Šta je kamenac?
Kamenac predstavlja čvrstu naslagu na zubima, taloži se na površini krunice zuba u vidu ploča koje mogu biti različite boje od žućkaste do tamno braon. Količina kamenca zavisi od oralne higijene, hrapavosti zubnih površina i funkcije pljuvačnih žlezda. Ako se ne održava oralna higijena, kamenac se može stvoriti i u roku od dve nedelje.
Zašto je bitno redovno uklanjanje kamenca?
Zubni kamenac direktno deluje na desni vršeći pritisak i dovodeći do upale desni. Dugogodišnje prisustvo kamenca i upale desni može prouzrokovati veoma značajno oboljenje u stomatologiji a to je parodontopatija. Prilikom parodontopatije dolazi do oštećenja potpornih i koštanih struktura usled čega dobijamo situaciju u kojoj se zubi klate i ispadaju nezavisno od toga da li su potpuno zdravi ili pak zahvaćeni karijesnim lezijama.Kamenac takođe može usloviti povećanu količinu i akumulaciju štetnih bakterija u ustima i dovesti do neprijatnog daha.
Zubni kamenac: kako se uklanja
Cela procedura se sprovodi u stomatološkoj ordinaciji ultrazvučnim aparatom a u specifičnim uslovima i ručnim instrumentima. Intervencija je bezbolna i pacijenti obično navode da je ovo najprijatnije iskustvo koje mogu da dožive kod stomatologa.
Zubni kamenac: prevencija
Prevencija je ključ, a ona se ostvaruje redovnim pregledima i redovnim uklanjanjem kamenca. Ukoliko konstantno posećujete jednog stomatologa, on će Vas dovoljno dobro upoznati tako da će moći okvirno da Vam odredi vreme za periodično uklanjanje u zavisnosti od količine i brzine stvaranja. Preporuke za intervencijom mogu biti u periodu od 3,6,12 meseci u pojedinim slučajevima i češće. Takođe možete dobiti savet o pravilnom sprovođenju oralne higijene koja je, kao što smo rekli, veoma bitna u okviru ove teme.
Za 105.rs, ovaj sadržaj je napisala dr Danica Simonović