Spice Girls – fenomen ukratko

Spice Girls - planetarni fenomen koji je potrajao skoro deceniju, činile su Melani Čizom, Melani Braun i Viktorija Adams, koje su se pojavile među 400 kandidata u londonskom plesnom studiju na audiciji za novi bend 4. marta 1993. Uskoro im se pridružuju Džeri Halivel i Ema Banton, i kasnije postaju Spice Girls. Ali ne odmah...


Početkom devedesetih, boj bendovi su dominirali tržištem, a menadžerski tim koji čine otac i sin, Bob i Kris Herbert, rešio je da pronađe devojačku grupu s kojom bi tržištu pružio nešto drugačije. Stavljaju oglas u časopis “The Stage” koji glasi: Da li imaš 18-23 godine i sposobnost da pevaš/igraš? Da li si snalažljiva, društvena, ambiciozna i posvećena?

Čizom, Braun i Adams su odabrane, a na audicijama dve nedelje kasnije, Džeri Halivel osvaja najviše simpatija žirija. Herberti iznajmljuju kuću za devojke i kreće učenje pesama i plesnih rutina. Ema Banton im se pridružuje, i u decembru počinju da prikazuju svoj nastup za razne ljude iz muzičke industrije.

Međutim, Herberti ih oblače u iste kostime, teraju ih da rade samo obrade pesama, zabranjuju da gube vreme i energiju na pisanje sopstvenog materijala i nazivaju ih “The Touch”, što devojkama nikako ne odgovara, pa u martu 1994. odlučuju da same preuzmu kormilo, promene ime u “The Spice Girls” po uzoru na pesmu “Sugar & Spice“. Naredne godine, dobijaju novi ugovor sa firmom 19 Management, koju vodi Sajmon Fuler, čovek koji će kasnije stvariti fenomen Pop Idol/American Idol i postati jedan od mogula muzičke industrije. Spice Girls prave imidž simpatične grupe prijateljica i zagovornica “Girl Power” pokreta. Fuler im obezbeđuje ugovor sa izdavačkom kućom Virgin Records i pokreće veliku marketinšku kampanju zasnovanu na različitim ličnostima devojaka:

Viktorija je “Posh Spice”, sofisticirana, elegantna devojka često viđena u maloj crnoj haljini.

Mel B je “Scary Spice”, divlje dete koje voli animal printove.

Ema je “Baby Spice”, prestavljena kao mlađa i nevina, često u roze boji.

Mel C je “Sporty Spice”, sportski tip koji nosi trenerke i sportsku obuću.

Džeri je “Ginger Spice”, seksi devojka sa najprovokativnijim odevnim kombinacijama, mada je prvobitno bila nazvana “Sexy Spice”, što je brzo promenjeno.

Pre nego što objave svoj prvi singl, devojke će dve godine nastupati na koncertima, promovisati svoj imidž i bend po radio i tv emisijama, kao i časopisima, a sva ta priprema urodila je plodom. Kada je njihov debi singl “Wannabe” objavljen u julu 1996. godine, brzo je došao na prvo mesto top lista u Velikoj Britaniji i SAD-u, a grupa je postala međunarodna senzacija. Ukombinovane sa stvarno zaraznim pesmama i medijskom mašinom iza leđa, osvajaju top liste, i prestižne nagrade muzičkog sveta.

Ali, svemu polako dođe kraj. U maju 1998. godine, “odjednom” Džeri Halivel diže sidro, i odlazi u solo vode, zbog navodno kreativnih razlika i iscrpljenosti, što joj neki ni dan danas nisu oprostili. Ipak, za nju to ipak neće biti tako loš potez, s obzirom da će imati odličnu solo karijeru, i dan danas ostati britanska pevačica sa najviše #1 hitova u karijeri, 7 sa Spice Girls i 4 solo. Tokom popularnosti njihovog prvog singla bez Holivelove (“Goodbye“), Spajsice uzimaju pauzu kako bi se posvetile svojim ličnim životima i/ili krenuli u solo karijere.

U decembru 1999. godine su se vratili na koncertnu scenu kada su izvele, pored njihovih prethodnih pesama, i četiri nove. U oktobru 2000. godine, devojke se opet vraćaju na scenu, postavši prve na britanskoj top listi sa svojim devetim singlom (dvostruki A-side “Holler/Let Love Lead the Way”) praćen trećim albumom “Forever” mesec dana kasnije. Ipak, prodaja ovog albuma nije bila tako uspešna kao prethodna dva i dostigla je drugo mesto na britanskoj top listi. U proleće 2001. godine, ekipa je rešila da se razilazi. Sve devojke, osim Viktorije koja se udaje za jednog od najpoznatijih i najplaćenijih fudbalera sveta Dejvida Bekama, i otvara modnu kuću sa ne baš puno uspeha, ostaju u šou biznisu i u dobrim odnosima, i u narednim godinama će se sporadično okupljati na godišnjice i održavati koncerte u humanitarne svrhe.

Pročitajte još i šaljive pesme su ozbiljna stvar!