Svet tehnike

Zašto vam je WiFi signal slab, i kako ga pojačati

WiFI signal, kada krene da trokira, to itekako zna da digne pritisak. O kablovskom internetu i da ne pričamo. Pre nego što počnete da rešavate problem sa slabim Wi-Fi signalom, korisno je razumeti zašto signal može da oslabi.

Jedan od razloga za slabi Wi-Fi signal može biti prisustvo špijunskog softvera (spyware) i virusa na vašem uređaju. Špijunski softver može ometati vaš pretraživač dok prati vaše aktivnosti na internetu. Ako na uređaju imate više takvih programa, to može prouzrokovati ozbiljna kašnjenja.

Virusi takođe mogu da instaliraju kod koji se brzo množi, što ostavlja manje internet protoka za druge namene.

Ali, hajde da ne budemo od početka ovog članka toliko apokaliptični, i da pretpostavimo druge i češće uzročnike slabog WiFi signala.

Restartujte modem i ruter

Jedna od najjednostavnijih stvari koju možete učiniti da poboljšate Wi-Fi signal je da restartujete modem i ruter. Time se briše keš memorija koja usporava rad aparata, i smanjuje kašnjenje, što vraća vaš hardver i softver u sinhronizaciju.

Da biste ponovo pokrenuli modem i ruter, jednostavno isključite strujni i ethernet kabl, sačekajte da se potpuno isključi, a zatim ponovo povežite kablove na modem. Ovo je jednostavan proces koji možete uraditi sami, bez stručne pomoći.

Ako i dalje imate problema, pokušajte da premestite ruter. Većina rutera ima domet od stotinak metara, ali različite prepreke, kao što su debeli zidovi, uglovi, prostorije, armatura, pa čak i drugi aparati, mogu izazvati smetnje u signalu. Premestite ruter na centralniju lokaciju u vašem domu kako biste poboljšali jačinu i domet signala!

WiFi veza

Ažurirajte operativni sistem kompjutera

Ponekad problemi sa Wi-Fi signalom mogu biti uzrokovani samim kompjuterom, a ne modemom ili ruterom. Ako je operativni sistem vašeg PC-a zastareo, internet konekcija će biti sporija. Ovo važi i za uređaje povezane preko kabla i za bežične uređaje. Da proverite da li je operativni sistem ažuriran, možete uraditi tako što ćete kliknuti na START dugme u donjem levom uglu ekrana, u prazno polje za pretragu ukucati „windows update“ i ukoliko postoje ažuriranja, kliknuti na to. Ažuriranjem uređaja možda možete ubrzati internet konekciju.

Nabavite novi modem i ruter

Pošto zastareli modemi i ruteri često usporavaju Wi-Fi konekciju, možete uložiti u novi modem i ruter kako biste ubrzali Wi-Fi. Obavezno proverite koji tip rutera vam je potreban. Na primer, možete kupiti kombinovani uređaj koji je i ruter i modem, sve dok može da pokrije kvadraturu vašeg doma.

Takođe, možete razmisliti o mesh sistemima. Ovo može biti bolje rešenje za veće domove jer mesh sistemi imaju nekoliko manjih uređaja koje možete rasporediti po kući kako biste poboljšali pokrivenost i kvalitet Wi-Fi veze, mada oni zahtevaju i veće finansijske uloge.

Nabavite WiFi pojačivač za vaš WiFi signal

Ako imate veliki dom ili se suočavate sa slabim Wi-Fi signalom, možete uložiti u Wi-Fi pojačivač ili Wi-Fi produživač. Wi-Fi pojačivač je dizajniran da pojača vaš Wi-Fi signal i zapravo ponovi signal do drugog uređaja.

Na taj način, možete proširiti domet i snagu vašeg Wi-Fi signala. Ako imate delove kuće u kojima je Wi-Fi spor ili ako jednostavno želite najbrži mogući Wi-Fi, pojačivač je odlična opcija!

Wifi 3

Kupite ruter sa većim dometom

Korišćenje rutera sa velikim dometom može odmah poboljšati brzinu vašeg Wi-Fi signala. Ovi ruteri mogu ubrzati vašu vezu, čak i ako imate mnogo uređaja povezanih na internet.

Ruter sa velikim dometom obično ima više od dve antene. To vam daje više kanala za korišćenje WiFi signala i omogućava najbolju moguću vezu, čak i dok se krećete po kući. Pronalaženje rutera sa velikim dometom može garantovati brzi WiFi za više od 20 uređaja i domove sa većom površinom.

Pazite šta kupujete!

Starija oprema (čitajte desetak godina starija) može biti primamljiva zbog niske cene, ali stari aparati obično dolaze sa svojim ograničenjima u brzini, dometu, jačini signala i drugim specifikacijama. To naravno ne znači da je nova oprema automatski bolja, tako da se morate makar uopšteno informisati o osnovnim pojmovima, kako biste znali šta da pitate prodavca i razumela šta će vam on odgovoriti.

Testirajte brzinu vašeg WiFi signala

Uobičajeno je da je brzina interneta od barem 100 Mbps dobra za jednog prosečnog korisnika, dok su brzine od barem 300 Mbps najbolje za domaćinstva sa više uređaja koji koriste Wi-Fi i LAN internet u isto vreme.

Testiranje brzine je najjednostavniji način da proverite stanje vaše internet veze i ustanovite da li vaš WiFi pruža dosledne performanse.

Kao i svi ovi saveti, testiranje brzine vašeg WiFi-ja možete obaviti sami za manje od minuta.

Speedtest.net – Speedtest.net je poznati alat za proveru internet brzine. Posetite ovaj sajt i kliknite na dugme „GO“ kako biste pokrenuli testiranje, nakon čega će se prikazati brzina vaše veze u Mbps (megabita po sekundi).

Ookla Speedtest aplikacija je dostupna i na iOS i Android uređajima. Nakon instalacije, pokrenite test i dobićete rezultate brzine u Mbps.

Postoji mnogo drugih online alata za merenje brzine interneta koji mogu poslužiti kao alternativa Speedtest.net-u. Jednostavno pretražite internet kako biste ih pronašli.

Važno je imati na umu da različiti faktori, poput gužve u mreži, udaljenosti od rutera i kvaliteta WiFi signala, mogu uticati na stvarnu brzinu interneta. Preporučuje se testiranje više puta tokom dana kako biste dobili precizniju sliku performansi vaše veze.

Pročitajte još i YouTube uvodi nove besplatne funkcije: Miniplayer, tajmer spavanja i još mnogo toga!

Povezani članci

Možda će vas zanimati:
Close
Back to top button