Životni prostor

Novembarski poslovi u bašti

Novembarski poslovi u bašti obuhvataju niz važnih koraka kojima možete pripremiti vaše biljke i zemljište za hladne zimske mesece.

Novembar je mesec kada bašta polako ulazi u zimski san, a vi imate poslednju priliku da sve pripremite za hladne dane. Zima može biti izazovna za biljke, zato je ovo pravi trenutak da obavite neophodne zadatke i osigurate im zaštitu. Evo detaljnog vodiča sa zadacima koji će vam pomoći da vaš vrt prebrodi zimu i bude spreman za buđenje u proleće.

1. Sadnja novih drveća, grmlja i lukovica

Krajem jeseni, zemljište je još uvek dovoljno mekano i zasićeno vlagom, što čini idealne uslove za sadnju novih biljaka. Ako želite da zasadite drveće, grmlje ili prolećne lukovice poput lala i narcisa, sada je pravi trenutak. Prilikom sadnje dodajte sloj malča oko biljaka kako biste ih zaštitili od niskih temperatura. Malč čuva vlagu i pomaže u očuvanju korenovog sistema tokom zime. Saznajte i kako da posadite lale u članku: Lale – jesen je pravo vreme da mislite na njih.

2. Pripremite saksije za zimu

Saksije sa biljkama mogu uneti prijatnu atmosferu tokom hladnih meseci. Biljke poput ruzmarina ili čak zimskog jasmina odlično podnose hladnoću i mogu biti smeštene u saksijama na terasi. Saksije oživljavaju prostor, a tokom praznične sezone mogu poslužiti kao prelepi dekor uz dodatak zimzelenih grančica i lampica. Ali kako da keramičke saksije ne puknu zimi?

3. Čišćenje baštenskih gredica

Pre nego što bašta potpuno utone u zimski san, očistite gredice od suvih biljaka, korova i ostataka povrća. Uklonite sav zaraženi ili mrtvi biljni materijal kako biste smanjili rizik od bolesti i insekata sledeće godine. Ostavite korenje biljaka da truli u zemlji kako bi doprinelo kvalitetu zemljišta kroz proces kompostiranja. Dodajte sloj malča preko gredica kako biste zaštitili zemljište od hladnoće i erozije.

4. Priprema lukovica za zimu

Neke vrste lukovica, poput begonija, ne podnose niske temperature, te ih je potrebno iskopati pre prvih mrazeva. Izvadite gomolje iz zemlje, pažljivo ih očistite i osušite, a zatim ih čuvajte u hladnom i suvom prostoru do proleća. Na taj način ćete ih zaštititi od smrzavanja i obezbediti im optimalne uslove za sledeću sezonu.

5. Orežite drveće i grmlje koje cvetaju leti

Pravilno orezivanje može značajno unaprediti zdravlje i estetiku drveća i grmlja. Letnje cvetajuće vrste kao što su lavanda, hortenzija ili voćke najbolje je orezati u jesen kada su u fazi mirovanja. Birajte suv dan za orezivanje, jer vlaga može doprineti razvoju gljivica i bolesti. Cilj je da obezbedite otvoren i uspravan oblik, uklanjajući sve grane koje se ukrštaju ili rastu prema unutrašnjosti biljke.

6. Sprečavanje gljivica i štetočina

Jesen je vreme za preventivne tretmane protiv gljivičnih bolesti i štetočina koje napadaju biljke na proleće. Dormantni sprejevi, kao što je bakarni fungicid, mogu pomoći u prevenciji infekcija kod voćaka i drugih biljaka. Lokalne baštenske radnje često pružaju stručne savete o potrebnim preparatima i načinu njihove primene.

Uz pravilnu negu i zaštitu, novembarski poslovi u bašti osiguravaju bujan i zdrav vrt kada proleće ponovo dođe.

Novembarski poslovi u bašti

7. Priprema zalivnih sistema za zimu

Ako imate sistem za navodnjavanje, obavezno ga ispraznite pre nego što temperature padnu ispod nule. Voda u cevi može se smrznuti i izazvati pucanje. Ispustite vodu iz sistema, pokrijte slavine zaštitnim kapicama i skladištite sve delove sistema u suvom prostoru.

8. Priprema travnjaka

Novembar je idealno vreme da travnjak pređe u stanje mirovanja. Prestanite sa košenjem, zalivanjem i đubrenjem kako bi se trava pripremila za zimu. Pokošenu travu ostavite kao prirodni malč, koji će se s vremenom razgraditi i nahraniti zemljište.

Malč je sjajan način da zaštitite zemljište i korenje biljaka tokom hladnih meseci. Možete koristiti slamu, lišće ili kompost kako biste prekrili gredice i time očuvali vlagu i sprečili eroziju. Osim što pomaže zemljištu, malč takođe doprinosi estetskom izgledu bašte.

10. Prikupljanje kišnice

Kišnica je dragocen resurs, a zima može doneti izdašne padavine. Postavite bure ili neki drugi rezervoar za sakupljanje kišnice, koju ćete moći da koristite u proleće i leto. Kišnica je pogodnija za biljke jer nema hlor ni druge dodatke koji se često nalaze u vodi iz česme.

11. Provera baštenskog alata

Sada je pravo vreme da proverite stanje baštenskog alata i opreme. Očistite, naoštrite i podmažite alat pre nego što ga odložite za zimu. Redovno održavanje alata produžava mu vek trajanja i čini ga efikasnijim.

12. Dodavanje organskog đubriva

Pre nego što zemlja smrzne, dodajte organsko đubrivo ili kompost na gredice. To će poboljšati kvalitet zemljišta i omogućiti biljkama bolji početak na proleće. Organsko đubrivo se sporo razgrađuje, a biljke će moći da ga koriste čim temperature počnu da rastu.

13. Postavljanje zaštite za osetljive biljke

Osetljive biljke koje ne podnose niske temperature možete zaštititi postavljanjem plastike, agrotekstila ili cerade preko njih. Takođe, za dodatnu izolaciju koristite malč oko korenovog sistema. Ovaj sloj zaštite može napraviti veliku razliku tokom oštrih zimskih noći.

14. Planiranje prolećne bašte

Dok bašta prelazi u zimski san, ovo je idealno vreme za planiranje prolećnih projekata. Napravite skicu gredica, istražite nove sorte koje biste želeli da posadite, i osmislite plan za povećanje plodnosti zemljišta. Proleće stiže brže nego što mislite, i pravi vrtlari nikada ne prestaju da sanjaju o svom sledećem sezonskom poduhvatu.

Pripremom bašte za zimu, ne samo da čuvate biljke i zemljište već i sebi olakšavate posao kada proleće stigne. Sada kada znate šta sve treba obaviti, zavrnite rukave, pripremite alat i neka vaš vrt zasija, čak i tokom hladnih meseci!

Pratite nas i na Instagram i Facebook profilu.

Novembarski poslovi u bašti Novembarski poslovi u bašti Novembarski poslovi u bašti Novembarski poslovi u bašti Novembarski poslovi u bašti Novembarski poslovi u bašti Novembarski poslovi u bašti Novembarski poslovi u bašti Novembarski poslovi u bašti Novembarski poslovi u bašti

Povezani članci

Back to top button