tokom zime, kada je hladnoća najjača, ove kupke mogu biti pravi spas za kožu. Takođe, nakon dana provedenog na suncu ili izloženosti vetru, zobena kupka će pomoći da se koža oporavi.
Nakon zobene kupke isprobajte: Prekonoćna ovsena kaša – overnight oats.
Svoj omiljeni radio i portal pratite i na Instagram i Facebook profilu.
zobena kupka zobena kupka zobena kupka zobena kupka zobena kupka zobena kupka zobena kupka