Naslovna stranicaŽivotKoje namirnice ne treba podgrevati

Koje namirnice ne treba podgrevati

Da li ste znali da se hrana podgreva na temperaturi od 70 stepeni, na kojoj se uništava salmonela?

European Top 44 Airplay chart

Svi najviše volimo da jedemo sveže pripremljeni obrok i to dok je još topao. Brz tempo života često nas tera da pripremamo obroke unapred za naredne dane, a zagrevanje hrane postaje neizbežan deo naše rutine.

Neke namirnice nikako nije dobro podgrevati, među njima su:

  • pečurke
  • spanać i blitva
  • ulje na kome se već pržilo
  • celer
  • cvekla
  • krompir
  • jaja
  • piletina

Zašto ove namirnice ne treba podgrevati?

Ako primetite da je krompir promenio boju i dobio tamniju, zelenkastoplavu nijansu dok stoji na sobnoj temperaturi, nemojte ga jesti. Ovakva promena boje ukazuje na prisustvo solanina, toksičnog jedinjenja koje se može razviti u krompiru kada je izložen svetlu. Solanin može izazvati neželjene zdravstvene probleme. U ekstremnim slučajevima, postoji i rizik od bakterije klostridijum botulinum koja može proizvesti opasne toksine.

Postoji jednostavno pravilo u pripremi hrane koje kaže da je najbolje staviti namirnice koje rastu ispod zemlje u hladnu vodu za kuvanje, dok se namirnice koje rastu iznad zemlje stavljaju u ključalu vodu i kuvaju se kratko vreme.

Pileće meso je bogato proteinima, ali takođe može sadržati bakterije poput salmonele. Zagrevanje pilećeg mesa može aktivirati ove bakterije, čineći ga podložnim trovanju hranom. Umesto ponovnog zagrevanja, preporučljivo je konzumirati pileće meso odmah nakon pripreme ili ga čuvati u frižideru i konzumirati hladno.

Riba je izuzetno osetljiva na kvarenje i može postati toksična ako se nepravilno skladišti ili priprema. Ponovno zagrevanje ribe može izmeniti njenu teksturu i ukus, ali i povećati rizik od trovanja hranom. Ako imate viška ribe, radije je konzumirajte hladnu ili je dodajte u salate. Što se tiče morskih plodova, takođe se ne preporučuje njihovo podgrevanje.

Zagrevanje ulja na visokim temperaturama može dovesti do promene njegove hemijske strukture i formiranja štetnih jedinjenja poput trans-masti. Osim toga, zagrevanje ulja više puta može smanjiti njegovu hranljivu vrednost. Umesto ponovnog zagrevanja, bolje je koristiti sveže ulje za kuvanje.

Spanać i cvekla se ne preporučuju za podgrevanje iz nekoliko razloga: prvo, zagrevanje može dovesti do gubitka hranljivih sastojaka, budući da su ove namirnice bogate vitaminima, mineralima i antioksidansima. Drugo, visok nivo nitrata u spanaću i cvekli može se pretvoriti u nitrite prilikom zagrevanja, što može biti štetno za zdravlje. Takođe, ponovno zagrevanje može promeniti teksturu i ukus ovih namirnica, čineći ih manje privlačnim za jelo. Stoga je bolje konzumirati spanać i cveklu sveže pripremljene ili ih dodati u jela koja se ne termički obrađuju, poput salata ili smutija. Ako ipak imate viška kuvanog spanaća ili cvekle, najbolje je da ih konzumirate hladne, umesto da ih ponovo zagrevate.

Da li ste pročitali recept za pastirsku pitu?

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI...

Vreme i kvalitet vazduha

Zrenjanin
light rain
14.4 ° C
15.6 °
14.4 °
90 %
2.5kmh
100 %
Wed
22 °
Thu
18 °
Fri
19 °
Sat
23 °
Sun
16 °