
Ovo su filmovi na Netflixu koji su osvojili Oskara.
Osvojen Oskar nije uvek garancija da je film zaista najbolji – ponekad nagrade prate tadašnje trendove, ponekad odražavaju duh vremena na način koji kasnije može izgledati zastarelo, a ponekad su jednostavno neobjašnjive.
Ali, hajde da se fokusiramo na one trenutke kada je Akademija prepoznala zaista sjajne filmove ili one koji su toliko upečatljivo oslikali svoju eru da ih vredi pogledati. Ovde su 25 nagrađenih filmova koji su trenutno dostupni na Netflixu. (Imajte na umu da neki od najpoznatijih filmova sa Netflixa, poput The Irishman ili Maestro, iako su imali mnogo nominacija, nisu osvojili nijednu nagradu.)
Filmovi na Netflixu koji su osvojili Oskara
Barbie (2023)
Leto 2023. bilo je obeleženo fenomenom „Barbenheimer“, a sada, u sumornim zimskim danima 2025, pravo je vreme da se podsetimo tog optimizma i magije. Barbie je film koji je učinio feminizam dostupnim širokoj publici – bar na trenutak, pre nego što su ga kritičari i društvo ponovo gurnuli u drugi plan krajem 2024.
Margot Robbie blista u glavnoj ulozi, dok Ryan Gosling kao Ken pokazuje svoj komičarski talenat u jednoj od najsimpatičnijih sporednih uloga godine. Film nosi snažnu poruku o osnaživanju žena, koja je možda nekima delovala banalno – dok nisu shvatili koliko ljudi tu poruku još uvek nije usvojilo.
🏆 Oskar za: Najbolju originalnu pesmu
The Wonderful Story of Henry Sugar (2023)
Dok su reakcije na dugometražni film Vesa Andersona, Asteroid City, bile podeljene, ova kratka adaptacija priče Roalda Dala naišla je na jednoglasne pohvale i konačno donela Andersonu njegovog prvog Oskara – iako nije bio prisutan da ga preuzme.
U ovom vizuelno prepoznatljivom i kreativnom filmu, Benedikt Kamberbač igra Henrija Šugara, bogataša koji koristi svoje bogatstvo za kockanje. Kada otkrije tajni metod koji mu omogućava da vidi kroz karte i predvidi ishod igre, suočava se sa posve neočekivanim posledicama.
Sa dužinom od samo 39 minuta, film ne gubi na tempu i uspeva da ispriča priču na način svojstven samo Andersonu. Pored Kamberbača, u filmu igraju i Ralf Fajns, Dev Patel, Ben Kingsli i Ričard Ajoadi.
🏆 Oskar za: Najbolji kratki igrani film
Roma (2018)
Nakon što je stekao svetsku slavu režirajući naučno-fantastične hitove poput Children of Men i Gravity, Alfonso Kuarón je odlučio da se vrati intimnijim pričama. Rezultat je Roma, prelepa crno-bela drama inspirisana njegovim detinjstvom u Meksiko Sitiju tokom 1970-ih.
Film prati Cleo Gutiérez (Yalitza Aparicio), mladu kućnu pomoćnicu iz autohtone Mixtec zajednice, koja radi za imućnu porodicu čiji brak se raspada. Kada suprug napusti porodicu, Cleo i majka četvoro dece, Sofija, pronalaze utehu jedna u drugoj, suočavajući se sa neočekivanim izazovima.
Kuarón briljira u kreiranju atmosfere tog vremena, a vizuelna estetika i emotivna snaga filma čine ga jednim od najznačajnijih filmskih ostvarenja u poslednjih deset godina. Roma je osvojila Oskara za najbolji strani film, ali mnogi smatraju da je trebalo da pobedi i u glavnoj kategoriji umesto Green Book-a.
🏆 Oskari za:
- Najboljeg reditelja (Alfonso Kuarón)
- Najbolji strani film (Meksiko)
- Najbolju kameru (Alfonso Kuarón)
Marriage Story (2020)
Snažna i bolna priča o razvodu, Marriage Story Noe Baumbaha donosi intenzivne i dirljive performanse glavnih glumaca. Film se često upoređuje sa čuvenom serijom Ingmara Bergmana Scenes from a Marriage, i sa punim pravom.
Skarlet Johanson i Adam Drajver igraju bračni par, Nikol i Čarlija, koji prolazi kroz bolne faze razdvajanja. Njihove suprotstavljene vizije zajedničkog života dovode do emotivnih i brutalno iskrenih scena, dok film istražuje koliko je teško razvesti se čak i kada još uvek postoji ljubav.
Ipak, poseban sjaj filmu donosi Laura Dern, koja u ulozi advokatice Nore Fanšo daje jednu od najzapaženijih sporednih uloga poslednjih godina. Njen lik je oličenje surovog pravnog sistema koji raspiruje sukobe u brakorazvodnim parnicama, ali i sarkastičan komentar na to kako su muškarci i žene tretirani u sudskim procesima. Njena izvedba konačno joj je donela Oskara, koji je odavno zaslužila.
🏆 Oskar za: Najbolju sporednu glumicu (Laura Dern)
Pinokio Guillerma del Tora (2022)
Guillermo del Toro ponovo oduševljava, ovaj put svojom mračnom i dubokom interpretacijom klasične bajke o Pinokiju. Smešten u fašističku Italiju između dva svetska rata, ovaj film kombinuje prelepu stop-animaciju sa ozbiljnim i emotivnim temama. Del Toro je uspeo da zadrži suštinu priče Karla Kolodija, naglašavajući da bajke ne moraju biti ulepšane kako bi bile prilagođene deci—jer deca, baš kao i odrasli, znaju da svet nije uvek svetao i siguran. Glasove u filmu pozajmljuju vrhunski glumci poput Jua Mekgregora, Kristofa Volca, Tilde Svinton i Kejt Blanšet.
🏆 Oskar za: Najbolji animirani film
Na Zapadu ništa novo (2022)
Ovo je druga filmska adaptacija slavnog antiratnog romana Eriha Marije Remarka. Iako nije osvojio nagrade za najbolji film ili režiju, kao original iz 1930. godine, ovaj nemački film je bio jedan od najnagrađivanijih na dodeli Oskara 2023. godine. Prikazuje brutalnost rovovskog ratovanja u Prvom svetskom ratu i ističe besmislenost sukoba kroz priču o mladom nemačkom vojniku. Možda ne dostiže snagu originala, ali i dalje ostavlja snažan utisak i pruža moćan komentar o ratu.
🏆 Oskari za: Najbolji međunarodni film (Nemačka), Najbolju originalnu muziku, Najbolju scenografiju, Najbolju kameru
Moj učitelj hobotnica (2020)
Dokumentarac koji će vas naterati da drugačije posmatrate svet prirode. Režiser Krejg Foster proveo je godinu dana u podvodnoj šumi algi u Južnoafričkoj Republici, uspostavljajući neverovatnu vezu sa divljom hobotnicom. Kroz ovu priču ne samo da upoznajemo zadivljujuće sposobnosti ovih inteligentnih stvorenja, već i učimo o suptilnim načinima na koje priroda može oblikovati našu percepciju života. Foster čak primenjuje lekcije naučene od hobotnice na sopstvenu porodicu, što dokumentarcu daje još veću emotivnu dubinu.
🏆 Oskar za: Najbolji dokumentarni film
Crno dno Me Rene (2020)
Radnja ovog filma vodi nas u Čikago 1927. godine, na snimanje albuma legendarne bluz pevačice Me Rene, koju maestralno tumači Vejola Dejvis. Ona je u centru muzičke industrije koja pokušava da je iskoristi, ali ona vrlo dobro zna kako funkcioniše igra moći. Film je prožet tenzijama, posebno između Me Rene i ambicioznog trubača Levija Grina, koga igra Čedvik Bouzmen. Očekivalo se da Bouzmen posthumno osvoji Oskara za najboljeg glumca, ali je Akademija ponovo ostala dosledna svojim kontroverznim odlukama kada su u pitanju afroamerički glumci. Ipak, film je nagrađen za izvanredne kostime i šminku, koje verno dočaravaju duh vremena.
🏆 Oskari za: Najbolju kostimografiju, Najbolju šminku i frizuru
Mad Max: Fury Road (2015)
Iako je dugo očekivana prednastavka Furiosa prošla nezapaženo, to ne umanjuje briljantnost Mad Max: Fury Road. Ovaj akcioni spektakl iz 2015. godine je prava filmska majstorija reditelja Džordža Milera, koji je stvorio film za pamćenje. Iako nije osvojio Oskara za najbolji film (što je, da budemo iskreni, trebalo da bude njegovo pravo mesto), Fury Road je još uvek jedan od najboljih filmova decenije. U njemu pratimo Maxa, Immortan Joea, ratne dečake i, naravno, neverovatnog Doof Warriora u neverovatnoj akciji, dok je film prepun spektakularnih borbenih scena i neverovatne vizuelne estetike.
🏆 Oscari za: Najbolju kostimografiju, Najbolju montažu, Najbolju šminku i frizuru, Najbolju produkciju, Najbolje montaže zvuka i Najbolje miksanje zvuka.
RRR (2022)
Film RRR je iznenađujuće izostavljen iz mnogih nominacija, ali njegov osvojen Oskara za Originalnu pesmu bila je pravi trijumf. Iako film nosi snažnu poruku protiv kolonijalizma, ono što ga zaista čini nezaboravnim su spektakularno koreografisane akcione scene i energične muzičke numere. Naatu Naatu, pesma koja je oborila sve rekorde, postala je prava himna pobune i kulture, što je prilično izuzetno kada uzmemo u obzir konkurenciju koju su činile pesme od poznatih izvođača poput Rihanne i Lady Gage.
🏆 Oscari za: Najbolju originalnu pesmu (Naatu Naatu).
Erin Brockovich (2000)
Erin Brockovich je film u kojem je Džulija Roberts osvoji Oskara za svoju ulogu u kojoj igra upornu paralegalku koja se bori protiv korporacije zbog zagađenja koje je izazvalo ogromnu štetu. Film pruža optimističnu, ali i realnu sliku borbe pojedinca protiv moćnih korporacija i nepopustljive vlasti. Iako je uz ovaj film snimljen i Traffic (koji je takođe osvojio nagrade), Erin Brockovich ostavlja snažan utisak, prepun života, što ga čini vrlo prijatnim za gledanje.
🏆 Oscari za: Najbolju glumicu (Džulija Roberts).
The Power of the Dog (2021)
The Power of the Dog je film Jane Campion koji se bavi složenim temama, prepoznatljivim iz njenog prethodnog filma Brokeback Mountain. Iako je mnogima bio poznat zbog svog queer sadržaja, prava snaga filma leži u polako razvijajućoj radnji i divnoj fotografiji. Film prati odnos dva brata u Montani iz 1925. godine, a Benedict Cumberbatch je apsolutno briljantan u ulozi jednog od njih. Režija Campionove je pažljivo izvedena, što čini film vrednim svakog priznanja.
🏆 Oscari za: Najbolju režiju (Jane Campion).
Period. End of Sentence. (2018)
Ovaj kratki dokumentarni film donosi inspirativnu priču o grupi žena iz indijskog sela koje odlučuju da naprave promene u svom društvu tako što pokreću proizvodnju sanitetskih uložaka. Ovaj film pruža duboko emocionalno iskustvo o borbi protiv stigme vezane za menstruaciju i ukazuje na važnost menstrualnog zdravlja u društvu.
🏆 Oscari za: Najbolji dokumentarni kratki film.
The Last Days (1998)
Ovaj dokumentarac istražuje poslednje godine Drugog svetskog rata i Holokausta kroz priče pet preživelih koji se vraćaju u logore iz kojih su pobegli. Film je emotivan i duboko dirljiv, i daje glas onima koji su prošli kroz horor i strahote rata, pružajući svedočanstva o uništenju koje su preživeli.
🏆 Oscari za: Najbolji dokumentarni film.
The White Helmets (2016)
Među dokumentarcima o ratu i krizama koji su osvajali nominacije i nagrade Oskara, The White Helmets se izdvaja kao snažna priča o Sirijskoj civilnoj odbrani, grupi volontera koji se bave spasavanjem ljudi nakon bombardovanja. Kratki film nudi veoma ličan uvid u živote volontera, kako pre rata, tako i tokom njega, čineći jasno koliko su borbe i gubici duboki. Iako je sirijski građanski rat još uvek u punom toku, rad ovih volontera ostaje neprocenjiv.
🏆 Oskar za: Najbolji dokumentarni kratki film.
American Factory (2019)
Ovaj dokumentarac, prvi film produkcijske kuće Baracka i Michelle Obame, daje uvid u komplikovanu dinamiku između kineskih i američkih radnika u fabrici u Ohaju, koju je kupio kineski milijarder. Film ne favorizuje nikoga, već prikazuje stvarnu situaciju unutar fabrike, gde radnici iz Amerike moraju da se nose sa potpuno novim izazovima u odnosima sa kineskim menadžmentom. Kroz filmsku formu, American Factory prikazuje svakodnevnu borbu radnih klasa, izbegavajući jednostavne narative o herojima i zlikovcima.
🏆 Oskar za: Najbolji dokumentarni film.
Apollo 13 (1995)
Ron Howard je snimio napet i dirljiv film o Apollo 13 misiji, koja nije uspela da stigne do Meseca. Ovaj film je superiorniji u odnosu na mnoge koji su bili nominovani tog leta, uključujući i Braveheart koji je odneo Oskara za najbolji film. Apollo 13 uspeva da stvori napetost i izazove snažna osećanja, bez preterivanja u dramatizaciji, a priča o borbi astronauta da prežive u svemiru ostaje duboko dirljiva.
🏆 Oscari za: Najbolju montažu (Mike Hill i Daniel Hanley), Najbolji zvuk (Rick Dior, Steve Pederson, Scott Millan i David MacMillan).
The Sting (1973)
The Sting je klasičan film o prevarama, smešten u vreme Velike depresije. Paul Newman i Robert Redford ponovo sarađuju u ovoj priči o osveti, gde njih dvojica priređuju složen plan kako bi se osvetili ubici svog prijatelja. Iako je film smešten u prošlost, njegovi detalji i zaplet čine ga filmskim delom koje se i danas smatra jednim od najboljih u svom žanru.
🏆 Oscari za: Najbolji film, Najbolji reditelj (George Roy Hill), Najbolji originalni scenario (David S. Ward), Najbolja scenografija (Henry Bumstead i James W. Payne), Najbolja kostimografija (Edith Head), Najbolja montaža filma (William Reynolds), Najbolja muzika (Marvin Hamlisch).
Dallas Buyers Club (2013)
Iako je Dallas Buyers Club imao neke kritike u vezi sa trans reprezentacijom, i dalje je snažna priča o borbi protiv AIDS-a. Matthew McConaughey je ostvario oskarovsku ulogu, tumačeći Ron Woodroofa, čoveka koji, nakon što sazna da je zaražen HIV-om, bori se da obezbedi lekove za ljude u njegovoj zajednici. Film je i podsećanje na borbu manjinskih zajednica, ali i na to da bolji dani uvek mogu biti mogući.
🏆 Oscari za: Najbolji glumac (Matthew McConaughey), Najbolji sporedni glumac (Jared Leto).
Godzilla Minus One (2023)
Ovaj film o Godzili dolazi u trenutku kada je franšiza kaiju filmova doživela revival. Godzilla Minus One kombinuje uzbudljive akcione scene sa dubokim emocijama, istražujući kako rat utiče na one koji prežive. Sa budžetom daleko manjim od holivudskih blockbustera, film je i dalje vizuelno upečatljiv. A, da dodamo još, Godzilla je prikazan kao ogroman besni mačak, što čini film još interesantnijim.
🏆 Oskar za: Najbolje vizuelne efekte (Takashi Yamazaki, Kiyoko Shibuya, Masaki Takahashi i Tatsuji Nojima).
Parasite (2019)
U 2020. godini, Oskari su dodeljeni samo nekoliko nedelja pre nego što je pandemija COVID-19 zauzela svet, a pobeda Parasite-a za Najbolji film donosi posebnu simboliku. Ovaj film južnokorejskog reditelja Bong Joon-hoa, koji na crni komičan način istražuje klasnu borbu i nemilost sudbine, označava trenutak kada je strani film, koji se bavi pitanjima moći, uspeo da osvoji najprestižniju nagradu u Holivudu.
🏆 Oscari za: Najbolji film, Najbolji reditelj (Bong Joon-ho), Najbolji originalni scenario (Bong Joon-ho), Najbolji međunarodni film.
Whiplash (2014)
Whiplash prati Andrewa Neimana (Miles Teller), ambicioznog i talentovanog džez muzičara koji je na prvoj godini prestižnog Shaffer konzervatorijuma u Njujorku. Brzo ga primeti Terence Fletcher (J.K. Simmons), dirigent konzervatorijumske studijske grupe. Fletcher je opsesivan i surov, što samo podstiče Neimanovu želju da postane najbolji.
🏆 Oscari za: Najbolji sporedni glumac (J. K. Simmons), Najbolja montaža filma (Tom Cross), Najbolje mešanje zvuka (Craig Mann, Ben Wilkins, i Thomas Curley).
Schindler’s List (1993)
Schindler’s List je film koji je Steven Spielberg snimio kako bi pokazao pravu snagu i borbu tokom Holokausta, u priči o nemačkom industrijalcu Oskaru Šindleru (Liam Neeson) koji je riskirao svoj život kako bi spasio jevrejske radnike u svojoj fabrici. Film nije „zabavan“ u uobičajenom smislu, ali je duboko poučan podsetnik.
🏆 Oscari za: Najbolji film, Najbolji reditelj (Steven Spielberg), Najbolji adaptirani scenario (Steve Zaillian), Najbolja kinematografija (Janusz Kaminski), Najbolja scenografija (Allan Starski, Ewa Braun), Najbolja montaža filma (Michael Kahn), Najbolja originalna muzika (John Williams).
Mank (2020)
Film Mank Davida Finchera o scenaristi Hermanu J. Mankiewiczu (Gary Oldman) i procesu nastanka filma Citizen Kane donosi impresivnu dramu, povremeno i mučnu. Ovaj film nije samo prikazivanje stvaranja jednog od najvećih filmova svih vremena, već je i film koji je uspeo da osvoji više Oskara nego sam Citizen Kane, koji je dobio devet nominacija i jednu nagradu.
🏆 Oscari za: Najbolja kinematografija (Erik Messerschmidt), Najbolji produkcioni dizajn (Donald Graham Burt i Jan Pascale).
If Anything Happens I Love You (2020)
Ovaj kratak film, koji traje manje od 15 minuta, koristi jednostavan stil animacije kako bi izazvao snažnu emocionalnu reakciju. Film prati dvoje roditelja koji tuguju zbog smrti svoje ćerke u školskoj pucnjavi, dok se njihovi odnosi sve više udaljavaju usled traume.
🏆 Oskar za: Najbolji animirani kratki film.
Da li ste pogledali seriju „Apple Cider Vinegar“?