Šta je Core 4 metoda? Unapredite čišćenje pomoću nje

Core 4 metoda je nazvana tako iz očiglednog razloga – jer se sastoji od četiri osnovna koraka koji čine jezgro (core) procesa organizacije i otklanjanja nereda.
Verovatno ste primetili da postoji velika razlika između samog čišćenja i otklanjanja nereda. Čišćenje može da bude jednostavno – brzo pokupiš prašinu, pometeš, prebrišeš površine, i to je to. Međutim, kada imate previše stvari, to baš i nije tako lako jer ćete na kraju provesti više vremena pomerajući nered nego što ćete zapravo raditi nešto korisno. Zbog toga, mnogo ljudi ima problem sa održavanjem reda u domu, i to je jedan od razloga zašto je otklanjanje niza stvari, često teže od samog čišćenja.
Međutim, organizatorka Kayleen Kelly možda je našla rešenje za to – njena metoda zvana „Core 4“ postala je pravi hit na TikToku, sa milionima pregleda. Ova metoda je jednostavna, a zasniva se na četiri ključna koraka koji će vam pomoći da se rešite viška stvari bez da se osećate preplavljeno. Evo šta sve obuhvata Core 4 metoda:
Core 4 metoda
1. Čišćenje (Clear out)
Prvi korak je jednostavan – samo počnite tako što ćete izbaciti sve stvari iz prostorije. Uzmite sve što se nalazi na stolovima, u fiokama, ormanima, i stavite to na jedno mesto. Ako naiđete na smeće, slobodno ga odmah bacite, ali najvažniji deo ovog koraka je da prostorije budu potpuno prazne. Na taj način ćete stvoriti prostor za organizaciju, i kasnije ćete moći da rasporedite stvari na efikasniji način.
2. Kategorizacija (Categorize)
Nakon što je prostor čist, vreme je za sledeći korak: razvrstavanje stvari. Za ovo ćete sigurno trebati kutije ili korpe u koje ćete staviti stvari koje spadaju u različite kategorije. Na primer, odvojite odeću, kozmetiku, igračke, sitnice, stvari za kućne ljubimce i sve ostalo što imate. Pokušajte da svaku stavku stavite u odgovarajuću kategoriju, jer će vam to kasnije pomoći da lakše odlučite šta da zadržite, a šta da se rešite.
3. Odluka o tome šta zadržati (Cut out)
Ovo je možda najteži korak. Kada sve razvrstate, potrebno je da se odlučite šta od svega toga možete da bacite ili poklonite. Ovo može biti izazovno, ali važno je da budete odlučni. Ako niste sigurni u nešto, možete da napravite posebnu „bin-u” za stvari koje niste sigurni da li treba da zadržite. Stavite ih u neku kutiju i sakrijte na mesec dana. Ako tokom tog perioda niste ni primetili da su vam te stvari potrebne, znači da možete da ih se oslobodite. Takođe, postavite sebi pitanje – da li će mi ovo zaista trebati u budućnosti?
4. Organizovanje i skladištenje (Contain)
Poslednji korak je organizacija. Ovdje ćete ponovo koristiti kutije, ali ovaj put ne samo za razvrstavanje, već i za skladištenje. Posle što ste odlučili šta da zadržite, stavljate stvari u odgovarajuće kutije, tako da sve bude u svom prostoru. Ako su stvari u kutijama, biće lakše održati prostor urednim i organizovanim. Ove kutije će vam pomoći da sve bude kategorizovano i na svom mestu. Kada sve bude u kutijama, lakše ćete primetiti kada ste prikupili previše stvari i kada je vreme da ponovo napravite decluttering.
Šta treba imati na umu dok koristite Core 4 metodu
Ova metoda se zasniva na osnovnim principima organizacije: sliče stvari treba da budu zajedno, i svaki predmet treba da ima svoje mesto. Uz pomoć kutija, stvari ćete držati zajedno, ali ćete i imati vizuelni osećaj kada je nešto previše. Na primer, ako vam se kutija za kozmetiku počne prepunjavati, to je znak da je možda vreme da razmislite o tome šta zaista koristite, i da odbacite ono što vam nije potrebno.
Međutim, iako su kutije korisne, one mogu postati problem ako se previše koriste, jer se stvari mogu nakupljati i stvarati nered unutar kutija. Stoga, ne zaboravite povremeno da ponovo primenjujete Core 4 tehniku i da „izbacite” iz kutija ono što više ne koristite.
Koje kutije su najbolje?
Iako bi možda zvučalo kontradiktorno kupovati još kutija kada pokušavate da se rešite viška stvari, one su zapravo veoma korisne. Kutije olakšavaju razvrstavanje, ali i kasnije skladištenje stvari, pa vam mogu pomoći da održite dom urednim i organizovanim. Kada birate kutije, najbolje je da odaberete takve koje su funkcionalne, ali i estetski prihvatljive, ako živite u malom prostoru ili ako će kutije biti vidljive.
Na kraju, metoda Core 4 može da vam pomogne da se oslobodite niza stvari, ali i da nađete efikasan način za dugoročno održavanje organizovanog prostora. Najbolje je da ovu metodu primenjujete polako, po sobama, i da izbegavate da se previše opteretite. Uživajte u procesu declutteringa i stvorite prostor u kojem ćete se osećati komforno i opušteno.
Pročitajte još i: Čišćenje kuće uz trikove (koji ne rade).