Odmagljivanje stakala u kolima
Odmagljivanje stakla u automobilu može biti priličan izazov, posebno u hladnijim ili vlažnim uslovima. Magla na staklima nastaje zbog razlike u temperaturi između unutrašnjosti i spoljašnjosti vozila, što dovodi do kondenzacije. Većina savremenih automobila ima opciju za automatsko odmagljivanje stakala, gde klima automatski podešava temperaturu i protok vazduha i brzo vas rešava ovog problema.
Ipak, dosta automobila koji se kod nas koriste u saobraćaju ovu opciju nemaju, pa će neki od saveta koristiti u periodu visoke vlažnosti i niskih temperatura, koji je pred nama.
Odmagljivanje stakala uz pomoć klime ili grejanja
Uključite klimu, ali tako da duva hladno. Možda zvuči nelogično i deluje neprijatno, posebno kada u automobil uđete iz toplog doma, ali hladan vazduh zapravo smanjuje vlagu u automobilu brže od toplog. Nakon što magla nestane, možete podesiti temperaturu na toplije, a klima će i dalje pomoći da stakla ostanu čista.
Koristite funkciju za recirkulaciju vazduha
Isključite cirkulaciju vazduha koja zadržava vlažan vazduh unutar vozila, što dodatno povećava kondenzaciju. Postavite opciju za unos svežeg spoljašnjeg vazduha kako bi se vlaga smanjila i smestila napolju, čime se brže otklanja magla.
Koristite silika-gel ili druge apsorbere vlage
Odmagljivanje stakala može biti jednostavnije ukoliko smanjite vlagu u kolima. Da bi se uopšte sprečila ili smanjla pojava vlage, u automobil možete postaviti kesice silika-gela ili posudu sa pirinčem koja upija vlagu i smanjuje kondenzaciju. Postavite ih na instrument tablu ili ispod sedišta i primetićete manje magle na staklima.
Otvorite prozore na kratko
Kada ste u žurbi i nemate vremena da čekate da prethodno navedene opcije deluju, otvaranje prozora na nekoliko sekundi omogućava izmenu vazduha i smanjuje unutrašnju vlagu. Ovo je brz način da se prilagodi temperatura u vozilu onoj spoljašnjoj, što brzo otklanja maglu.
Utrljajte sapun ili kremu za brijanje na unutrašnju stranu stakla
Postoji i jedan stari trik koji zahteva malo pripreme i delovanja unapred, ali vas može spasiti jutarnjeg gubljenja vremena zbog zamagljenih stakala. Na stakla u kolima nanesite malu količinu kreme za brijanje ili običnog sapuna, pa obrišite krpom dok staklo ne postane providno. Sapun ili krema, stvoriće tanku zaštitnu barijeru koja smanjuje kondenzaciju.
Redovno održavajte stakla čistim
Prljavština na staklima privlači i zadržava vlagu, pa je važno da redovno čistite unutrašnju stranu stakla sredstvima koja ne ostavljaju tragove. Na čista stakla kondenzacija se manje hvata, što smanjuje zamagljivanje.
Koristite posebne sprejeve protiv zamagljivanja
Svi spomenuti načini da odmaglite stakla, odnose se na nekakve improvizacije od onoga što vam je u datom trenutku dostupno kod kuće ili u kolima. Ipak, na tržištu postoje sprejevi koji su zapravo i predviđena za odmagljivanje stakala u automobilima. Nanesite ih prema uputstvu, a efekat može trajati nekoliko dana do nedelju dana, zavisno od vremenskih uslova.
Primenom ovih metoda možete znatno smanjiti pojavu magle na staklima i osigurati bezbedniju vožnju u svim vremenskim uslovima.
Pratite nas i na Instagram i Facebook profilu.
Savete za odmagljivanje stakala možete primeniti i na sva druga stakla. Jesen i zima su periodi godine sa više vlage, pa će vam koristiti da saznate i kako da smanjite vlagu u prostorijama.