MuzikaZabava

Dim na vodi, vatra na nebu (Deep Purple)

Tokom koncerta Frenka Zaape u Montreu, Švajcarska, u kazinu u kojem se svira, neko puca pištoljem za signalizaciju, izazvavši požar, inspirišući Deep Purple za pesmu "Smoke On The Water".

„Smoke on the water“, hit koji će narednih decenija ući u opštu muzičku kulturu, inspirisan je događajem na datum 4. decembra 1971. kada su Frenk Zapa i njegovi „The Mothers Of Invention“ imali nastup u lokalnom kazinu te večeri, a bend Deep Purple je planirao da sa njihovom svirkom počnu kada Zapa siđe sa bine. Plan se ipak menja, kada tokom nastupa neko puca pištoljem za signalizaciju u plafon, izazivajući požar. Većina publike pretpostavlja da je pirotehnika deo predstave, ali brzo postaje jasno da će kazino izgoreti do temelja. Zapa to brzo shvata: zaustavlja nastup i upućuje ljude ka izlazima. Ipak, panika nastaje dok deo publike krene da panično beži spasavajući živote.

Deep Purple 3

Svi bezbedno izlaze, delimično zahvaljujući i Klodu Nobu, organizatoru „Montreux Jazz“ festivala, koji dobro poznaje zgradu. On vodi ljude kroz podrum i pomaže u održavanju reda.

Deep Purple dobija premeštaj u disko klub pod nazivom „Pavilion“, gde počinju sa snimanjem pesme „Smoke On The Water“ pre nego što ih izbace zbog pritužbi na buku. Album završavaju u Grand Hotelu, koristeći prenosni studio Rolling Stones-a koji je bio parkiran blizu hotela. Poslednjeg dana snimanja, inženjer Martin Birč saopštava bendu da im je potrebna još jedna pesma da bi album bio kompletan. Pevač Ian Gilan i basista Rodžer Glover pišu tekst o svojoj avanturi u Montreu, s referencama na „Frank Zappa i The Mothers“ i „Funky Claude“ Noba, zatim dodaju vokale koje su snimili u Pavilionu.

Deep purple 2

Na početku nisu bili impresionirani pesmom, jedva su prelomili da je ostave na albumu, a zatim je svirali uživo možda par puta. Međutim, godinu dana kasnije, pesma „Smoke on the water“ je objavljena kao singl u SAD (u Velikoj Britaniji nije izdata kao singl sve do 1977. godine, live verzija). Pokrenuta istorijskim gitarskim rifom Ričija Blekmora, pesma dostiže četvrto mesto, prodaje 500.000 kopija za dva meseca i postaje klasik rok muzike i himna žanra u godinama koje dolaze.

Deep Purple 1

Zanimljiva slučajnost – Frenk Zapa umire na isti dan, 4. decembra, 22 godine nakon događaja koji je inspirisao bend Deep Purple da napiše ovu legendarnu numeru.

Pročitajte još i Can’t touch this!

Povezani članci

Možda će vas zanimati:
Close
Back to top button