Pohovana piletina – najbolji recept koji ste do sada probali
Pohovana piletina je jedan od najukusnijih jela. Zbog prženja u ulju je veoma kalorična, a ni kuhinja nakon pohovanja nije baš najčistija… S vremena na vreme možemo dozvoliti sebi ovaj visokokalorični ručak jer je tolikoo ukusan. Dobro ispratite sve korake kako bi pohovana piletina bila sočna i verujte mi da nećete zažaliti.
Ako pripremate jelo za četiri odrasle osobe okvirno će vam biti potrebni sledeći
Sastojci:
- kilogram belog mesa (možete koristiti i batak i karabatak, krilca)
- 300 gr brašna
- 400 gr prezli
- so
- biber
- vegeta
- ulje
- 5 jaja
- mleko
- senf
- začini po želji
Priprema:
Isecite pileći file i skinite sve žilice i masnoću. Nemojte seći previše tanko. Zatim meso začinite po želji. Dodajte so i biber, vegetu, senf i mleko. Da, mleko. Zbog njega će vam meso biti dosta sočnije. Ukoliko volite beli luk stavite ga u prahu. Važno je da meso bude dobro začinjeno. Ostavite ga da stoji u marinadi bar sat vremena pre pohovanja.
Pohovanje je jednostavno, ali donosi mnogo sudova. Sada će vam biti potrebno čak pet tanjira. U prvi sipajte brašno. U drugi tanjir izlupajte jaja, sipajte malo mleka i vegete i viljuškom umutite dok se jaja ne sjedine. Baš kao što su to radile bake. U treći tanjir sipajte prezle, a u njih možete dodati i susam, čia semenke, seme lana ili mleveni lan. Ako želite da vam piletina bude još hrskavija možete izdrobiti korn fleks i piletinu valjati u to, ili čak u tortilja čips, što je prava kalorijska bomba. Četvrti tanjir spremite kako biste ređali meso koje ste prethodno uvaljali u poh masu. Na poslednji stavite list ubrusa ili salvet i na njega ćete vaditi ispohovano meso.
Meso koje je prethodno stajalo u marinadi prvo dobro uvaljajte u brašno, pa u jaja i onda u prezle. Ponavljajte postupak dok ne iskoristite svo meso. Moguće je da će vam biti potrebno malo manje ili više brašna i prezli nego što je u receptu napisano. To se nikada ne može precizno odrediti.
Kada ste uvaljali meso u poh smesu, sipajte ulje u duboku šerpu ili tiganj i zagrejte ga na srednje jakoj vatri. Kod prženja je važno da se odvija na visokoj temperaturi ali ne previsokoj da ulje ne bi izgorelo. Kada se ulje dovoljno zagreje spustite meso u tiganj. Pržite ga sa obe strane dok ne dobije zlatnu boju, što ne bi trebalo dugo da traje. Zatim izvadite na tanjir sa salvetom koja će upiti višak ulja.
A šta je pohovana piletina bez pomfrita?
Obzirom da piletinu pržimo u ulju, kao prilog možete napraviti pomfrit na malo zdraviji način. Krompir oljuštite i isecite za pomfrit. Biće vam potrebno oko 500gr. Na pleh stavite papir za pečenje i sipajte malo maslinovog ulja, stavite krompir i začinite po želji. Pecite krompiriće na oko 180 stepeni dvadesetak minuta, odnosno dok ne dobije zlatnu boju. Vaša zdravija verzija pomfrita je spremna.
Poslužite krompiriće i pohovanu piletinu uz neki dobar sos i salatu i uživajte.