Zašto nastaje upala mišića i kako ublažiti tu nelagodu?
Da li ste znali da lubenica ublažava simptome upale mišića?
Upala mišića nakon treninga ili intenzivne fizičke aktivnosti je čest fenomen. To je zapravo dobar znak da ste efikasno stimulisali mišiće tokom vežbanja. Prava upala obično počinje 24 sata nakon treninga, mada bol može započeti i ranije, posebno ako ste duže vreme bili neaktivni.
Tokom intenzivnog mišićnog rada, dolazi do stvaranja i nakupljanja mlečne kiseline, koja pruža energiju mišićima i pomaže u metabolizmu ugljenih hidrata. Ovo stanje se manifestuje kao upala mišića, a osim bola, možete osetiti i zategnutost i krutost mišića.
Upala mišića je sastavni deo procesa jačanja mišića. Međutim, postoje strategije koje mogu pomoći u ublažavanju nelagode i podsticanju oporavka.
Da li treba piti lekove
Sigurno je prva stvar koju ste čuli nakon što ste se požalili na upalu mišića „Popij analgetik“. Analgetici zapravo nisu preporučljivi kod upale mišića iz razloga što će oni trenutno ublažiti bol, ali će usporiti proces oporavka mišića. Preporučujemo vam prirodne lekove.
U kojim namirnicama treba da tražite spas
Sada da vidimo koji vam to prirodni lekovi mogu pomoći. Određene namirnice mogu biti veoma korisne u rešavanju ovog problema. Đumbirova protivupalna dejstva smo spominjali i ranije, odličan je saveznik zdravlja. Lubenica sadrži likopen, antioksidans koji može pomoći u smanjenju upale i ublažavanju bolova u mišićima. Još neke od namirnica su trešnje, ananas, papaja. Orah je bogat omega-3 masnim kiselinama kao i riblje ulje što ih čini dobrim pomagačima u otklanjanju upala.
Šta vam još može pomoći?
Hladne obloge i sportske kreme sa efektom hlađenja su korisni alati za ublažavanje bolova u mišićima i ubrzanje procesa oporavka nakon intenzivnog treninga ili fizičke aktivnosti.
Hladne obloge, poput leda umotanog u krpu primenjuju se na upaljeno područje kako bi smanjile oticanje, upalu i bol. Hladnoća takođe pomaže u sužavanju krvnih sudova, što može smanjiti protok krvi i time smanjiti upalu i nelagodu. Preporučuje se primena hladnih obloga na zahvaćeno područje 15-20 minuta nekoliko puta dnevno.
Sportske kreme sa efektom hlađenja sadrže sastojke poput mentola koji stvaraju osećaj hlađenja na koži. Ovi sastojci mogu delovati kao blagi analgetici, smanjujući bol i nelagodu u mišićima. Takođe, efekat hlađenja može poboljšati cirkulaciju krvi u mišićima, što može ubrzati proces oporavka. Sportske kreme se obično nanose na čistu kožu i lagano se masiraju na zahvaćeno područje.
Ne zaboravite na istezanje
Da biste sprečili pojavu velikih upala mišića i zaštitili sebe od neželjenih povreda, ključno je da se pravilno zagrejete pre početka treninga kako biste pripremili mišiće na fizičku aktivnost. Osim toga, važno je da nakon završetka treninga odradite istezanje, jer to pomaže u opuštanju mišića i povećava njihovu fleksibilnost. Istegnite svaki mišićni set na nekoliko sekundi, fokusirajući se na glavne mišićne grupe koje ste aktivirali tokom treninga. Postepeno istezanje omogućava mišićima da se postepeno opuste i smanjuje rizik od povreda i velikih upala.
Pored pravilnog zagrevanja, istezanja i postepenog uvođenja novih vežbi, važno je i voditi računa o ishrani, unosu vode i kvalitetnom snu. Hranljiva ishrana bogata proteinima i zdravim mastima pomaže u obnovi mišića i oporavak nakon treninga.