Život

Vaške u kosi? Reagujte brzo

Vaške u kosi vrlo su česta pojava u zimskom periodu, posebno kod dece, koja dosta vremena provode u školi ili vrtiću i često su u kontaktu sa drugom decom. Vaške su sitni insekti koji žive na ljudskoj kosi, posebno na temenu, iza ušiju i na potiljku.

Hrane se sićušnim količinama krvi s vlasišta i ne prenose bolesti, ali izazivaju intenzivan svrab i nelagodnost. Postoji nekoliko važnih činjenica koje treba znati o vašima.

Karakteristike vašaka

Vaške su duge oko 2–3 mm, sive do smeđe boje i teško ih je uočiti zbog njihove sitne veličine i brzog kretanja. Vaške polažu jajašca koja se nazivaju gnjide. Gnjide su male, bele ili žućkaste i čvrsto su zalepljene za vlasi blizu korena. Za razliku od peruti, ne skidaju se lako.

Vaške prolaze kroz tri faze – jajašce, larva i odrasla vaška. Odrasle vaške mogu živeti oko 30 dana, a ženka može položiti do 10 jaja dnevno.

Kako se prenose vaške?

Vaške se prenose direktnim kontaktom kosom o kosu ili putem predmeta poput kapa, četki, peškira i posteljine. Deca su najčešće pogođena zbog bliskih kontakata u školi ili vrtiću.

Kako da znate da su vaške u kosi?

Na vaške posumnjajte ako se pojavi intenzivan svrab vlasišta, često izazvan alergijskom reakcijom na pljuvačku vaški. Crvenilo ili sitne rane na vlasištu zbog češanja, takođe su znak da treba reagovati.

Vidljive gnjide ili vaši na kosi, naročito iza ušiju i na potiljku.

Kako se rešiti vašaka?

Vaške su mali paraziti koji se zadržavaju na vlasištu i hrane se krvlju. Iako nisu opasne, vrlo su neprijatne. Evo nekoliko koraka za efikasno uklanjanje vašaka:

  1. Koristite specijalne šampone i losione: U apotekama su dostupni preparati namenjeni uništavanju vašaka i njihovih jajašaca (gnjida). Pratite uputstvo proizvoda, a postupak po potrebi ponovite nakon 7-10 dana kako biste eliminisali sve gnjide.
  2. Češljanje gustim češljem: Nakon tretmana, koristite gusti češalj kako biste uklonili mrtve vaške i gnjide. Kosu podelite na pramenove i pažljivo je češljajte.
  3. Pranje i dezinfekcija: Operite posteljinu, peškire, kapute i druge predmete koji su bili u kontaktu s kosom u toploj vodi (najmanje 60°C). Češljeve i četke potopite u vrelu vodu na 5–10 minuta.
  4. Prirodni tretmani: Ulja poput čajevca, lavande ili kokosa mogu pomoći u suzbijanju vašaka, ali ih treba koristiti s oprezom jer nisu svi prirodni preparati jednako efikasni.

Šta se može uraditi preventivno?

Kako biste smanjili rizik od zaraze, možemo se pridražavati ovih mera:

  1. Izbegavajte deljenje predmeta: Ne koristite tuđe četke, češljeve, kape ili peškire. Takođe, podučite decu da ne razmenjuju predmete koji dolaze u kontakt s kosom.
  2. Pregled glave: Ako primetite svrabež ili znakove vaški kod članova porodice, pregledajte kosu pod jakim svetlom i reagujte odmah.
  3. Koristite prirodne repelente: Sprejevi ili šamponi s eteričnim uljima poput čajevca ili lavande mogu pomoći u sprečavanju vaški.
  4. Redovno češljanje: Gusti češalj može pomoći u ranom otkrivanju vaški, posebno kod dece.

Kada se kod jednog člana pojave vaške u kosi, preventivne mere sprovodite kod svih ostalih članova. Pregled glave i češljanje jesu najmukotrpniji procesi, zahtevaju dosta strpljenja, ali i daju najbolji rezultat. Naravno, uz kombinaciju sa upotrebom specijalnih šampona i losiona.

Važno je napomenuti da vaške ne biraju prema higijeni i nisu znak nečistoće, već se prenose bliskim kontaktom. One napadaju jedno i čistu i prljavu kosu i ne prenose nikakve bolesti, ali izazivaju svrab i iritaciju.

Brzom reakcijom i doslednošću možete ih uspešno ukloniti i sprečiti dalje širenje.

Pratite nas i na Instagram i Facebook profilu.

Povezani članci

Back to top button