21.05.2024.
Naslovna stranicaSportEvroliga: Makabi izdržao preokret Panatinaikosa, Petrušev tragičar Olimpijakosa

Evroliga: Makabi izdržao preokret Panatinaikosa, Petrušev tragičar Olimpijakosa

European Top 44 Airplay chart

Košarkaši Makabija su u neizvesnoj završnici savladali grčkog velikana, nakon pogođenih slobodnih bacanja Lorenca Brauna. Igrači Barse, na drugu ruku, u jednoj od najzanimljivijih utakmica sezone, savladali Olimpijakos u Pireju i poveli u seriji 2:1.

Od prvog minuta, ekipa Odeda Kataša apsolutno je dominirala nad utakmicom protiv sada već demotivisane ekipe Ergina Atamana. Za izraelski tim sjajno su igrali Džoš Nibo sa 22 poena i 9 skokova, i Lorenco Braun sa 16 poena i 8 asistencija, ali je izgledalo da ni to neće biti dovoljno kada je Panatinaikos na krilima Kendrika Nana uspeo da dođe do slobodnih bacanja za vođstvo 40 sekundi pred kraj. Ipak, Matijas Lesor, uprkos postignutih 14 poena i 6 skokova, promašio je jedan od dva penala.

Dželat grčkoj ekipi bio je sopstveni igrač Džerian Grent. Napravivši vrlo neoprezan faul, „poklonio“ je slobodna bacanja Lorencu Braunu, koji je bio precizan iz oba pokušaja.

Šut za pobedu Panatinaikosa imao je Kendrik Nan, ali nije uspeo da pogodi za tri poena iz vrlo teške pozicije.

U drugoj utakmici večeri, snage su odmeravali Barselona i Olimpijakos. Utakmica je bila izjednačena većim delom prvog poluvremena, ali je Olimpijakos na pauzu uspeo da ode sa rezultatskim plusom od 5 poena razlike. Treća deonica donela je dominaciju Barse, koja će svu ostvarenu prednost ispustiti u poslednjoj četvrtini i time poslati utakmicu u produžetak.

Olimpijakos je vodio 80-77 sa 42 sekunde do kraja, ali je Tomas Satoranski pogotkom za tri poena iz ugla doneo ključne poene Kataloncima pred kraj utakmice. Olimpijakos nije uspeo da u sledećem napadu postigne poene, a tragičar utakmice na kraju bio je srpski reprezentativac i nekadašnji igrač Crvene Zvezde Filip Petrušev, koji je uprkos sjajno pruženom igrom tokom cele utakmice napravio faul nad Džabarijem Parkerom, pri šutu za tri poena.

Parker je pogodio prva dva, a treći penal namerno promašio, i time doneo ključnu pobedu ekipi Rodžera Grimaua.

Za Olimpijakos su se tokom utakmice najviše istakli Filip Petrušev sa 18 poena i 5 skokova, i Moses Rajt sa 16 poena i 8 skokova. Jan Veseli, nekadašnji igrač Partizana, za Barsu je postigao 16 poena, a Džabari Parker 13 poena i 9 skokova.

Evroliga se sledećom utakmicom nastavlja u Pireju 2. maja, gde će Barselona imati priliku da se izbori za plasman na Fajnal-For.