Hrana i pićeŽivotni prostor

Začinsko bilje – Ovih 6 je najbolje saditi u jesen

Jesen nije samo sezona za čišćenje dvorišta, već i savršen trenutak da posadite začinsko bilje. Začinsko bilje koje je otporno na hladnoću može se saditi u ovo doba godine, što će vam omogućiti sveže dodatke jelima tokom hladnijih meseci.

Mnogi baštovani greškom misle da je proleće jedini period za sadnju začinskog bilja. Iako je to tačno za neke biljke, kao što je bosiljak, postoji niz začina koji će se odlično razvijati tokom jeseni. Dakle, zašto ne biste iskoristili ovaj period za sadnju i uživanje u svežim biljkama? U nastavku donosimo šest biljaka koje su idealne za jesenju sadnju.

1. Korijander

Za ljubitelje korijandera, jesen je pravo vreme da ga posadite. Letnje vrućine često izazivaju da korijander prebrzo cveta i gubi svoje ukusne listove, ali jesen nudi hladnije temperature koje sprečavaju ovu pojavu. Posebno se preporučuje sadnja sorti otpornih na hladnoću, poput ‘Caribe’. Ovo će vam omogućiti da uživate u svežem korijanderu sve dok mraz ne postane suviše jak.

Saveti za sadnju: Korijander najbolje raste na mestima sa punim suncem, ali može tolerisati i blagu senku. Obratite pažnju na to da ga redovno zalivate, jer nedostatak vode može ubrzati cvetanje.

2. Mirođija

Mirođija je jedan od onih začina koji može transformisati bilo koje jelo – od salata do supa i pečenja. U jesen, sorte poput ‘Dukata’ pružaju savršenu priliku da se vaša bašta obogati ovim neodoljivim začinom. Iako nije potpuno otporna na niske temperature, mirođija se lako rasadi sama i može postati višegodišnja biljka u vašem vrtu, vraćajući se svake godine.

Kako je koristiti: Sveži listovi mirođije su idealni za začinjavanje povrća, ribe, krompira, kao i za pravljenje domaćeg kiselog povrća.

3. Vlašac

Vlasac je omiljeni sastojak mnogih kuhinja, ali njegova sveža verzija daleko nadmašuje sušenu varijantu. Njegovi blago ljuti, zeleni listovi savršeni su za garniranje jela, dok se cvetovi mogu koristiti za pravljenje aromatičnih ulja i sirćeta. Jesenja sadnja vlasca omogućava da ga uberete sve dok zemlja ne smrzne, a nakon toga ćete uživati u njegovom ukusu i narednih sezona.

Zašto saditi vlasac u jesen? Vlasac je izuzetno otporan na hladnoću i može preživeti čak i sneg. Jednom kada ga posadite, vraćaće se iz godine u godinu.

4. Peršun

Peršun je jedan od najčešće korišćenih začina, ali je često potcenjen. Ova biljka, poznata po svojoj hrskavosti i svežini, može biti glavni sastojak u mnogim jelima, kao što su tabule ili čorbe. Jesen je idealno vreme za sadnju peršuna, jer je otporan na hladnoću i često se sam rasadi, što znači da ćete ga imati i naredne godine bez dodatnog truda.

Saveti za berbu: Peršun voli hladnije vreme, a možete ga brati tokom cele zime dok ne postane previše hladno. Posebno se dobro slaže sa mesnim jelima i salatama.

5. Žalfija

Jedna od najlepših stvari kod žalfije je to što, jednom kada je posadite, ona postaje trajni stanovnik vašeg vrta. Iako neće rasti tokom zime, možete brati preostale listove i koristiti ih u jelima. Proleće donosi novi talas svežih listova, pa nećete morati da je sadite iznova. Jesen je savršen period za nabavku već odraslih biljaka u rasadnicima, kako biste uživali u ovoj biljci odmah.

Najbolji saveti: Žalfija se odlično slaže sa pečenim mesom, povrćem, a koristi se i u tradicionalnim zimskim jelima poput punjenih pečenja.

6. Majčina dušica

Majčina dušica, poznata i kao timijan, je začinska biljka koja se koristi od davnina zbog svojih lekovitih svojstava. Sadrži korisne sastojke poput gvožđa i mangana, a njeno eterično ulje je efikasno protiv crevnih parazita. Timijan jača imunitet, deluje kao antiseptik i pomaže kod problema sa probavom i disajnim organima. Zbog slatkaste arome, najčešće se koristi u pripremi mesa, ribe i sosova na bazi paradajza.

Majčina dušica je niska biljka koja raste u gotovo svim uslovima, i savršen je začin za pečenja tokom zime. Ako planirate sadnju u jesen, potrudite se da odaberete zimsku sortu, jer letnja neće preživeti hladnoću. Ova biljka je otporna i može opstati čak i pod snegom, tako da ćete je imati na raspolaganju sve vreme.

Kako je koristiti: Majčina dušica daje fantastičan ukus mesu, krompiru, a odlična je i u sosovima. Ova višegodišnja biljka će se vraćati svake godine i obogatiti vašu kuhinju.

Gde ih saditi?

Ne morate da sadite sve ove biljke zajedno, već ih možete rasporediti po vrtu. Najvažnije je da ih posadite na mestima koja su vam lako dostupna, kako biste im mogli prići i zimi. Idealna su mesta gde sneg neće blokirati pristup.

Saveti za održavanje tokom zime

Da biste osigurali dugovečnost svojih biljaka, obavezno ih dobro zalijte pre prvih mrazeva. Mulčiranje oko biljaka može pomoći u očuvanju toplote i zaštiti korenja od hladnoće. Ako živite u područjima sa vrlo hladnim zimama, možete biljke pokriti agrilom kako biste im pružili dodatnu zaštitu.

Jesen nije kraj baštenske sezone, već početak nove avanture. Sadnjom ovih biljaka obezbeđujete sebi sveže začine tokom cele zime, a mnoge od njih će se vraćati i narednih sezona. Iskoristite jesenje mesece da svoju baštu obogatite ovim korisnim začinima i uživajte u plodovima svog rada tokom cele godine.

Ne zaboravite na članak: Aromatične biljke – šta sejati i saditi (a šta ne).

Svoj omiljeni radio i portal pratite i na Instagram i Facebook profilu.

Začinsko bilje Začinsko bilje Začinsko bilje Začinsko bilje Začinsko bilje Začinsko bilje Začinsko bilje Začinsko bilje Začinsko bilje Začinsko bilje Začinsko bilje

Povezani članci

Back to top button