Naslovna stranicaPromoCRP i zapaljenska stanja

CRP i zapaljenska stanja

Za portal 105.rs piše Milan Ubavić, direktor i vlasnik Medlab laboratorija.

European Top 44 Airplay chart

CRP (C reaktivni protein) je parametar akutne faze bolesti i veoma je značajan za upotpunjavanje kliničke slike o postojanju, pre svega, akutnog zapaljenja, a u određenoj meri i o drugim bolestima.

Ranije su se koristile tzv. kvalitativne metode koje su davale samo okvirnu nformaciju da li akutnog zapaljenja ima ili nema. Razvojem boljih i osetljivijih testova, u poslednjih par godina su u upotrebi kvantitativne metode utvrđivanja CRP koje su vrlo precizne i imaju raspone vrednosti od 5 do 200 i više jedinica. Zahvaljujući tom napretku u dijagnostičkoj proceduri zapaljenja, dobili smo odličan marker zapaljenja. Međutim, ovaj parametar uz kompletnu krvnu sliku može i mora da tumači samo lekar, jer nestručno lice može doneti pogrešan zaključak. Naime, veoma je važno da se zna vreme kada je zapaljenje počelo, bez obzira da li je virusno ili bakterijsko! Ako se to zna onda i CRP ima upotrebljivu vrednost, jer je njegova vrednost najveća 3 do 5 dana od početka bolesti, a potom se samanjuje. Ono što je posebno važno istaći, smanjivanje vrednosti ne znači i izlečenje već se mora taj nalaz kombinovati sa nalazom kompletne krvne slike i sa tamo prisutnim parametrima bele krvne slike. Tek nakon toga se može doneti zaključak o tome da li se bolest povlači ili razvija, ili se možda čak i uzročnik promenio. Nije redak slučaj da se nakon ili u toku virusne infekcije „nakači“ neka bakterijska infekcija. Takođe, na osnovu vrednosti CRP i KKS može se zaključiti da je propisana antibakerijska terapija neadekvatna, pa je potrebno i antibiotik promeniti. Sve u svemu, ogroman je praktični značaj upotrebe ova dva parametra.

Kada su upale u pitanju, važi okvirno pravilo:

CRP do 50-60-70 jedinica uz uredan i snižen broj ukupnih leukocita, povećanje limfocita=virusna infekcija

CRP preko 50-60-70 jedinica uz povećan broj leukocita i povećan broj granulocita=bakterijska infekcija.

Uveravam sve pacijente, da bi se količina antibiotika koja se danas prepisuje smanjila, ukoliko bi se samo u slučaju bakterijskog oboljenja koristili antibiotici. O značaju smanjenja upotrebe antibiotika se naveliko priča, ali se malo šta preduzima. Ovo je jedan od načina da se smanji česta i neretko, nepotrebna upotreba istih.

Medlab laboratorija u Zrenjaninu obeležava jubilej 20 godina uspešnog postojanja.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI...

Vreme i kvalitet vazduha

Zrenjanin
broken clouds
16.1 ° C
19 °
16.1 °
63 %
1.5kmh
61 %
Mon
25 °
Tue
24 °
Wed
21 °
Thu
20 °
Fri
15 °